Boczek pieczony – sekretny przepis prababci

Pewne rodzaje mięsa jemy chętniej od innych. Tak jest na przykład z drobiem, który dostępny jest w każdym sklepie i można jeść go w wielu daniach. Jednak czasem warto popracować nad posiłkiem trochę dłużej, by cieszyć się smakiem, którego żaden kurczak nam nie da. Mowa oczywiście o boczku!

Fot. 123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Pieczony boczek to przysmak, którym zajadano się kiedyś, niestety teraz cieszy się on coraz mniejszym zainteresowaniem. Głównie ze względu na kalorie oraz konieczność wybrania dobrego kawałka mięsa – co wcale nie jest takie proste. Dla jego tradycyjnego, pysznego smaku warto jednak od czasu do czasu go przyrządzić. Jak zrobić idealny pieczony boczek?

Sprawdź także: Jak peklować mięso, żeby będzie kruche i soczyste? 

Jaki wybrać boczek do pieczenia? 

Pieczony boczek to danie, które na stołach pojawia się przede wszystkim w święta. Zwykle nie jemy go bez okazji, gdyż wymaga trochę pracy, a przede wszystkim jest dość tuczący. Jednak nie obawiajcie się – idealnie zrobiony boczek pieczony wcale nie będzie ociekać tłuszczem. Będzie kruchy, aromatyczny i naprawdę pyszny.

Do tego jednak potrzebujecie nie tylko odpowiednich przypraw, ale także dobrego mięsa. Jaki boczek wybrać do pieczenia? W sklepach mięsnych znajdziemy wiele typów boczku – parzony, wędzony czy surowy. Parzony niezbyt sprawdzi się podczas pieczenia, gdyż jest już przygotowany do podania. Taki boczek można na przykład położyć na chlebie. Boczek wędzony z kolei świetnie sprawdzi się jako dodatek do zup czy fasolki po bretońsku. Nada daniu wędzonego smaku. Nie będzie jednak tak dobry do pieczenia. Najlepszym boczkiem do pieczenia będzie ten surowy – idealnie sprawdzi się ze względu na to, że bardzo łatwo możecie przyprawić go w dowolny, wybrany przez siebie sposób. Wystarczy go zamarynować. Dodatkowo boczek surowy lepiej się piecze niż na przykład boczek wędzony. Nie był bowiem poddawany żadnym procesom, które wpłynęły na jego smak i konsystencję. Oprócz tego, że boczek do pieczenia powinien być surowy, musi być także świeży.

Jak kupić świeży boczek? Powinien mieć bardzo jasny tłuszcz, wręcz biały. Jeśli jest on brunatny lub żółty, boczek z pewnością nie będzie nadawać się do pieczenia. Mięso musi być soczyste, wyraźnie jędrne. Taki boczek zachwyci was swoim smakiem. Jak duży powinien być kawałek mięsa, który zostanie poddany obróbce termicznej? Pamiętajcie, że podczas pieczenia duża jego część się wytopi, dlatego wybierajcie boczek o wadze powyżej kilograma. Sięgajcie także po mięso, które nie ma przerośniętej tkanki tłuszczowej, jest raczej chude. Dzięki temu uzyskacie więcej mięsa podczas pieczenia. Nie okrawajcie go jednak z tłuszczu, gdyż to dzięki niemu boczek będzie kruchy i soczysty po wyciągnięciu z piekarnika.  

Zobacz: Krem z pieczonych ziemniaków z boczkiem, szczypiorkiem i serem cheddar

Przyprawy do pieczonego boczku 

Boczek nie potrzebuje wielu dodatków, by był naprawdę pyszny. Przyprawy do pieczonego boczku, które używane są najczęściej, to majeranek i czosnek. Zwłaszcza ten drugi jest niezwykle istotny podczas marynowania boczku. Dlaczego? Ponieważ charakteryzuje się nie tylko fantastycznym, ostrym, wyrazistym smakiem, ale także właściwościami, które ułatwiają nam trawienie tłustych potraw. Mówiąc wprost – boczek przyprawiony czosnkiem będzie łatwiejszy do przetrawienia. Ze względu na to, że jest to naprawdę tłuste mięso, czosnek z całą pewnością okaże się dobrym wyborem.

Innymi przyprawami, które działają podobnie do czosnku, są bazylia, cząber, estragon, jałowiec, kminek, pieprz, tymianek i oregano. Także wspomniany wcześniej majeranek wspomaga trawienie. Dlatego właśnie te przyprawy najczęściej wykorzystywane są podczas doprawiania mięsa. Możecie korzystać z różnych ziół, mieszać je ze sobą i bawić się smakami. Nie zapominajcie oczywiście o soli i pieprzu. Zrezygnujcie raczej z papryki, która – ze względu na zawartość cukru – szybko się przypala. Może zatem sprawić, że smak boczku będzie bardziej dymny, niż byśmy tego chcieli.  

Jak marynować boczek do pieczenia? 

Przed pieczeniem, koniecznie zadbajcie o to, by boczek był dobrze zamarynowany. Co to oznacza? Przede wszystkim zrezygnujcie z przygotowywania marynaty na bazie oleju czy też oliwy – sam boczek posiada sporo tłuszczu i nie ma konieczności dodatkowego zmiękczania go za pomocą oleju. Jednak nie możecie zrezygnować z nacierania przyprawami!

Zacznijcie od nacięcia boczku – zróbcie pionowe nacięcia, które przebiją się przez skórę, jednak nie dostaną się do głębszych warstw mięsa. Pokrójcie czosnek i zacznijcie nacierać nim boczek z każdej strony. To samo zróbcie, korzystając z innych przypraw, takich jak majeranek, pieprz czy sól. Niektórzy dodają do boczku również pokruszone liście laurowe, co z całą pewnością może się sprawdzić. Dzięki temu mięso podczas pieczenia nabierze lekkiej goryczki.

Tak przyprawiony boczek należy odłożyć do lodówki – najlepiej zawińcie go w folię lub włóżcie do rękawa, w którym będzie pieczony czy też naczynia żaroodpornego. Boczek powinien spędzić w przyprawach minimum trzy godziny, jednak najlepiej będzie smakować, gdy dacie mu całą noc na to, by wchłonął całą tę dobroć. Wiecie już, jak marynować boczek do pieczenia. Teraz czas zająć się samym pieczeniem. Co zrobić, by boczek wyszedł miękki, soczysty i rozpadający się w ustach? 

Jak upiec soczysty boczek w piekarniku? 

Właściwie większość zadań, które przed wami stały, macie za sobą. Boczek został wybrany i przyprawiony kilka godzin temu – jest już gotowy, by włożyć go do piekarnika. Istnieje kilka sposobów na to, by zrobić idealny pieczony boczek.

Jak upiec soczysty boczek w piekarniku, korzystając z rękawa do pieczenia? To najprostszy sposób, gdyż rękaw chroni mięso przed zbyt mocnym przypaleniem, jednocześnie zbierając wokół niego wilgoć i pozwalając na swobodne wytapianie się tłuszczu, w którym boczek się kąpie. Wystarczy, że przyprawione mięso włożycie do rękawa, a następnie położycie na górę naczynia żaroodpornego. Teraz nagrzejcie piekarnik do 200 stopni – najlepiej korzystając z programu góra-dół. Dzięki temu mięso będzie przypiekać się równomiernie.

Boczek potrzebuje wysokiej temperatury, by mięso się upiekło, a cały tłuszcz wytopił. Dlatego nie róbcie tego w niższej temperaturze. Boczek musi piec się przez przynajmniej godzinę. Wszystko zależy jednak od wagi mięsa. Istnieje zasada, która mówi, że na jeden kilogram boczku przypada godzina pieczenia. Z całą pewnością jednak zobaczycie, że boczek jest już gotowy. Na około 15 minut przed zakończeniem pieczenia, rozedrzyjcie rękaw i pozwólcie mięsu się przypiec. Dzięki temu skórka będzie chrupiąca. Oczywiście boczek możecie upiec w naczyniu żaroodpornym bez rękawa. To jednak wymaga lepszego wyczucia. Dodatkowo musicie wlać do naczynia około ¼ szklanki, by zapobiec spaleniu się mięsa. Boczek trzeba doglądać i w razie potrzeby podlewać go wodą.  

Tak przygotowany boczek to prawdziwe niebo w gębie. Możecie zajadać go razem z chlebem bądź poczekać, aż ostygnie, by pokroić go i położyć na półmisku przed gośćmi.  

1. Pieczony boczek

 Pieczony boczek Zobacz przepis

Pieczony boczek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Boczek pieczony

 Boczek pieczony Zobacz przepis

Jak zrobić domowy boczek pieczony? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Domowy boczek pieczony

 Domowy boczek pieczony Zobacz przepis

Domowy boczek pieczony / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Pieczony boczek

 Pieczony boczek Zobacz przepis

Pieczony boczek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Pieczony boczek do kanapek

 Pieczony boczek do kanapek Zobacz przepis

Pieczony boczek do kanapek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Boczek pieczony do chleba

 Boczek pieczony do chleba Zobacz przepis

Boczek pieczony do chleba / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Rolowany boczek pieczony

 Rolowany boczek pieczony Zobacz przepis

Rolowany boczek pieczony / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Boczek domowy pieczony

 Boczek domowy pieczony Zobacz przepis

Boczek domowy pieczony / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Boczek pieczony w rękawie

 Boczek pieczony w rękawie Zobacz przepis

Boczek pieczony w rękawie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Boczek pieczony w maśle

 Boczek pieczony w maśle Zobacz przepis

Boczek pieczony w maśle / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Boczek pieczony w ziołach

 Boczek pieczony w ziołach Zobacz przepis

Boczek pieczony w ziołach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Pieczony boczek rolowany według babcinego przepisu

 Pieczony boczek rolowany według babcinego przepisu Zobacz przepis

Pieczony boczek rolowany / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Muffiny piernikowe. Wilgotne i pyszne wypieki »

Ich spożycie może skończyć się zatruciem lub śmiercią! Niebezpieczne dawki »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
10
Pieczywo Chleb wiejski

Domowy chleb wiejski to pyszne i proste pieczywo jakie przygotujesz w domu. C...

Odsłon: 103

60 min
2
15 min
7
15 min
15

Polecane artykuły

Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

1