Fot. 123RF/Picsel
Szarlotka to ciasto kojarzące się z rodzinnymi celebracjami. Wielu z nas ten smaczny przysmak przywodzi na myśl lata dzieciństwa i niedzielne popołudnia spędzane u babci na wsi. Smaczne ciasto z jabłkami to podwieczorek, którym nie pogardzi nawet najbardziej wybredny koneser wypieków. Jak wybrać przepis na szarlotkę, która zachwyci wszystkich gości? Zacznijmy od składników.
Przepis na szarlotkę: jak wybrać owoce
Jakie owoce przychodzą ci na myśl, gdy pomyślisz o polskich produktach? Oczywiście jabłka! To właśnie wybór tych owoców jest kluczowym elementem, aby wykonać idealny przepis na szarlotkę. Przyrządzając ciasto, możesz nie tylko cieszyć się cudownym smakiem, ale również zbawiennymi właściwościami tych cennych płodów Matki Ziemi.
Jabłka cenione są głównie ze względu na wysoką zawartość błonnika, który ma korzystny wpływ na układ trawienny. Pektyny obecne w tych owocach przeciwdziałają negatywnym skutkom namnażania się wolnych rodników. Spożywanie jabłek skutecznie obniży poziom cholesterolu w twojej krwi, a zawarte w nich substancje odżywcze odżywią twoją skórę i paznokcie.
Zamarzyła ci się idealna szarlotka? Przepisy nie ograniczają cię do użycia konkretnego gatunku owoców. Wybierając produkty do ciasta, warto być świadomym smaków ich różnych odmian. W tym przypadku najlepszym wyborem będą słodkie i twarde owoce.
Do najpopularniejszych odmian należą elise, jonagold oraz gala. Odmiany golden delicious i mutsu są równie interesującą opcją do przyrządzenia przepysznej szarlotki. Szukasz owoców, które są lekko kwaśne, ale bardzo orzeźwiające? Postaw na glostery, ligole lub idaredy. Słodko-kwaśny posmak nadzienia do jabłecznika osiągniesz przy użyciu popularnych cortlandów czy lobo.
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
Jabłecznik: przepis idealny
Być może zaskoczy cię fakt, że jabłecznik można przygotować na mnóstwo sposobów, a przepis twojej babci to nie jedyna droga do wyśmienitego podwieczorka. Gwiezdny jabłecznik, biszkoptowy jabłecznik czy warstwowy jabłecznik to ciekawe wariacje na temat podstawowej receptury. Jak wykonać ten wypiek w jego klasycznej formie?
Gdy wybierzesz już odpowiednią odmianę jabłek, czas przygotować pozostałe składniki przepisu. Do stworzenia pysznego deseru potrzebujesz mąki pszennej, masła, jajek, cukru i proszku do pieczenia. Pierwszy krok to zagniecenie kruchego ciasta. W tym celu należy połączyć ze sobą składniki w dużej misce. W przypadku ciasta z jabłkami masło nie musi być ciepłe i możesz dodać je do mikstury prosto z lodówki.
Ciasto można wyrabiać na dwa sposoby - przy użyciu haków do ciasta kruchego lub po prostu dłońmi. Jeżeli wsypiesz do niego za dużo mąki, możesz posiłkować się łyżką bardzo zimnej wody lub płaską łyżką śmietany (18%). Z otrzymanego ciasta uformuj kulkę, a następnie umieść ją w folii spożywczej i odstaw do lodówki na 60 minut.
Gdy ciasto się schładza, masz czas na stworzenie idealnego jabłkowego nadzienia. Obierz owoce i podziel je na równe ćwiartki, usuń gniazda nasienne i zetrzyj na tarce. Poczekaj, aż puszczą sok, a potem odsącz oddzielony płyn. Jeśli lubisz cynamon, to idealny moment, aby dodać go do szarlotkowego farszu.
Kolejnym krokiem jest wyjęcie ciasta z lodówki i podzielenie go na dwie równe części. Jedną z nich umieść w zamrażalniku, a drugą wykorzystaj do przygotowania spodu na jabłecznik. Stwórz jednolity fundament ciasta, posyp go warstwą owoców, a następnie zetrzyj jego zamrożoną część tak, aby stworzyła kruszonkę. Piecz jabłecznik przez maksymalnie 70 minut w 180 stopniach. Gdy deser będzie gotowy, oprósz go cukrem pudrem i cynamonem.
Szarlotka sypana: prościej być nie może!
Szarlotka sypana należy do najprostszych form ciasta z jabłek. Jest ekstremalnie łatwa do przyrządzenia, a to dlatego, że składa się w całości tylko z sypkich produktów. Do jej wykonania potrzebujesz mąki, proszku do pieczenia, cukru i kaszy manny. Jedyną zagwozdką, jaką możesz napotkać, przygotowując ten wariant deseru, jest wybór odpowiedniego gatunku jabłek. Spokojnie! W razie potrzeby możesz posiłkować się naszą mini ściągą, którą znajdziesz dwie sekcje wyżej.
Gdy jabłka są już wybrane, zetrzyj je na tarce i poczekaj, aż puszczą sok, żeby odsączyć płyn. Pamiętaj, aby nie odsączać go całkowicie i pozostawić owoce nieco wilgotne. Teraz czas na cukier i cynamon.
Wybierz odpowiednią wielkość foremki i wyłóż ją papierem do pieczenia. Wymieszaj sypkie składniki w misce i podziel je na trzy równe części. Wysmaruj papier masłem, a potem wsyp jedną część mieszanki. Następnie rozłóż na niej pierwszą część jabłek. Zasyp owoce kolejną częścią sypkiej masy. Wyłóż resztę owoców i pokryj je ostatnią częścią sypkich składników. Ostatnim etapem jest oprószenie wypieku maślanymi wiórkami. Gotowa szarlotka sypana musi piec się w piekarniku przez 60 minut w temperaturze 180 stopni.
Zobacz: Jabłkowe tarty w wersji "mini"
Wyższa szkoła jazdy: szarlotka z bezą
Lubisz eksperymenty kulinarne, a tradycyjne przepisy szybko ci się nudzą? Odpowiedzią na to zmartwienie jest z pewnością szarlotka z bezą, która wymaga nieco większych umiejętności kulinarnych. Wysiłek z pewnością się opłaci, a zaproszeni goście szybko zaczną wypytywać cię o przepis na tę smakowitą przekąskę.
Szarlotka z bezą składa się z trzech podstawowych etapów - przygotowania kruchego ciasta, starcia i doprawienia jabłek oraz upieczenia bezy. Od czego zacząć? Aby wyczarować szybkie kruche ciasto, należy użyć cukru waniliowego, białego lub brązowego cukru, przesianej mąki i proszku do pieczenia. Taką mieszankę wzbogaca się o posiekane masło lub drobno pokrojony smalec. Ciasto ucieraj palcami, aż do powstania słodkiej kruszonki. Na samym końcu dodaj żółtka, a następnie uformuj kulkę, zawiń ją w folię i odłóż do lodówki na około godzinę.
Jabłka zetrzyj na tarce i dopraw je cukrem i cynamonem do smaku. Odstaw je na chwilę, aby puściły sok, który odsączysz w kolejnym etapie przepisu. Po godzinie wyjmij ciasto z lodówki, pamiętając, by jego część schować do zamrażalki. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia, na który wyłożysz ciasto. Spód zapiecz w piekarniku przez około 10 minut.
Ostatnim elementem całej szarlotkowej układanki jest przyrządzenie bezy. Aby to zrobić, ubij białka ze szczyptą soli, dodając po trochu cukru. Proces ubijania powinien trwać około dwóch do trzech minut, aż do otrzymania sztywnej konsystencji. Na końcu dodaj szczyptę mąki ziemniaczanej.
Szarlotka z bezą to twój kulinarny cel? Na podpieczonym spodzie ułóż jabłka, przełóż owoce bezą i oprósz wszystko ciastem z zamrażarki. Tak przygotowane ciasto piecz przez około 35-40 minut, aż osiągnie złocisty kolor. Zwieńczeniem będzie szczypta cukru pudru - palce lizać!
Mamy nadzieję, że już wkrótce wypróbujesz przepisy na niezwykle aromatyczne szarlotki:
Fot. Smacznie_Beztluszczowo na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Szarlotka
Fot. Murphy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Szarlotka
Fot. Babcitereskiciasta na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Szarlotka
Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Tradycyjna szarlotka retro
Fot. MP3-ka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Szarlotka z bezą
6. Szarlotka z płatkami migdałów
Fot. Ania1408 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Szarlotka z płatkami migdałów
Fot. Smacznie_na_talerzu na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Szarlotka z budyniem
Fot. Slodkisentyment na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Ryżowa szarlotka z bezą
Fot. Poprostupycha-Asia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Szarlotka królewska
Fot. Gogusia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Wiśniowa szarlotka