Spis treści:
- Wędzona makrela – wartości odżywcze
- Jakie właściwości ma makrela?
- Jak zrobić pastę z makreli inaczej?
Świadomość żywieniowa Polaków rośnie, coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na to, jakie posiłki lądują na ich talerzach. Słodkie płatki i drożdżówki o poranku, zamieniamy na zdrowsze alternatywy, które nie tylko świetnie smakują, ale i dostarczają cennych wartości odżywczych. Śniadaniem, które wraca do łask stają się pasty rybne. Przepis na niezwykle zdrowe smarowidło do kanapek przedstawiła jednak z internetowych blogerek, które swoimi przepisami, dzieli się za pośrednictwem Instagrama. W poniższym artykule opowiemy ci o wartościach odżywczych i właściwościach makreli oraz podpowiemy, co dodać do pasty z makreli, aby była jeszcze smaczniejsza.
Wędzona makrela – wartości odżywcze
Makrela należy do tłustych ryb, dzięki czemu w jej składzie znajdziemy sporo zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Jest także doskonałym źródłem białka, w tym niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasów egzogennych. W rybie tej nie brakuje witaminy A, te z grupy B, D, a także substancji mineralnych, np. selenu, potasu, fosforu.
Warto pamiętać, że makrela jest dosyć kaloryczna, w 100 g znajduje się ok. 262 kcal, dlatego, chociaż bardzo zdrowa powinna być jedzona z umiarem. Jednak ze względu na jej wartości odżywcze, powinna znaleźć miejsce również w jadłospisie osób będących na diecie redukcyjnej. Na długo cię nasyci, dostarczy niezbędnych witamin, minerałów i białka.
Jakie właściwości ma makrela?
Kwasy omega-3 zawarte w makreli pomagają regulować prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, pozytywnie wpływają na pracę serca, wspierają również układ nerwowy, w tym pracę mózgu. Spożywanie makreli pomoże także zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi. Makrela ma niski indeks glikemiczny, dlatego będzie odpowiednia dla osób, które chorują na cukrzycę lub zmagają się z insulinoopornością.
Zawarta w makreli witamina D, A oraz fosforu pomagają zadbać o zdrowe kości i zęby, dlatego jedzenie tej ryby w szczególności polecane jest dzieciom oraz młodzieży, których organizm cały czas rośnie i się rozwija, a także osobom starszym, ponieważ taki kompleks składników pomaga zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Jedzenie makreli pomoże także zadbać o prawidłową pracę mięśni. Dodatkowo witamina A ma korzystny wpływ na zdrowie oczu, pomaga chronić je przed chorobami.
Warto podkreślić, że makrela chociaż zdrowa, ze względu na możliwą obecność metali ciężkich nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży, matki karmiące piersią oraz małe dzieci.
Jak zrobić pastę z makreli inaczej?
Do przygotowania pasty z makreli, będziesz potrzebować: jednej dużej makreli, osiem jajek, dwa ogórki kiszone, 250 g pieczarek, trzy łyżki majonezu, dwie łyżki musztardy francuskiej, łyżkę masła, pęczek koperki, a także przyprawy: paprykę słodką i ostrą, oraz pieprz i sól do smaku.
Zacznij od ugotowania jajek na twardo, następnie pozbądź się z nich skorupek. Makrelę obierz, upewnij się, że nie pozostawiłeś żadnych ości. Pieczarki umyj i osusz, a następnie posiekaj i podsmaż na złoty kolor na łyżce masła, dopraw solą i pieprzem. Mięso makreli oraz jajka umieść w dużej misce, dodaj majonez, łyżeczkę słodkiej, oraz sporą szczyptę ostrej papryki, wszystko dokładnie zblenduj. Dodaj posiekany koperek, ogórki kiszone pokrojone w drobną kostkę, łyżeczkę francuskiej musztardy, dopraw solą i pieprzem do smaku. Wszystko dokładnie wymieszaj. Pastę podawaj zawiniętą w liść sałaty lub klasycznie z kromką ulubionego pieczywa.
Sprawdź także, jakie przepisy na pasty rybne przygotowali nasi użytkownicy.
2. Pasta z makreli z cebulą
Zobacz przepisPasta z makreli z cebulą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Pasta rybna z twarożkiem
Zobacz przepisPasta rybna z twarożkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Pomidorowa pasta rybna
Zobacz przepisPomidorowa pasta rybna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Pasta rybno-jajeczna
Zobacz przepisPasta rybno-jajeczna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Pasta z tuńczyka z natką pietruszki
Zobacz przepisPasta z tuńczyka z natką pietruszki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Pasta z łososia i oscypka
Zobacz przepisPasta z łososia i oscypka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Pasta z wędzonego łososia z twarogiem i suszonymi pomidorami
Zobacz przepisPasta z wędzonego łososia z twarogiem i suszonymi pomidorami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl/, smaker.pl
Autorka: Anna Hutek
Zobacz także:
Rarytas wśród grzybów. Uważaj, łatwo pomylić go z tzw. trujakiem »
Witamina D w większych dawkach jest toksyczna. Alarmujące objawy »