Do góry

Przetwory Przepis na:

Kiełbasa chuda podpiekana.

Kiełbasa chuda podpiekana.

Autor:

Przepisów i artykułów: 1658 Ocena: 25540

Dodano:

Odsłon: 8567

Bardzo smaczna, soczysta kiełbasa wieprzowa chuda, podpiekana. Przepis wędzenia podany jest pod metodę wędzenia w garnku. Kiełbasa wędzona jest metodą garnkową na zrębkach typu "Borniak" olcha/buk.

Składniki

 • mięso wieprzowe klasy I (chude z szynki, łopatki) 1,28 kg
 • mięso wieprzowe klasy II (mięso tłuste z łopatki) 15 dag
 • podgardle wieprzowe 7 dag
 • czosnek granulowany – 6 gram
 • pieprz biały mielony 5 gram
 • peklosól - 18 g/1kg mięsa
 • zimna woda 75 ml
 • jelito wołowe średnica 52-55 mm - 1 metr
> 6 os. > 60 min łatwe tanie
Reklama
Reklama
Kiełbasa chuda podpiekana.

Przygotowanie

 1. Mięso klasy pierwszej kroimy w kostkę o boku 3–5 cm. mięsa drugiej i podgardle pozostawiamy w kawałkach powstałych przy wykrawaniu. Peklujemy na sucho każdą klasę mięsa oddzielnie. Mięsa nacieramy peklosolą i pojemniki z mięsem na okres peklowania wstawiamy na 4 dni do lodówki. Proces peklowania powinien odbywać się w temperaturach 4–6 stopni Celsjusza. Mięsa codziennie masujemy żeby dobrze peklosól została wchłonięta przez mięso. Po okresie peklowania mięsa klasy pierwszej nie rozdrabniamy, mięso klasy drugiej kroimy ręcznie w kostkę o wielkości 1 cm / 1 cm, podgardle przepuszczamy przez sitko 3 mm dwukrotnie. Farsz zaczynamy wyrabiać od mięsa klasy trzeciej do której podczas mieszania dodajemy pieprz i czosnek. Ugniatamy mięso pierwszej klasy, ja umieściłam kawałki mięsa w folii i tłukłam tłuczkiem do mięsa kilkakrotnie z każdej strony, mięso klasy drugiej w taki sam sposób tłukłam tłuczkiem do mięsa. Mięso klasy pierwszej wkładamy do misy i ręcznie jeszcze wyrabiamy, mieszając stopniowo z mięsem klasy drugiej i na końcu z podgardlem. Wszystkie połączone mięsa wyrabiamy około 30 minut do osiągnięcia dobrej kleistości. Po wyrobieniu przykrywamy misę z farszem folią i wstawiamy do lodówki na 2 godziny. Podczas tego czasu płuczemy i moczymy jelito wołowe. Farsz po wyjęciu z lodówki ponownie przez kilka minut wyrabiamy i wkładamy do nadziewarki. Nadziewamy ścisło do jelita wołowego o średnicy 52-55 mm. Tworzymy krążki takie, żeby długość ich była uzależniona od wysokości garnka w którym będą wędzone.Tak przygotowane krążki kiełbasy wieszamy na kiju w celu osadzenia i osuszenia, żeby uwędzić w garnku, kiełbasa musi osuszać się dłużej, nawet kilkanaście godzin.

 2. Wędzimy 3 godziny na zrębkach olcha / buk w temperaturze 55-60 stopni Celsjusza, podpiekamy godzinę w 80-85 stopni Celsjusza. Łączny czas wędzenia z podpiekaniem wynosi 4 godziny.

 3. Po uwędzeniu kiełbasę wieszamy na kiju i wychładzamy do temperatury nie przekraczającej 18 stopni Celsjusza.

 4. Życzę udanego wyrobu :)

  Dokładny sposób wędzenia metodą garnkową został opisany przeze mnie w artykule "Porady".

Twoje notatki do przepisu

Komentarze do przepisu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń