Jak ugotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka? Poznaj kilka trików i najlepsze przepisy na jaglankę

Kasza jaglana to jeden z ulubionych produktów spożywczych Polaków. Nic w tym dziwnego, ponieważ oferuje ona cudowny smak, a także moc prozdrowotnych właściwości. Jak ugotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka? I do czego można ją wykorzystać, aby zaskoczyć swoich gości?

Kasza jaglana to źródło węglowodanów złożonych, witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kasza jaglana od lat gości na polskich talerzach. Pozyskuje się ją z prosa i wykorzystuje do przyrządzania rozmaitych dań, w tym opcji zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Ze względu na brak glutenu jest ona szczególnie ceniona przez osoby z alergią na ten składnik pokarmowy. Dzięki swoim wyjątkowym wartościom odżywczym wykazuje ona leczniczy wpływ na ludzki organizm i jest rekomendowana jako element zrównoważonej i zdrowej diety. Dlaczego warto ją jeść każdego dnia? I jak gotować kaszę, by nie była gorzka? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając artykuł.

Kasza jaglana - wartości odżywcze 

Za co najbardziej ceniona jest kasza jaglana? Wartości odżywcze tego pokarmu mówią same za siebie. Jest ona doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, dzięki czemu zapewnia sytość na długie godziny, a także zapobiega nieplanowanym skokom cukru we krwi. Jej niezaprzeczalnym atutem jest niska zawartość błonnika, która sprawia, że osoby na diecie lekkostrawnej mogą delektować się nią w zasadzie do woli. 

Jakich witamin i minerałów dostarczysz sobie, spożywając kaszę jaglaną? Są to przede wszystkim fosfor, miedź, cynk, mangan oraz witaminy z grupy B. Ponadto może ona poszczycić się obecnością krzemu i sowitą ilością białka. To właśnie dlatego najchętniej sięgają po nią sportowcy, wegetarianie, weganie oraz osoby pragnące zrzucić nadprogramowe kilogramy. Warto także podkreślić, że zawiera ona ważne dla zdrowia tłuszcze nienasycone. 

Sprawdź także: Sałatka do pracy. 12 przepisów na zdrowe i pyszne sałatki na drugie śniadanie i obiad w pracy

Kasza jaglana - właściwości zdrowotne 

Powyższy skład sprawia, że warto już dziś sięgnąć po produkt, jakim jest kasza jaglana. Właściwości zdrowotne tych niepozornych białych ziarenek zaskoczą niejednego fana zdrowego odżywiania. Jakim działaniem na ludzki organizm może pochwalić się ten pokarm? 

Regularne jedzenie kaszy jaglanej pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Warto włączyć ją także do diety, jeśli cierpisz na anemię lub niedobór żelaza. Wśród jej prozdrowotnych własności wymienia się pozytywny wpływ na glikemię poposiłkową, mineralizację kości, a także wygląd skóry i paznokci. Wykazuje ona cechy zasadotwórcze, dlatego przywraca równowagę kwasowo-zasadową organizmu. 

Jak gotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka? 

Aby cieszyć się pełnym smakiem i aromatem kaszy jaglanej bez jej charakterystycznej goryczki, należy poddać ją odpowiedniej obróbce termicznej. Jak gotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka? 

W pierwszej kolejności należy krótko podprażyć ziarna na suchej patelni. Pamiętaj o ich częstym mieszaniu - tak, aby się nie przypaliły. Wykonuj nią energiczne ruchy co jakiś czas aż do momentu, gdy kasza zacznie wydzielać aromat przypominający orzechy.  

Wśród innych praktycznych sposobów na pozbycie się gorzkich nut z kaszy jaglanej wymienia się jej moczenie w świeżej wodzie. Dobrym pomysłem jest także dodanie kilku kropli soku z cytryny i zanurzenie produktu w takiej miksturze na co najmniej kilka godzin. Przed gotowaniem przepłucz kaszę pod bieżącą wodą, umieszczając ją na zmianę pod zimnym, a następnie ciepłym strumieniem. Kiedy wiadomo, że nasz produkt jest gotowy do poddania docelowej obróbce termicznej? Jeśli woda stała się z mętnej przezroczysta to znak, że już czas na kolejny kulinarny krok. 

Jeśli lubisz delektować się sypką i nielepiącą kaszą jaglaną, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy samym produktem a wodą. Najlepiej trzymać się następującego stosunku: jedna szklanka kaszy na dwie i pół szklanki płynu. Pamiętaj też, żeby gotować ją na niewielkim ogniu i skorzystać z przykrywki, którą lekko uchylisz tak, aby para mogła swobodnie wydobywać się ze środka. 

Kasza jaglana na śniadanie 

Czy kasza jaglana na śniadanie to odpowiedni wybór? Odpowiedź brzmi - oczywiście! Delektowanie się jaglanką z samego rana to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kanapek. Aby ją przyrządzić, możesz sięgnąć zarówno po mleko, jak i zwykłą wodę. Z kolei od tego, na jakie dodatki postawisz, zależeć będzie jej charakter. Nie masz pomysłu na pożywną śniadaniową jaglankę? W takim razie skorzystaj z jednej z poniższych opcji.

Jeśli gustujesz w smaku szarlotki, wykorzystaj kaszę jaglaną do przyrządzenia potrawy, które będzie przypominać w smaku właśnie to ciasto. Jak je wyczarować? Przelej kaszę wrzątkiem, a następnie zimną wodą. Ugotuj ją na wcześniej przygotowanym mleku. W międzyczasie wymieszaj starte jabłka z ksylitolem i cynamonem. Tak przyrządzoną miksturę umieść na wysmarowanej tłuszczem blaszce i przełóż jabłkami, a na samym końcu posyp suszoną żurawiną, rodzynkami i pokrojonymi orzechami brazylijskimi. Piecz ją przez około 40 minut w temperaturze 180 stopni. 

Jaglanka będzie także świetnym śniadaniem dla spóźnialskich. Jeśli goni cię czas i boisz się, że spóźnisz się na autobus do pracy, wybierz właśnie ten przepis. Skorzystaj z kaszy jaglanej, która została ci z poprzedniego dnia, i połącz ją z jogurtem, miodem i ulubionymi owocami. My proponujemy gruszki, śliwki, truskawki lub mango. Zwieńczeniem słodkiego śniadania będzie sowita porcja bakalii, np. nerkowców lub pistacji. Życzymy smacznego! 

Wytrawna kasza jaglana 

Śniadanie to niejedyny posiłek, do którego możesz użyć kaszy jaglanej. Nie bój się eksperymentować i zrób z niej użytek również podczas przyrządzania dań obiadowych i kolacyjnych. Jakie przysmaki wyczarujesz przy pomocy tego składnika?

Jeśli brakuje ci pomysłu na pożywną przekąskę, postaw na kaszę jaglaną z suszonymi pomidorami, słonecznikiem i natką pietruszki. Aby ją wykonać, zacznij od przepłukania głównego produktu pod bieżącą wodą i przelania go wrzątkiem. W ten sposób łatwo pozbędziesz się charakterystycznej goryczki. Pokrój pomidory suszone w kostkę, a potem obierz jabłko i zetrzyj je na grubych oczkach tarki. Na samym końcu ugotuj wszystkie komponenty w garnuszku i dopraw je ulubionymi przyprawami. Według nas do tego zestawienia najlepiej pasują sól, pieprz, sok z cytryny oraz syrop klonowy. 

Gustujesz w sałatkach? Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyczarować ją na bazie właśnie kaszy jaglanej. Co będzie ci potrzebne? Oprócz ugotowanej kaszy zaopatrz się w pierś z kurczaka, cukinię, pomidorki cherry, czerwoną cebulę oraz oliwę z oliwek. Kropką nad i będzie włoski dressing, w skład którego wchodzi natka pietruszki, tymianek, bazylia, oregano, korzeń lubczyka, pieprz, sól oraz sok z cytryny. 

1. Kasza jaglana na słodko

 Kasza jaglana na słodko Zobacz przepis

Kasza jaglana na słodko / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sałatka z kaszy jaglanej

 Sałatka z kaszy jaglanej Zobacz przepis

Sałatka z kaszy jaglanej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Chleb z kaszy jaglanej

 Chleb z kaszy jaglanej Zobacz przepis

Chleb z kaszy jaglanej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Cukinia z kaszą jaglaną

 Cukinia z kaszą jaglaną Zobacz przepis

Cukinia z kaszą jaglaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Sałatka z kaszą jaglaną

 Sałatka z kaszą jaglaną Zobacz przepis

Sałatka z kaszą jaglaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Rafaello z kaszy jaglanej

 Rafaello z kaszy jaglanej Zobacz przepis

Rafaello z kaszy jaglanej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Jaglanka z orzechami i pomarańczą

 Jaglanka z orzechami i pomarańczą Zobacz przepis

Jaglanka z orzechami i pomarańczą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Jaglanka curry

 Jaglanka curry Zobacz przepis

Jaglanka curry / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Obiadowe jaglańce na ostro

 Obiadowe jaglańce na ostro Zobacz przepis

Kotlety z kaszy jaglanej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Ciasto z kaszy jaglanej

 Ciasto z kaszy jaglanej Zobacz przepis

Ciasto z kaszy jaglanej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także: 

Złota fasola usuwa toksyny, zbija cholesterol, odchudza. To zdrowy zamiennik mięsa »

Genialny patent na idealnie miękkie i chrupiące kotlety schabowe »

Jak układać naczynia w zmywarce, by wszystkie były idealnie domyte? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania grzybek zwyczajny

Śniadaniowa propozycja, która jest baaaardzo syta. Ze wskazanych proporcji wy...

Odsłon: 101

wszystkie
2
15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Jeśli chcesz schudnąć z brzucha, wyrzuć te produkty z kuchni. Znany dietetyk radzi czego unikać na diecie

Wszystkie osoby, które interesują się tematyką zdrowego odżywiania, czy diet odchudzających, z pewnością spotkały się z pojęciem deficytu kaloryczn...

2
Informacje Najlepsza owsianka dla osób po 40-stce. Solidna dawka kwasów omega-3 i pomoc w zrzuceniu oponki

Wiele osób zauważa, że po 40-stym roku życia metabolizm zwalnia. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie, a jednocześnie czujesz, że twoja forma z wiekiem s...

5
Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

1