Spis treści:
- Lunchboxy, czyli śniadania dla ucznia w pudełkach
- Przekąski i sałatki do pudełka
- Czego nie dawać dziecku do lunchboxa?
- Najlepsze przepisy na śniadania do szkoły
Jak powinno wyglądać śniadanie ucznia? Na pewno warto zadbać o to, żeby składało się z pełnowartościowych, nieprzetworzonych produktów oraz zawierało wszelkie niezbędne składniki, których potrzebuje rosnący organizm. W dobrze zbilansowanym posiłku nie może zabraknąć pełnowartościowego białka, np. chudego mięsa lub nabiału, źródła węglowodanów, np. pełnoziarnistego pieczywa czy makaronu, oraz zdrowych tłuszczów, np. awokado, nasion lub orzechów. Bardzo ważny jest również dodatek warzyw i owoców. Pyszne drugie śniadanie lub obiad w zapakowany w pudełko dostarczy dziecku cennych witamin i minerałów oraz nauczy je zasad prawidłowego żywienia. Podpowiemy ci, jakie dania śniadaniowe i jakie przekąski są najlepsze do schowania w pudełkach i zjedzenia w czasie przerwy w szkole.
Pamiętaj, że przy przygotowaniu dań pudełkowych, liczy się też organizacja w kuchni. Zaplanuj dni, w których będziesz przygotowywać półprodukty, większość z nich możesz przechowywać w lodówce nawet przez trzy dni. Ugotuj kaszę w niedzielę, zamknij w szczelnym pojemniku (sprawdź, czy ten nie zawiera szkodliwego plastiku) i wykorzystaj do sałatki we wtorek. Takie podejście sprawi, że znajdziesz czas na pełnowartościowe posiłki każdego dnia. Zobacz, jakie pyszne dania możesz zamknąć w pudełku.
Lunchboxy, czyli śniadania w pudełkach
Śniadanie to podstawowy posiłek dnia, na pewno słyszałeś to już nieraz. Ważne, by było odżywcze i bogate w różne składniki. Powinno zawierać witaminy i mikroelementy, które dodają siły na cały dzień. Proponujemy zatem pyszne kanapki lub muffinki.
Kanapki lub tartinki z warzywami
Do pojemnika możesz zapakować najprostszy posiłek, czyli kanapkę. Zadbaj jednak, by było to zdrowe i pożywne śniadanie. Jak je przygotować?
Zamiast pszennego, białego chleba, staraj się wybierać ciemne i pełnoziarniste. Zawiera więcej błonnika i mniej węglowodanów. Poprzedniego wieczoru możesz przygotować dodatki: warzywa lub smarowidła. Na pieczywo użyj cienkiej warstwy masła lub serka kanapkowego. Możesz też postawić na chudy, biały twaróg z dodatkiem rzodkiewki, cebulki i szczypiorku. Warzywa: ogórek, pomidor czy sałatę lodową ułóż obok kanapki lub ją nimi udekoruj. Pyszna będzie też kanapka z hummusem i papryką lub tost z jajkiem na twardo i dodatkiem awokado. Pasty do smarowania możesz przygotować wcześniej i użyć na dwa śniadania.
Muffinki wytrawne
Jeśli wieczorem znajdziesz nieco więcej czasu, postaw na upieczenie wytrawnych muffinek. Te również świetnie sprawdzą się jako śniadanie pudełkowe. Możesz przygotować naprawdę wiele różnych kombinacji smakowych. Tak, by nigdy tobie, ani twojej rodzinie się nie znudziły.
A jak przemycić wartościowe składniki do takiego wypieku? Już podpowiadamy! Poszatkuj ząbek czosnku, około 100 g sera żółtego zetrzyj na tarce, a 200 g szynki pokrój w drobną kosteczkę. Do dużej miski wbij dwa jajka, dodaj łyżeczkę cukru i zmiksuj. Dolej do tego trzy duże łyżki oleju, szklankę mleka i dodaj szczyptę soli. W osobnym naczyniu połącz 250 g mąki pszennej z dwiema łyżeczkami proszku do pieczenia. Do nich dodaj starty ser oraz wrzuć około 100 g suszonych pomidorów i całość przemieszaj. Do tego naczynia przelej mokre składniki (jajka z olejem i mlekiem). Ponownie dokładnie pomieszaj. Dodaj szynkę, czosnek i połącz masę. Tak przygotowanym ciastem wypełnij formę do muffinek lub papilotki, ale tak, by miały miejsce do wzrostu (na ¾ wysokości). Piecz przez około 25 minut w temperaturze 160-170 stopni (przy włączonym termoobiegu).
Jeśli zauważysz, że po tym czasie nie są jeszcze upieczone (np. sprawdzisz patyczkiem), to pozostaw w piekarniku na kolejne pięć minut. Tak przygotowane muffiny należy ostudzić i podać z dodatkiem ulubionych warzyw. Muffiny na słono można też przygotować z cukinią, tuńczykiem, szpinakiem, mozzarellą, kukurydzą. Naprawdę jest tutaj bardzo dużo możliwości.
Przekąski i sałatki do pudełka
Śniadanie nie nasyci nas na cały dzień, konieczne jest zabranie ze sobą drugiego posiłku. Może to być smaczna przekąska, którą zjemy w trakcie naszych obowiązków.
Jogurt grecki z musli
W ramach przekąski, którą możesz dać dziecku do szkoły, możesz również przygotować pyszny jogurt grecki z domowym musli i owocami. Dieta pudełkowa nie musi być nudna. Możesz codziennie podmieniać składniki, stawiając tylko na podobną bazę dań. Gotowy jogurt kupisz oczywiście w sklepie, ale zachęcamy cię do wypróbowania przepisu na jogurt grecki na Smaker.pl. Do tego wystarczy skroić ulubione owoce i dosypać domowe musli.
Omlet z dodatkami
Jeśli zależy ci na sycącym daniu pudełkowym, zdecydowanie postaw na omleta. Możesz go przygotować ze smażonymi pieczarkami, papryką, szynką, boczkiem lub czymkolwiek zechcesz, będzie to uzależnione wyłącznie od twoich preferencji kulinarnych. Zachęcamy cię, abyś omlet z dodatkami ułożył w jednej z przegródek pudełka, a do pozostałych włożył ugotowanego brokuła lub sos, który doda daniu jeszcze więcej smaku.
Zobacz: Jajka zapiekane w bułce z szynką i roszponką
Sałatki wielowarzywne
Do swojego lunchboxa śmiało możesz także włożyć pyszną sałatkę. Przygotujesz ją poprzedniego dnia i na pewno będzie świetnie smakować. Część jej składników, jak kaszę czy mięso, możesz nawet przechowywać w lodówce nieco dłużej. Świetnym wyborem okaże się makaronowa sałatka z podsmażaną cukinią, fetą, suszonymi pomidorami i ziarnami słonecznika. Jeśli wolisz wersję mięsną, aby sałatka była jeszcze bardziej sycąca, dorzuć do niej pokrojonego w kostkę, upieczonego w rękawie indyka.
Możesz też postawić na tabbouleh. Wystarczy ugotować wcześniej ¾ szklanki komosy ryżowej i dużą pierś z kurczaka (po ostudzeniu pokroić ją na kawałki). Do przyrządzenia tego dania przyda ci się też: sok z cytryny, sól i pieprz do smaku, oliwa z oliwek (dwie łyżki), dwa ogórki konserwowe, dwa awokado i pomidorki koktajlowe. Połowę soku wymieszaj z oliwą, posól i taką marynatą polej kawałki kurczaka. Pokrój ogórki w kostkę, a pomidorki w ćwiartki. Obierz awokado, a jego miąższ drobno posiekaj i polej sokiem z cytryny. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki, aż do połączenia. Smacznego!
Czego nie dawać dziecku do lunchboxa?
Wiesz już, jakie śniadanie będzie odpowiednie do włożenia do szkolnego lunchboxa. Czy wiesz jednak, jakie produkty nie nadają się na dziecięce śniadanie? Oczywiście, warto zrezygnować z wszelkiego rodzaju wysoko przetworzonych produktów. Oczywiście dzieci uwielbiają przekąski takie jak soczki, batoniki, jogurty, czy płatki z dużą ilością cukru. Najczęściej takie produkty znajdują się w kolorowych opakowaniach z ulubionymi postaciami z bajek. Niestety, z reguł są to jedynie puste kalorie.
Warto poszukać zdrowszych zamienników kupnych przekąsek. Owocowy jogurt z górą cukru, zamień na ten grecki lub naturalny z dodatkiem świeżych owoców i orzechów, zamiast czekoladowego batona przygotuj domowe kulki mocy z bakaliami lub pyszne owsiane ciasteczka. Zamiast soku wkartoniku zaproponuj maluchowi owocowe smoothie własnoręcznie zrobione w domu. Warto pamiętać, że nawyki żywieniowe kształtowane są od najmłodszych lat i dzieje się to właśnie w domu. Dlatego tak ważne jest, by urozmaicać dietę dziecka oraz dbać o to, by jego posiłki były komponowane z dobrej jakości, nieprzetworzonych składników.
Najlepsze przepisy na śniadania do szkoły
Jak widzisz, dieta pudełkowa nie musi być nudna. W pojemniku schowasz pełnowartościowe posiłki, które często przygotujesz wcześniej. Poniżej podpowiadamy, jakie przekąski lub dania śniadaniowe będą wprost idealne do pudełka.
1. Wytrawne gofry tuńczykowe
Zobacz przepisWytrawne gofry tuńczykowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Kanapki z łososiem, rukolą i awokado
Zobacz przepisKanapki z łososiem, rukolą i awokado / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Szybki deser z musli i jagodami
Zobacz przepisSzybki deser z musli i jagodami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Japońskie pudełko śniadaniowe
Zobacz przepisJapońskie pudełko śniadaniowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Wytrawne muffiny ze szpinakiem
Zobacz przepisWytrawne muffiny ze szpinakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Makaronowa sałatka z cukinią w pesto
Zobacz przepisMakaronowa sałatka z cukinią w pesto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Lunchbox #1: Gyros w słoiku
Zobacz przepisLunchbox #1: Gyros w słoiku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sałatka z kaszą gryczaną
Zobacz przepisSałatka z kaszą gryczaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Omlet jaglany z pieczarkami i pomidorkami
Zobacz przepisOmlet jaglany z pieczarkami i pomidorkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Wrap z włoską mortadelą, szpinakiem, rukolą, rzodkiewką i chrupiącymi ziarnami
Zobacz przepisWrap z włoską mortadelą, szpinakiem, rukolą, rzodkiewką i chrupiącymi ziarnami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Produkty, które obniżają poziom cukru. Dodaj do herbaty »
Jakie właściwości ma czerwony ryż? Pomaga obniżyć cholesterol »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »