Fot. 123RF/Picsel
Królową świątecznego stołu jest niewątpliwie baba wielkanocna. Ciasto początkowo znane było u naszych wschodnich sąsiadów - Białorusinów i Ukraińców, jednak szybko zawitało i zadomowiło się w polskiej, rodzimej kuchni. Baby pieczone były na gruncie polskim już w XVII w. Rozsławił je sam król Stanisław Leszczyński, dopatrujący się podobieństwa w nazwie do Ali-Baby, bohatera baśni ze zbioru "Tysiąca i jednej nocy". Nazwa jednak nawiązuje do kształtu ciasta - szeroka, okrągła podstawa, lekko zwężająca się ku górze.
W kuchni staropolskiej pieczenie świątecznych bab było wielkim wydarzeniem, do którego przygotowywano się już kilka dni wcześniej. Wiele zajęć było bardzo czasochłonnych i żmudnych - w moździerzach tłuczono wanilię, przebierano rodzynki (tylko te o odpowiednim kształcie i wielkości nadawały się do użycia), mielono migdały. Wyrabianie ciasta wymagało szczelnego zamknięcia okien - nawet najmniejszy podmuch wiatru mógł spowolnić proces jego rośnięcia. Gotowe baby stanowiły prawdziwą ozdobę wielkanocnego stołu. Całość dopełniał pyszny lukier, różnobarwny mak oraz pachnące konfitury.
Przy pieczeniu bab warto wypróbować jedno z zaleceń mistrzyń w tym fachu - kucharek ukraińskich. W ich tradycji, gotowe wypieki kładzie się na pierzastych poduszkach - ma to zapobiec zbyt szybkiemu stygnięciu, co w efekcie psuje smak ciasta.
Fot. Mariwanna na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Patusia5 na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Marwianna na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Pobitegarybarbary na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Fot. Cukieriwanilia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Daniel-Coceancig na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Gogusia na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj