Spis treści:
Musisz zdać sobie sprawę z tego, że kolacja ma ogromny wpływ nie tylko na ogólne funkcjonowanie twojego organizmu, ale również na procesy regeneracyjne, higienę snu, a nawet budowę masy mięśniowej. Jeśli szukasz sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów, na pewno nie pozbywaj się tego posiłku z codziennego jadłospisu. Lepiej odkryj 10 pomysłów na zdrowe kolacje, które pomogą ci osiągnąć piękną sylwetkę na dłużej. Nie musisz ograniczać się do sałatek czy twarożków, postaw na ciepłe i sycące dania.
Sprawdź także: Makaron z kurczakiem na wiele sposobów. Różnorodne, smaczne i szybkie przepisy
Co jeść na kolację, żeby nie tyć?
Regularne jedzenie kolacji to podstawa do osiągnięcia zgrabnej i zdrowej figury, z której będziesz dumny. Musisz jednak zapamiętać, co jeść na kolację, żeby nie tyć. Liczy się ilość spożytych kalorii, ale także godzina, w której je przyjmiesz.
Wcale nie musi być to - często przywoływana w internecie - godzina 18:00. To jeden z największych mitów dotyczących zdrowego odżywiania. Kieruj się raczej zasadą odpowiedniego odstępu przed ostatnim posiłkiem, a położeniem się spać. Bezpieczny margines to dwie, trzy godziny przed nocnym spoczynkiem. Zbyt wczesne zjedzenie kolacji przy wielu intensywnych aktywnościach zaplanowanych na wieczór - zarówno fizycznych, jak i umysłowych - może grozić brakiem energii, a nawet porannym wyczerpaniem, mimo głębokiego snu. Najlepiej dopasować godzinę kolacji do aktualnego rytmu dobowego i żonglować czasem w zależności od zmieniającego się trybu dnia.
Pamiętaj również, że metabolizm w trakcie snu jest o wiele wolniejszy, przez co ciężka kolacja, nie zostanie odpowiednio strawiona. W nocy spalamy mniej kalorii niż w ciągu dnia, więc dodatkowo tłuszcz z ciężkich posiłków zjedzonych na kolację podczas odchudzania, będzie się odkładać w organizmie. Ciężkostrawna kolacja na diecie odchudzającej zaburzy też jakość snu i pogorszy samopoczucie następnego dnia. Jeśli zależy ci na utrzymaniu wagi, na kolację nie podawaj ciężkostrawnych i wysokokalorycznych posiłków. Jedząc je, możesz przekroczyć wyznaczony dzienny limit kalorii, a w konsekwencji przytyć. Unikaj więc tłustego mięsa, fast foodów, wysokoprzetworzonych produktów lub słodyczy.
Co jeść na kolację, żeby nie tyć? Odpowiednio zbilansowane posiłki, które pełne są wartości odżywczych i których spożywanie nie prowadzi do przekroczenia dziennego limitu kalorii. Zainwestuj w składniki bogate w błonnik - nawet w małej ilości, bardzo dobrze sycą i hamują apetyt na dłużej. Możesz na przykład zdecydować się na jajka na twardo, duszony drób lub chudą szynkę z kurczaka czy indyka. Rewelacyjnie sprawdzą się także ryby, bogate w białko i zdrowe kwasy tłuszczowe. Biały ser połącz z tuńczykiem i zajadaj na kolację. Pamiętaj jedynie, żeby wybierane białkowe produkty nie były ciężkostrawne.
Pomysły na zdrowe kolacje
Szukasz pomysłu na zdrową kolację, która jednocześnie cię nasyci, ale od której nie przytyjesz? Sprawdź 10 propozycji na ciepłe dania - są nie tylko pyszne, ale również bogate w wartości odżywcze. Wspaniale wzmocnią organizm, jednocześnie hamując apetyt na podjadanie.
1. Zapiekanka dietetyczna
Zobacz przepisZapiekanka dietetyczna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Co jeść na kolację, żeby nie tyć? Zdecyduj się na zapiekankę dietetyczną, przyrządzoną z warzyw i mieszanki jajecznej. To prawdziwa bomba witaminowa, która wystarczy ci na dwa posiłki. Zero sztucznych dodatków, za to wiele smaku.
2. Grillowany łosoś w pomarańczowej marynacie z sałatką z kuskus
Zobacz przepisGrillowany łosoś w pomarańczowej marynacie z sałatką z kuskus / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Kasza jest cennym źródłem błonnika, a ryba - białka i zdrowych kwasów tłuszczowych. To idealnie zbalansowany posiłek, którym warto zajadać się przed snem, aby rano obudzić się nieociężałym i wypoczętym.
3. Szaszłyki z kurczaka z piekarnika
Zobacz przepisSzaszłyki z kurczaka z piekarnika / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Szaszłyki z kurczaka z piekarnika to połączenie chudego mięsa z dużą dawką warzyw, a więc cennego błonnika. Nie tylko rozruszają leniwe jelita, ale też świetnie nasycą. Pamiętaj jednak, że liczy się umiar - jeśli marzysz o chudszej sylwetce, wciąż obowiązuje cię dzienny limit kalorii.
4. Ryba z piekarnika z warzywami
Zobacz przepisRyba z piekarnika z warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Ryby to naprawdę świetny pomysł na kolację. Nie są ciężkostrawne, a w połączeniu z warzywami - nie tylko wspaniale smakują, ale też dostarczają niezbędnych składników odżywczych organizmowi. Możesz być pewny, że po tym posiłku zaspokoisz swój apetyt i nie sięgniesz po przekąski.
5. Domowa tortilla z kurczakiem i warzywami
Zobacz przepisDomowa tortilla z kurczakiem i warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Co jeść na kolację, żeby nie tyć? Postaw na domowego wrapa, pełnego zdrowych składników. Wybierz kurczaka lub indyka, czyli chude mięso - koniecznie bez panierki, która - choć pyszna - zawiera dużo kalorii. Połącz z surowymi lub gotowanymi warzywami i zawiń w pełnoziarnistą tortillę.
6. Leczo wegetariańskie
Zobacz przepisLeczo wegetariańskie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Kolejny pomysł na zdrową kolację to leczo wegetariańskie. Jest przyjemnie rozgrzewające i pełne cennych składników. Gdy będziesz je jadł wieczorem, szybko poczujesz, jak znika głód. Co więcej, nie ma w nim tradycyjnej kiełbasy, która dostarcza dużą dawkę tłuszczów i kalorii.
7. Wegetariańskie kotleciki
Zobacz przepisWegetariańskie kotleciki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Wegetariańskie kotleciki to kolejny pomysł na zdrową kolację. Jarmuż, pieczarki, papryka, jajko i kasza jaglana to prosty przepis na zdrową i szybką kolację. Apetycznym dodatkiem do pulpecików może być serek wiejski. To wysokobłonnikowa kolacja, którą z pewnością spalisz podczas snu.
8. Zielony omlet z białek
Zobacz przepisZielony omlet z białek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Już patrząc na zielonego omleta z białek, wiadomo, że jest to zdrowa kolacja. Brokuł to skarbnica błonnika, a natka pietruszki - cennych witamin. Użycie wyłącznie białek sprawia, że potrawa ma mniej kalorii i wychodzi bardziej puszysta. Do środka omleta możesz włożyć plastry łososia lub gotowanego kurczaka.
9. Zupa dyniowa z tortellini
Zobacz przepisZupa dyniowa z tortellini / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zupa kojarzy ci się wyłącznie z obiadem? To błąd, bo może być też szybką kolacją na ciepło. Dynia, ze względu na niską kaloryczność, zalecana jest osobom na diecie odchudzającej. Jeśli obawiasz się o jedzenie makaronu przed snem, możesz zrezygnować z tortellini i użyć płatków migdałów lub pokruszonych orzechów. Te są źródłem witamin i minerałów poprawiających pracę mózgu.
10. Grzanki caprese z pesto i jajkiem w koszulce
Zobacz przepisGrzanki caprese z pesto i jajkiem w koszulce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Choć spożywanie dużych porcji pieczywa wieczorem nie jest zdrowe, to sporadycznie możesz po nie sięgnąć. Szczególnie po to pełnoziarniste, które dostarczy ci błonnika pokarmowego. Jeśli połączysz je z jajkiem i warzywami, masz pewność, że zajadasz pełnowartościowy posiłek.
Źródło: Smaker.pl, eatthis.com
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Faraonowie wiedzieli co dobre. Jedz, a serce i jelita będą ci wdzięczne »
Co zrobić, gdy wilgoć jest w domu? Czym grozi wilgoć, ile kosztuje osuszenie? »
Kto nie powinien brać paracetamolu? Może uszkodzić ważne narządy »