Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są właściwości fiołków?
- Do czego wykorzystać fiołki?
- Co zrobić z liści fiołków?
- Najlepsze przepisy z użyciem fiołków
Kto by się spodziewał, że z fiołków można zrobić nie tylko wianek czy bukiecik, ale też pyszną nalewkę, dżem, galaretkę, a nawet lody? Te nietypowe produkty to nie tylko zaskakujący smak, ale też sporo właściwości, które powinny zainteresować osoby pasjonujące się ziołolecznictwem. Jak zrobić nalewkę fiołkową? Dlaczego warto mieć ją w domu? Co jeszcze można przygotować z tych pięknych kwiatów?
Fiołki – właściwości
Co kryją w sobie fiołki? Właściwości tych kwiatów mogą was zaskoczyć. Oczywiście wszystko zależy od odmiany tej rośliny – w Polsce jednak najczęściej występujące są fiołki wonne (fiołki pachnące), które właśnie wykorzystuje się do produkcji nalewek, syropów czy herbat. Czym się charakteryzują?
Jest to niewielka bylina, która posiada piękne kwiaty o sercowatych liściach i intensywnej barwie (oczywiście fiołkowej). Można uprawiać ją w ogródku, jednak ta roślina rośnie także dziko. Chętnie jednak hoduje się je ze względu na zastosowanie dekoracyjne, ale i lecznicze. Liście oraz kwiaty charakteryzują się wysoką zawartością witaminy C, a także flawonoidów – substancje te są silnymi antyoksydantami, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników.
Fiołek używany jest przede wszystkim jako domowe remedium na zapalenie pęcherza – działa bowiem moczopędnie. Może być stosowany także podczas przeziębień – głównie ze względu na właściwości napotne i wykrztuśne.
Należy jednak pamiętać o tym, że fiołki da się przedawkować. Kończy się to nudnościami, biegunką oraz wymiotami. Ze względu na duże ilości olejków eterycznych, fiołki wykorzystywane są podczas produkcji kremów czy perfum. Ten zapach jest również obecny w herbatkach, nalewkach czy wodzie fiołkowej. To właśnie on sprawia, że tak chętnie sięgamy po te kwiaty i przerabiamy je na przeróżne dania i produkty spożywcze.
Zobacz: Crostini z mniszkiem i kurdybankiem
Fiołki – wykorzystanie
Jak możecie przerobić fiołki? Wykorzystanie tych kwiatów jest bardzo kreatywnym sposobem na zaczarowanie dań obiadowych, takich jak sałatki, ale też deserów (w formie lodów i cukierków), czy półproduktów, których używamy w kuchni – octów i marynat. Z fiołków można zrobić naprawdę wiele. Jak? O tym za chwilę.
Fiołki w kuchni – nalewka z kwiatów
Fiołki w kuchni prezentują się różnorako. Można wyczarować z nich wiele cudownych rzeczy. Jedną z nich jest nalewka. Jak ją przygotować? Do tego przyda wam się przede wszystkim masa fiołków! Jeśli chcecie zrobić nalewkę w litrowym słoju, zapełnijcie go całego kwiatami. Potrzebny będzie również spirytus, cukier, sok z cytryny i trochę wody.
Kwiaty umyjcie i oderwijcie od nich łodygi, a następnie przełóżcie do słoika. Zalejcie całość sokiem z cytryny. To konieczne, by nalewka miała kolor fioletowy, nie zaś brudnozielony. Dajcie kwiatom godzinę, a następnie zalejcie je spirytusem w taki sposób, by całość była przykryta alkoholem. Słoik zakręćcie i odstawcie go w ciemne miejsce. Po dwóch tygodniach przelejcie płyn do innego naczynia i odcedźcie kwiaty. Otrzymany alkohol wymieszajcie ze szklanką cukru rozpuszczoną w 100 mililitrach wody. Odstawcie na kolejny tydzień w zamkniętym słoiku, a później przelejcie do butelki. Taka nalewka z fiołków powinna czekać na otwarcie przez około pół roku.
Fiołki w kuchni – herbatka
Fiołki w kuchni to nie tylko nalewki – to także herbatka, którą bardzo szybko przygotujecie. Potrzebujecie do tego tylko młodych kwiatów i listków oraz wrzątku. Możecie pić ją na przykład wtedy, gdy dolegają wam bóle pęcherza spowodowane zapaleniem dróg moczowych.
Sprawdź także: Galangal. Ta azjatycka przyprawa pomoże ci schudnąć i uregulować cukier
Fiołki w kuchni – desery
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, fiołki w kuchni można wykorzystać bardzo kreatywnie. Także, tworząc z nich desery. Idealnym tego przykładem jest konfitura z fiołków. Jak ją zrobić? Przydadzą się wam płatki fiołków (około 200 gramów), dużo cukru (pół kilograma), a także pektyna owocowa i woda i sok z cytryny.
Płatki włóżcie do miseczki i zalejcie sokiem z jednej cytryny oraz łyżeczką cukru i dwiema łyżeczkami pektyny. Ucierajcie całość. Poczekajcie, aż kwiaty puszczą sok. Cukier zagotujcie z 800 mililitrami wody, do których należy dodać utarte fiołki. Gotujcie 20 minut, a następnie zestawcie z płyty. Mieszajcie, aż masa dobrze zgęstnieje i będzie jednolita. Teraz możecie przełożyć konfiturę do słoików.
Galaretka z fiołków ma podobny skład – tutaj jednak lepiej użyć cukru żelującego w takich samych ilościach. A lody fiołkowe? Potrzebujecie do nich 50 gramów świeżych fiołków, 20 mililitrów syropu fiołkowego, 400 mililitrów mleka, 200 mililitrów kremówki, 1/3 szklanki cukru i 5 żółtek. Mleko ze śmietaną i fiołkami podgrzejcie w garnku. Następnie zdejmijcie z płyty i pozostawcie pod przykryciem przez kilka godzin. Żółtka utrzyjcie z cukrem. Mleko znów ogrzejcie i dodajcie połowę do żółtek. Wymieszajcie i wlejcie całość do rondelka. Podgrzewajcie i mieszajcie powoli, aż całość zgęstnieje. Nie może się jednak zagotować. Do kremu dodajcie syrop fiołkowy i przelejcie do maszynki do lodów.
Jeśli nie macie syropu fiołkowego, możecie go zrobić. Zalejcie 100 gramów fiołków 500 mililitrami wody (wrzącej), dodajcie sok z połówki cytryny i odstawcie na kilka godzin. Po tym czasie odcedźcie kwiaty i dodajcie cukier. Gotujcie taką mieszankę na małym ogniu przez pół godziny.
Na słodko z fiołków można zrobić także cukierki. Jednak warto przygotować z nich też coś wytrawnego, na przykład ocet. Fiołki pięknie zmienią jego zapach i smak, a także wygląd. Jak zrobić ocet fiołkowy? Potrzebujecie szklanki kwiatów fiołka i szklanki octu jabłkowego bądź winnego. Ocet podgrzejcie w rondelku, lecz nie dopuszczajcie go do wrzenia. Następnie zalejcie nim fiołki umieszczone w słoiku. Zakręćcie naczynie i odstawcie na tydzień w ciemne, chłodne miejsce. Po tym czasie ocet będzie pięknie fioletowy i intensywnie pachnący. Gdy będzie gotowy, pozbądźcie się kwiatów, a sam płyn przelejcie do buteleczki.
Sprawdź także: Jakie zioła zbieramy w kwietniu i co można z nich zrobić w kuchni?
Liście fiołków w kuchni – sałatki, koktajle, farsze i sosy
Liście fiołków również są jadalne – warto o tym pamiętać. Doskonale sprawdzą się w wielu daniach, takich jak sałatki, farsze czy koktajle. Sałatka z liśćmi fiołka będzie bardzo świeża, w sam raz na letni piknik. Pamiętajcie, by używać do tego młodych liści, tak samo do koktajli. Starsze liście będą idealne w zupach, farszach czy sosach.
Fiołki to piękne kwiaty o magicznym zapachu. Są jednak także idealnym dodatkiem do wielu dań – sałatek, sosów, lodów, marynat, konfitur. Wymieniać można długo. Nie przegapcie więc fiołkowego sezonu i koniecznie przygotujcie coś z dodatkiem tych pysznych kwiatów.
1. Wiosenna lemoniada fiołkowa
Zobacz przepisWiosenna lemoniada fiołkowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Kładzionki z serka waniliowego z fiołkami
Zobacz przepisDanie z fiołkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Rożki kokosowe z fiołkową śmietaną
Zobacz przepisDeser z fiołkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Ostre ciasteczka zięcia
Zobacz przepisCiasteczka z fiołkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Piwne babeczki z fiołkami
Zobacz przepisPiwne babeczki z fiołkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »