Spis treści:
- Makaron na diecie odchudzającej - nie tak straszny, jak go malują
- Jaką pastę można jeść, żeby nie przytyć?
- Przepisy na nietuczące dania z makaronem
Oczywiście w sklepach znajdziecie mnóstwo makaronów, które sprawdzą się do wielu dań i tu właśnie możecie szukać ratunku. Bo nie zawsze musicie sięgać po to zwykłe spaghetti z mąki pszennej. Istnieją makarony, które są mniej kaloryczne lub też po prostu zdrowsze. I nawet na diecie mogą okazać się dobrym wyjściem. Po jaki makaron na diecie odchudzającej sięgnąć?
Makaron na diecie odchudzającej - nie tak straszny, jak go malują
Dlaczego makaron na diecie odchudzającej przedstawia się jako największe zło świata? Przez węglowodany, których jest w nim naprawdę mnóstwo - szczególnie, jeśli pasta przygotowana jest z pszenicy durum lub zwykłej mąki pszennej. Wartość energetyczna suchego makaronu to około 330 kcal na 100 gramów. Po ugotowaniu kaloryczność się zmniejsza - to około 110-130 kcal na 100 gramów. Zwykle jednak tego makaronu jemy więcej.
Chociaż nie wydaje się to wcale tak dużo (i rzeczywiście są bardziej kaloryczne produkty spożywcze), makaron pszenny nie jest najbardziej dietetycznym produktem, gdyż stanowi małowartościowy posiłek. Te kalorie są niemal puste, składają się wyłącznie z węglowodanów, nie niosąc ze sobą minerałów i witamin, których w mące pszennej raczej nie znajdziemy. Dlatego na diecie, gdy liczy się nie tylko kaloryczność, ale też upakowanie jak największej wartości odżywczej w produkty, które jemy, makaron pszenny nie jest naszym sprzymierzeńcem.
Jednak jeśli będziecie sięgać po makarony pełnoziarniste, które przygotowane są z mąki żytniej, razowej, orkiszowej czy innych pełnowartościowych mąk, dania z makaronem staną się automatycznie bardziej dietetyczne. Chociażby ze względu na obecność węglowodanów złożonych, które po dłuższym czasie zmieniają się w cukry proste, nie powodują natychmiastowego podniesienia poziomu cukru we krwi i zapewniają sytość rozłożoną w czasie.
W makaronach pełnoziarnistych znajdziemy też błonnik, który doskonale „zapycha”. Dzięki niemu dłużej odczuwa się sytość. To oczywiście nie wszystko - błonnik wspiera też prawidłową perystaltykę jelit, co z pewnością jest mile widziane na diecie, ale nie tylko. Oprócz makaronów pełnoziarnistych możecie sięgać też po makarony warzywne - z soczewicy czy grochu, które są nie tylko źródłem błonnika, ale również białka.
Jaką pastę można jeść, żeby nie przytyć?
Do tej pory słyszeliście, że makaron na diecie odchudzającej jest zabroniony? Jeśli zastanawiacie się, jaką pastę można jeść, żeby nie przytyć, odpowiemy wprost - każdą. Problemem najczęściej nie jest makaron, a jego ilość i dodatki, które znajdują się na talerzu. Nawet jeśli na diecie sięgniecie po makaron pszenny, nic się nie stanie. Od czasu do czasu można sobie na niego pozwolić i zajadać ze smakiem, choć oczywiście do pełnoziarniste makarony są lepszym wyborem pod względem zdrowotnym.
Warto też pamiętać, by przygotowywać makaron al dente, gdyż wtedy ma niższy indeks glikemiczny. Gdy przygotowujecie swoją ulubioną pastę, sięgajcie po warzywa, ryby i owoce morza, delikatne i chude mięso oraz dobrą oliwę. Unikajcie zaś śmietany i tuczących serów, które składają się z nasyconych kwasów tłuszczowych i są bardzo kaloryczne. A zresztą zaraz podamy wam kilka przepisów, które możecie zastosować na diecie.
Przepisy na nietuczące dania z makaronem
Jeśli ciekawią was przepisy na nietuczące dania z makaronem, koniecznie zajrzyjcie poniżej. To proste pomysły na obiad, które z pewnością wam zasmakują - również na diecie. Podczas odchudzania nie trzeba przecież rezygnować ze smaku.
Makaron ze szpinakiem, suszonymi pomidorami i słonecznikiem
Prosto, smacznie i naprawdę szybko. Ten makaron przygotujecie w kilka minut. Zacznijcie od zagotowania wody i ugotowania makaronu - najlepiej pełnoziarnistego. W tym czasie możecie na patelni podsmażyć dwa posiekane ząbki czosnku i 100 gramów świeżego szpinaku. Smażcie chwilę, by tylko zmniejszył swoją objętość. Zdejmijcie na talerz. Posiekajcie suszone pomidory i wrzućcie na patelnię.
Dodajcie ziarna słonecznika - tyle, ile macie ochotę. To zdrowy dodatek, w sam raz do takiego dania. Kiedy słonecznik będzie lekko uprażony, wrzućcie na patelnię makaron, polejcie go oliwą i dodajcie łyżkę wody po makaronie. Następnie wrzućcie na patelnię szpinak i tylko go podgrzejcie. Wymieszane składniki przerzućcie na talerz. Możecie posypać makaron parmezanem, jednak nie jest to konieczne.
Makaron ze szpinakiem, fetą i suszonymi pomidorami
Zobacz przepisMakaron ze szpinakiem, fetą i suszonymi pomidorami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Makaron z sosem pomidorowym
Sos pomidorowy, w przeciwieństwie do śmietanowego, nie jest tak tuczący. To mnóstwo smaku i pomidorów, które są przecież doskonałym źródłem potasu. Najlepiej przygotować go ze świeżych pomidorów, z dodatkiem czosnku, cebuli, świeżej bazylii i oregano. Jeśli jednak nie macie pomidorów, możecie sięgnąć po dobrą passatę. W garnku z odrobiną oliwy przesmażcie posiekaną w drobną kostkę cebulę i dwa ząbki czosnku.
Dodajcie pomidory pokrojone w kostkę (trzy-cztery pomidory wystarczą na porcję dla dwóch osób). Poczekajcie, aż się rozpadną. Jeśli chcecie dodać jeszcze jakieś warzywo, możecie zetrzeć do środka marchewkę. Doda odrobinę słodyczy, jednocześnie nie będzie zauważalna w sosie, gdyż szybko się w nim rozpadnie. Mieszajcie od czasu do czasu i zostawcie na małym ogniu. Dodajcie sól, pieprz i odrobinę wędzonej papryki. Gdy sos będzie gotowy, porwijcie kilka listków bazylii. Podawajcie z ulubionym makaronem - na przykład pełnoziarnistym spaghetti.
Makaron z sosem pomidorowym
Zobacz przepisMakaron z sosem pomidorowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Makaron z krewetkami i chili
Pyszna i bardzo zdrowa opcja, w sam raz dla osób na diecie. Przygotujcie 10 krewetek (lub więcej, jeśli bardzo je lubicie), papryczkę chili, dwa ząbki czosnku, sól, pieprz i posiekaną natkę pietruszki. Przyda się także oliwa oraz ulubiony makaron. Zacznijcie od obrania krewetek z pancerzyków, usunięcia jelita i opłukania ich. Następnie ugotujcie makaron, by czekał już na swoją kolej. Na patelni rozgrzejcie oliwę (nie żałujcie jej, to dobry olej), dodajcie posiekany czosnek i chwilę go podsmażajcie. Musi się zeszklić.
Dodajcie krewetki i posiekane chili. Smażcie kilka minut - wystarczy zaledwie po dwie minuty z jednej i dwie z drugiej strony. Uważajcie, by ich nie przeciągnąć, gdyż wtedy będą gumowe i po prostu niesmaczne. Dodajcie makaron, polejcie go odrobiną oliwy. Doprawcie solą i pieprzem (lub samym pieprzem, jeśli na diecie zrezygnowaliście z soli) i posypcie posiekaną natką pietruszki. Użyjcie jej tyle, ile lubicie - jest zdrowa, ma mnóstwo witaminy C, dlatego warto dodać jej więcej. Wymieszajcie dokładnie wszystkie składniki i gotowe. Przepyszny makaron z krewetkami można już zajadać.
Cytrynowo-miętowy makaron z chili
Zobacz przepisMakaron na diecie odchudzającej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Makaron na diecie nie musi być wrogiem. Co więcej, może okazać się sprzymierzeńcem. Dlatego warto po niego sięgać, choć należy robić to z głową. Jeśli szukacie więcej inspirujących przepisów, znajdziecie je poniżej:
1. Spaghetti z pesto z rukoli i pietruszki
Zobacz przepisSpaghetti z pesto z rukoli i pietruszki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Pełnoziarnisty makaron z kurczakiem i dynią
Zobacz przepisPełnoziarnisty makaron z kurczakiem i dynią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Makaron razowy ze szpinakiem i orzechami włoskimi
Zobacz przepisMakaron razowy ze szpinakiem i orzechami włoskimi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Makaron razowy z pieczoną papryką i pomidorkami
Zobacz przepisMakaron razowy z pieczoną papryką i pomidorkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Makaron z cukinii alla carbonara
Zobacz przepisMakaron z cukinii alla carbonara / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Makaron z cukinii w pikantnym sosie pomidorowym
Zobacz przepisMakaron z cukinii w pikantnym sosie pomidorowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Makaron z cukinii w sosie jabłkowo-selerowym
Zobacz przepisMakaron z cukinii w sosie jabłkowo-selerowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Rarytas wśród grzybów. Uważaj, łatwo pomylić go z tzw. trujakiem »
Witamina D w większych dawkach jest toksyczna. Alarmujące objawy »