Ciasta na Boże Narodzenie

Każdego dnia tony jedzenia marnują się, choć mogłyby jeszcze zostać użyte. Dlatego tak istotny jest obecnie trend less waste lub zero waste, który zakłada korzystanie ze wszystkich produktów i niewyrzucanie ich. To wcale nie tak trudne, jak mogłoby wam się wydawać. Przekonaj się, jak gotować z resztek?

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Z resztek, a zatem produktów, których nie dojadamy lub też takich, które wyrzucamy podczas przygotowywania posiłków, można zrobić pyszne i pięknie wyglądające dania. Pomysłów na ich wykorzystanie jest wiele. My mamy dla was pięć przepisów na dania przygotowane z resztek.

Sprawdź także: Szarlotka i jabłecznik – różnice i podobieństwa między wypiekami

Gotowanie z resztek – zapiekanka z wędlinami 

Wyrzucanie wędlin, kiełbas, kawałków mięsa – to codzienność w polskich domach. A przecież można zrobić z nich wiele doskonałych dań, które będą nie tylko pyszne, ale też bardzo estetyczne. Jeśli podacie je swoim gościom, ci z pewnością nie zorientują się, że to posiłek z resztek.

Wszelkiego rodzaju zapiekanki to świetny sposób na to, by pozbyć się zalegających w lodówce półproduktów. W tym przypadku jest to zapiekanka z wędlinami. Przygotujecie ją w bardzo prosty sposób. Potrzebujecie do niej resztek szynki czy kiełbasy – pokrójcie je w kostkę. Idealnie, jeśli macie w domu także czerstwy chleb. Jeśli nie, możecie dodać świeży chleb pokrojony w kostkę.

Te półprodukty wrzućcie do naczynia żaroodpornego. Jeśli macie w lodówce warzywa, które także nie przetrwają już zbyt długo, możecie skroić je w kostkę i dodać do naczynia żaroodpornego. Całość zalejcie masą stworzoną z 200 mililitrów słodkiej śmietanki oraz trzech jajek. Śmietankę i jaja roztrzepcie, dodajcie sól i pieprz, a także przyprawy – paprykę, tymianek, majeranek, cokolwiek lubicie. Następnie zetrzyjcie ser i posypcie nim wierzch zapiekanki.

Całość pieczcie w temperaturze 190 stopni przez około 25 minut, do czasu, aż zobaczycie, że masa jajeczna się ścięła. Zapiekankę można podawać posypaną świeżym szczypiorkiem. Widzicie, gotowanie z resztek naprawdę jest bajecznie proste.  

Zobacz: Potrawka z łodyg brokuła i liści kalafiora

Co ugotować z resztek? Postaw na zupę! 

Jeśli macie w domu niezbyt apetycznie wyglądające warzywa, nie wyrzucajcie ich! Nawet lekko zbrązowiałe czy zwiędłe marchewki bądź selery będą doskonałą bazą do zupy. Zwłaszcza do zupy kremu, który wygląda pięknie niezależnie od tego, z jakich warzyw jest zrobiona.

Uwaga, jeśli macie dużo warzyw i chcecie wykorzystać je w pełni, nie wyrzucajcie obierek ani odkrajanych części. Wrzućcie je do garnka, zalejcie wodą i gotujcie z solą, pieprzem i zielem angielskim i liściem laurowym. Z takich resztek warzywnych zrobicie bulion, który przyda się na przykład do polenty czy risotto.

Przechodząc do zupy z resztek – powinny się w niej znaleźć marchewki i pietruszki, to one nadadzą smak zupie. Będzie odrobinę słodki i lekko pikantny, głównie dzięki pietruszce. Warzywa pokrójcie w talarki i podsmażcie je z masłem w garnku. Dodajcie odrobinę gałki muszkatołowej i pieprzu, jednak nie dosypujcie soli.

Wrzućcie obrane dwa ząbki czosnku, a po chwili także cebulę pokrojoną w piórka. Przysmażajcie całość, aż warzywa będą rumiane. Jeśli macie w domu także warzywa mniej standardowe, jak cukinia, bakłażan lub brokuł, też mogą znaleźć się w zupie. Gdy warzywa będą rumiane, zalejcie całość wodą (litr wystarczy) i gotujcie na małym ogniu aż do czasu, gdy będą miękkie. Tuż przed końcem gotowania dodajcie sok z cytryny. Zblendujcie całość i przegotujcie jeszcze raz. Możecie posypać zupę grzankami z suchego chleba.

Sprawdź także: Makaron puttanesca - makaron ladacznicy. Jak go przygotować?

Gotowanie z resztek – przepisy na słodko 

Wszystkie owoce, które wyglądają już niezbyt apetycznie, powinny trafić na stół w odrobinie zmienionej formie. Wiedziały o tym już nasze babcie, które przygotowywały placuszki z obitych jabłek. A co z bananami? Jeśli są już brązowe i nikt nie chce dać im szansy na podróż do żołądka, przygotujcie z nich chlebek bananowy.

Co istotne – do takiego „ciasta” możecie wrzucić wszystkie resztki owocowe, które zalegają w domu. Jabłka, mango, kiwi – wszystko będzie tu pasować. Najważniejsze są jednak banany. Powinny być miękkie i dojrzałe albo wręcz przejrzałe. Rozgniećcie je widelcem i zalejcie roztopionym masłem – pół kostki wystarczy.

Dodajcie jajko, pół szklanki cukru i pozostałe owoce, jeśli je macie. Całość wymieszajcie dokładnie. Możecie dodać również odrobinę ekstraktu waniliowego, jeśli jest już otwarty. 300 gramów mąki zmieszajcie z łyżeczką sody oczyszczonej i wrzućcie do miski z owocami i jajkiem. Mieszajcie dokładnie, by wszystkie składniki się połączyły i utworzyły jednolite ciasto. Teraz przełóżcie je do keksówki wysmarowanej masłem i oprószonej kaszą manną. Pieczcie ciasto przez godzinę w temperaturze 170 stopni bądź też krócej – sprawdźcie patyczkiem, kiedy będzie gotowe. Chlebek bananowy sprawdzi się na śniadanie czy lunch.  

Gotowanie z resztek – prosta tarta 

Gotowanie z resztek może być banalnie proste. Wystarczy przygotować ciasto na tartę i do środka wrzucić to, co akurat macie pod ręką. Lekko wysuszone pieczarki? Idealne! Por, marchewki, kawałki mięsa, a nawet reszta gulaszu, która została z ostatniej niedzieli. To wszystko sprawdzi się jako farsz do tarty.

Musicie tylko trochę zaczarować go za pomocą przypraw. Jeśli mieszacie składniki „świeże” z gotowym już daniem, wrzućcie wszystko na patelnię i połączcie wspólnym sosem. Mogą to być na przykład pomidory z puszki lub beszamel, jeśli go lubicie. Gdy całość będzie wysmażona, dodajcie sos i doprawcie go – sól i pieprz to podstawa, jednak może przydać się także papryka, oregano, zioła prowansalskie. Dosmaczajcie tak, by całość miała ręce i nogi – smakowała wam. Następnie upieczcie ciasto kruche lub francuskie w formie do tarty. Pieczcie je przez 12 minut w 200 stopniach. Później przełóżcie gotowy farsz i całość posypcie serem, który zespoli całe danie. Będzie smacznie i pysznie – zobaczycie.  

Co ugotować z resztek? A może jakiś sos? 

Jeśli zastanawiacie się, co ugotować z resztek, zawsze możecie zrobić sos – na przykład do makaronu. To świetny sposób na wykorzystanie kawałków warzyw czy mięsa, które akurat zalegają w lodówce. Ze względu na to, że są one poddawane obróbce cieplnej, nikt nie zobaczy, że warzywa były wyschnięte.

Jeśli robicie sos ze starych brokułów, pieczarek, pora czy szpinaku, przyda wam się do tego słodka śmietana i jakiś wyrazisty ser. Z kolei uschnięty bakłażan, cukinia, papryka czy marchewki dużo bardziej polubią się z pomidorami. Warto więc warzywa zalać pomidorami z puszki. Pamiętajcie też, że jeśli do sosu dodajecie kawałki kiełbasy czy mięsa, które nie zostały wcześniej wykorzystane, należy przesmażyć je na oddzielnej patelni, a dopiero później dodać do prawie gotowego sosu. Najlepiej zajadać z makaronem!  

Brzydkie warzywa czy mięso u progu przydatności do spożycia to nic strasznego. Z łatwością zrobicie z nich prawdziwą ucztę.   

1. Omlet ziemniaczany z serem i szynką

 Omlet ziemniaczany z serem i szynką Zobacz przepis

Omlet z ziemniaków z dnia poprzedniego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Zapiekanka z szynką

 Zapiekanka z szynką Zobacz przepis

Zapiekanka z resztek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Kanapka ze schabem

 Kanapka ze schabem Zobacz przepis

Kanapka z resztkami wędlin i mięsa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Pyszna sałatka z kurczaka z rosołu

 Pyszna sałatka z kurczaka z rosołu Zobacz przepis

Pyszna sałatka z mięsem z rosołu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Szakszuka z resztek

 Szakszuka z resztek Zobacz przepis

Szakszuka z resztek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Pizza z szynką i mozzarellą

 Pizza z szynką i mozzarellą Zobacz przepis

Pizza z szynką i mozzarellą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Twarożek z wędliną i warzywami

 Twarożek z wędliną i warzywami Zobacz przepis

Twarożek z wędliną i warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Kotlety resztkowe z ziemniaków

 Kotlety resztkowe z ziemniaków Zobacz przepis

Kotlety resztkowe z ziemniaków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Sałatka resztkowa z liśćmi młodej rzodkiewki

 Sałatka resztkowa z liśćmi młodej rzodkiewki Zobacz przepis

Sałatka z resztek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Surówka resztkowa na kwaśno

 Surówka resztkowa na kwaśno Zobacz przepis

Surówka resztkowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Zapiekanka z serem i szynką

 Zapiekanka z serem i szynką Zobacz przepis

Zapiekanka z resztek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Zapiekanka makaronowa z serem i szynką

 Zapiekanka makaronowa z serem i szynką Zobacz przepis

Zapiekanka resztkowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

13. Bajaderki

 Bajaderki Zobacz przepis

Deser z resztek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

14. Chlebek bananowy

 Chlebek bananowy Zobacz przepis

Chlebek bananowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Jagoda kamczacka - jakie ma właściwości? »

Co dodać do owsianki, by była zdrowa i smaczna? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
2
>60 min
0

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Orientalny krem z kalafiora, gniazda ziemniaczane z wołowiną, sernik dyniowy

W najnowszym, 528. odcunki programu "Ewa gotuje" w kuchni prowadzącej pojawią się goście. W towarzystwie sióstr Krawczyńskich, znanych pod pseudoni...

0
Informacje Jak Zdobywać Obserwacje na Instagramie w 2025 – Sprawdzone Strategie i Bezpieczne Metody

Instagram w 2025 roku pozostaje jedną z najważniejszych platform społecznościowych, zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Liczba obserwujących n...

0
Informacje Hamuje apetyt, zwiększa metabolizm. Cukrzycy powinni jeść regularnie

Czarna fasola to niezwykle wartościowy składnik diety, który doskonale wspiera zdrowie, szczególnie u osób z cukrzycą. Dzięki wysokiej zawartości b...

1
Informacje Jak dopasować dietę pudełkową do własnych potrzeb?

Coraz więcej osób decyduje się na catering dietetyczny, który pozwala połączyć zdrowe odżywianie z oszczędnością czasu.

0