Desery low carb – słodkości, które w niczym nie ustępują tym tradycyjnym!

Jesteś na diecie redukcyjnej? A może ograniczasz węglowodany ze względów zdrowotnych? W przypadku zachcianek na słodkie przekąski na ratunek przyjdą ci desery low carb. Poznaj przepisy na niskowęglowodanowe słodycze, które niczym nie odbiegają od tych sklepowych!

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Low carb, czyli dieta niskowęglowodanowa, cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością. Najchętniej stosują ją osoby pragnące zrzucić nadprogramowe kilogramy oraz te zmagające się z chorobami metabolicznymi, takimi jak insulinooporność czy cukrzyca. Jeśli chodzi o desery low carb, przepisy obejmują ciasta, lody, czekoladki, puddingi, koktajle i wiele innych słodkich przekąsek. Jak przygotować niskowęglowodanowe słodycze, które dorównają tym z cukierni i sklepowych półek? Poznaj najciekawsze z nich i wyczaruj je w zaciszu własnej kuchni! 

Sprawdź także: Limanda – przepisy na smaczną i delikatną rybę

Co to jest low carb 

Zanim poznasz przepisy na desery low carb, warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest ten model żywieniowy. Zatem co to jest low carb? Jak sama nazwa wskazuje, jest to dieta, której głównym założeniem jest ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz białka oraz tłuszczów. Można natknąć się na jej różne warianty, w tym:  

  • dietę o bardzo niskiej zawartości węglowodanów (do 50 g na dobę),  
  • dietę o niskiej zawartości węglowodanów (do 130 g na dobę),  
  • dietę o średniej zawartości węglowodanów (od 130 do 225 g na dobę).  

Mówi się, że low carb to skuteczna dieta na odchudzanie i leczenie różnych schorzeń, zwłaszcza chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzeń metabolicznych. Wśród przeciwwskazań do jej stosowania wymienia się ciążę i karmienie piersią, niewydolność wątroby lub nerek, niedoczynność tarczycy, a w niektórych przypadkach – intensywny wysiłek fizyczny.  

Na jakich produktach mogą bazować desery low carb i inne niskowęglowodanowe specjały? Na liście mogą znaleźć się m.in. jajka, awokado, owoce o niskiej zawartości cukru, orzechy, warzywa niskoskrobiowe, tłusty nabiał, oliwa z oliwek oraz zioła i przyprawy. Niewskazane są natomiast ziemniaki, ryże, makarony, pieczywo, warzywa korzeniowe, słodkie napoje oraz wysokoprzetworzone pokarmy.  

Ciasta low carb  

Ciasto czekoladowe  

Niskowęglowodanowe ciasto czekoladowe to idealny deser low carb nie tylko dla fanów czekolady. Można przyrządzić je z zaledwie kilku składników, tj. gorzkiej czekolady (minimum 80% zawartości kakao), jajek, masła, ekstraktu waniliowego oraz szczypty soli 

Realizację przepisu rozpocznij od rozgrzania piekarnika do 160 stopni. Następnie nasmaruj blachę tłuszczem i rozłóż na niej papier do pieczenia. Rozpuść masło i czekoladę w kąpieli wodnej i odstaw na jakiś czas do ostygnięcia.  

Oddziel białka od żółtek i ubij te pierwsze z dodatkiem soli. Do żółtek dodaj ekstrakt z wanilii i wymieszaj. W kolejnym kroku możesz połączyć je z roztopioną czekoladą i ubitymi białkami. Tak przygotowaną masę przełóż na blachę i piecz przez ok. 15 minut.  

Sernik z owocami  

Wśród przepisów na ciasta low carb nie może zabraknąć oczywiście sernika. Zrobisz go z mąki migdałowej, masła, ekstraktu waniliowego, erytrytolu, śmietany kremówki, sera śmietankowego, jajek, skórki cytryny oraz owoców – najlepiej sprawdzą się tutaj truskawki, maliny, jagody lub jeżyny 

Zanim zaczniesz przyrządzać ciasto, rozgrzej piekarnik do 175 stopni, wysmaruj blachę do pieczenia tłuszczem i wyłóż ją papierem. Umieść masło w rondelku i podgrzewaj je do momentu, aż nabierze lekko brązowego koloru. Następnie zdejmij je z palnika i dodaj erytrytol, ekstrakt z wanilii oraz mąkę migdałową.  

Wymieszaj wszystkie składniki i przełóż je na blachę. Piecz całość przez niecałe 10 minut, a po obróbce termicznej odstaw do ostygnięcia. W kolejnym kroku możesz zabrać się za przyrządzanie masy. Wystarczy połączyć ze sobą śmietanę, ser, skórkę cytryny, ekstrakt waniliowy, jajka oraz erytrytol.  

Po wymieszaniu wyżej wymienionych produktów umieść je na wcześniej podpieczonym spodzie. Wstaw blachę z ciastem do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na ok. 15 minut. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 110 stopni i kontynuuj pieczenie przez godzinę. Odstaw ciasto do ostygnięcia, a następnie schłódź je w lodówce i udekoruj wybranymi owocami.  

Ciasto dyniowo-pomarańczowe 

Marzą ci się niebanalne desery low carb? Jednym z nich jest ciasto dyniowo-pomarańczowe! Jego przygotowanie jest niezwykle proste – potrzebujesz do tego ugotowanej dyni Hokkaido, jogurtu, napoju i mąki kokosowej, soku i miąższu z pomarańczy, jajek, skórki pomarańczowej oraz erytrytolu. Polewę natomiast przyrządzisz z mleka i oleju kokosowego, żelatyny oraz kakao.  

Rozgrzej piekarnik do 160 stopni. Umieść wszystkie składniki – poza jajkami – w jednej misce i wymieszaj, aż do otrzymania jednolitej konsystencji. Ubij białka z odrobiną soli i dodaj je wraz z żółtkami do powstałej masy. Po delikatnym wymieszaniu dorzuć skórkę pomarańczy. Przełóż ciasto do natłuszczonej i wyłożonej papierem formy. Piecz je przez ok. 40 minut i ostudź w piekarniku przy otwartych drzwiczkach.  

Desery low carb – przepisy  

Naleśniki z truskawkami 

Naleśniki z truskawkami należą do tych deserów low carb, które świetnie sprawdzają się zarówno na poobiednią przekąskę, jak i śniadanie czy podwieczorek. Powstają one z mąki kokosowej, jajek, śmietany, masła, ekstraktu z wanilii, proszku do pieczenia, płatków migdałowych, wiórków kokosowych oraz erytrytolu. 

Umieść w jednej misce i dokładnie wymieszaj roztopione masło, śmietanę, jajka oraz ekstrakt z wanilii. Dodaj proszek do pieczenia, mąkę kokosową oraz erytrytol i ponownie wymieszaj. Rozgrzej na patelni tłuszcz i wlewaj na nią ciasto porcjami. Gotowe naleśniki udekoruj truskawkami.  

Budyń waniliowy 

Budyń to deser, który kojarzy się z czasami dzieciństwa. Na szczęście nie musisz z niego rezygnować, nawet będąc na diecie niskowęglowodanowej. Jego przyrządzenie nie jest ani trudne, ani czasochłonne – aby go wyczarować, musisz zaopatrzyć się w mleko, wiórki i mąkę kokosową, żółtka jaj, masło, aromat waniliowy oraz erytrytol.  

Zagotuj mleko kokosowe z wiórkami, aromatem waniliowym i erytrytolem. W oddzielnej miseczce rozbełtaj żółtka wraz z niewielką ilością mleka kokosowego i dodaj do nich mąkę. Tak przygotowaną masę wlej do rondelka i połącz z pozostałymi składnikami, cały czas mieszając. Gdy masa zgęstnieje, odstaw ją do ostygnięcia.  

Koktajl malinowy  

Jesteś fanem szybkich przekąsek, które możesz przygotować w zaledwie kilka minut i spożyć w biegu? W takim razie postaw na koktajl malinowy. Desery low carb nie zawsze muszą być serwowane w formie ciast, budyniów czy naleśników – w płynnej wersji smakują równie wyśmienicie!  

Aby przyrządzić pyszny i sycący koktajl malinowy, zaopatrz się w świeże lub mrożone maliny, awokado, gęste mleko kokosowe, wodę oraz odrobinę soku z limonki. Umieść wszystkie składniki w jednym naczyniu, zmiksuj za pomocą blendera, a następnie przelej do wysokiej szklanki. Smacznego!  

Jeśli szukasz dodatkowych inspiracji na pyszne i dietetyczne desery, zajrzyj do przepisów naszych użytkowników. 

1. Fit brownie z batatów

 Fit brownie z batatów Zobacz przepis

Fit brownie z batatów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Fit 3 BIT (bez pieczenia)

 Fit 3 BIT (bez pieczenia) Zobacz przepis

Fit 3 BIT (bez pieczenia) / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Fit Rafaello z kaszy jaglanej

 Fit Rafaello z kaszy jaglanej Zobacz przepis

Fit Rafaello z kaszy jaglanej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Faworki FIT

 Faworki FIT Zobacz przepis

Faworki FIT / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Dietetyczny sernik

 Dietetyczny sernik Zobacz przepis

Dietetyczny sernik / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Deser mleczno - owocowy (dietetyczny)

 Deser mleczno - owocowy (dietetyczny) Zobacz przepis

Deser mleczno - owocowy (dietetyczny) / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Dietetyczny deser kasza awokado kaki

 Dietetyczny deser kasza awokado kaki Zobacz przepis

Dietetyczny deser kasza awokado kaki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Dietetyczny deser - kasza jaglana

 Dietetyczny deser - kasza jaglana Zobacz przepis

Dietetyczny deser - kasza jaglana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Fit ciacho z komosy ryżowej

 Fit ciacho z komosy ryżowej Zobacz przepis

Fit ciacho z komosy ryżowej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Dietetyczny deser z nasionami chia i truskawkami

 Dietetyczny deser z nasionami chia i truskawkami Zobacz przepis

Dietetyczny deser z nasionami chia i truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Jak obniżyć indeks glikemiczny węglowodanów? Cztery sztuczki dla insulinoopornych »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
Sałatki Sałatka wiosenna rzodkiewkowa

Prosta sałatka z rzodkiewki, ogórka i sałaty strzępiastej polana sosem majone...

Odsłon: 138

15 min
4
Ciasta Racuszki drożdżowe.

Racuchy to pączki kładzione z łyżki do gorącego oleju. Racuchy zrobione są z...

Odsłon: 57

>60 min
1
60 min
0

Polecane artykuły

Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2