Najlepsze przepisy na dania z bobem

Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? Pięknie wyrośnie, będzie delikatne w smaku i bardzo puszyste

Choć fanów ciasta drożdżowego jest wielu, to jego przyrządzanie może przysporzyć wielu problemów, dlatego uznawane jest za skomplikowane. Z właściwym przepisem i wskazówkami na pewno jednak uda się zrobić dobre ciasto drożdżowe. Na co powinniście zwracać uwagę, chcąc przygotować perfekcyjny wypiek?

Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Delikatne, puszyste i rozpływające się w ustach - takie powinno być idealne ciasto drożdżowe. Niestety, bardzo często zdarza się, że zamiast wypieku, którego nie powstydziłaby się żadna babcia, wyjmujemy z piekarnika zbite i niezbyt apetyczne ciasto nienadające się do zjedzenia. Na co powinniście koniecznie zwracać uwagę, aby uniknąć kulinarnej wpadki?

Sprawdź także: Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe? 

Po pierwsze: mąka

W przypadku ciasta drożdżowego wybór odpowiedniej mąki jest kluczowy. Powinna być ona możliwie najjaśniejsza i jak najdrobniej zmielona. Do tego typu wypieków zwykle poleca się mąki typu 500 lub 550, które w sklepach odnajdziesz m.in. pod nazwą „wrocławska” lub „krupczatka”. Przed rozpoczęciem wyrabiania ciasta, koniecznie przesiej mąkę przez drobne sito. W ten sposób unikniesz grudek w wypieku oraz zdecydowanie łatwiej połączysz wszystkie składniki.

Po drugie: drożdże

Co oczywiste, ciasta drożdżowego nie da się przygotować bez drożdży. Na sklepowych półkach znajdziecie ich co najmniej kilka rodzajów: świeże, suszone i instant. Debata o tym, które z nich najlepiej nadają się do wypieków, prawdopodobnie jeszcze długo zostanie nierozstrzygnięta - każdy typ pozwala przygotować smaczne ciasto. W tym wypadku wiele zależy od doświadczenia i indywidualnych preferencji.

Warto jednak wiedzieć, że świeże drożdże wymagają od nas najwięcej uwagi - stosunkowo krótki termin przydatności do spożycia, a przed ich wykorzystaniem musimy przygotować zaczyn. Podobnie dzieje się w przypadku drożdży suszonych, chociaż te są zdecydowanie trwalsze. Najmniej zachodu wymagają drożdże instant, które możemy po prostu wsypać do ciasta bez wcześniejszych przygotowań.

Przygotowując zaczyn drożdżowy, musimy zwracać baczną uwagę na jego temperaturę. Jeśli będzie za wysoka, drożdże umrą. Z kolei przy zbyt niskiej temperaturze nie będą miały szansy zacząć pracować. W obu przypadkach ciasto nie wyrośnie.

Po trzecie: tłuszcz

Chociaż nie spodoba się to miłośnikom zdrowego odżywiania, przygotowanie dobrego ciasta drożdżowego wymaga użycia tłuszczu. Bez niego ciasto będzie bardzo zbite i po prostu mniej smaczne. Rodzaj tłuszczu zależy od indywidualnych preferencji, jednak naszym zdaniem najsmaczniejsze ciasta wychodzą z dodatkiem masła. Ciekawym rozwiązaniem może być również wykorzystanie oleju kokosowego.

Po czwarte: cukier i płyny

Przygotowując ciasto drożdżowe, należy uważać z porcją dodawanego cukru. Co ciekawe, dzieje się tak z troski o efekt, a nie figurę jedzących. Zbyt duża ilość cukru może zahamować proces wyrastania ciasta.

Aby drożdżówki były wilgotne i delikatne, nie możemy zapomnieć o dodatku płynów. Zwykle jest to mleko lub maślanka, chociaż zdarzają się przepisy wykorzystujące wodę, kefir, a nawet herbatę lub kawę. W tym wypadku również powinniśmy zwracać uwagę na ich temperaturę - zbyt wysoka, szybko zabije drożdże.

Po piąte: precyzja

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ciastem drożdżowym, pamiętaj o ścisłym trzymaniu się przepisu. Jest to bardzo wymagający wypiek, dlatego nawet kilka dodatkowych gramów mąki może przesądzić o końcowym efekcie. Dokładne odważenie składników oraz unikanie dróg na skróty, to najlepszy sposób na sukces.

Po szóste: wyrabianie

Przygotowanie tradycyjnego ciasta drożdżowego zawsze wymaga cierpliwości i odrobiny siły. Pierwsza przyda się w czasie jego wyrastania, z kolei druga będzie niezbędna przy jego wyrabianiu. Oczywiście, możecie pomóc sobie robotem kuchennym lub specjalną maszyną, jednak doświadczone gospodynie zaklinają się, że żaden wypiek nie może konkurować z ręcznie ugniatanym ciastem. Pamiętajcie, aby nie posiłkować się przy tym zbyt dużą ilością mąki, gdyż wasz wypiek będzie twardy i suchy. Odpowiednio wyrobione ciasto powinno być elastyczne, lśniące i łatwo odchodzić od ręki.

Po siódme: wyrastanie

Chcąc przygotować puszysty wypiek, musicie dać drożdżom szansę na wykonanie swojej pracy. To za ich sprawą ciasto pięknie wyrośnie. Powinno odbywać się to w ciepłym miejscu - najlepiej w pobliżu kaloryfera. Misę z ciastem należy przykryć wilgotną ściereczką lub folią spożywczą i pozostawić do momentu, aż masa podwoi swoją objętość. Pamiętajcie, że częste podglądanie nie pomaga ciastu w rośnięciu.

W zależności od przepisu ciasto może wymagać drugiego wyrastania, które odbywa się tuż po nadaniu mu pożądanego kształtu. Etap ten bywa także nazywany garowaniem, a jego celem jest nadanie wypiekom pożądanej pulchności, którą mogły utracić w czasie formowania.

Po ósme: pieczenie i studzenie

Szczegóły dotyczące temperatury pieczenia z pewnością znajdziecie w każdym przepisie, gdyż zależy ona od rodzaju przygotowywanego przez was wypieku. Zwykle przyjmuje się, że małe bułki i drożdżówki pieczemy ok. 20 minut w temperaturze 180-200 stopni, natomiast chałki, chleby i ciasta muszą spędzić w podobnej temperaturze przynajmniej 35-40 minut.

Warto również poznać trik, dzięki któremu ciasta drożdżowe zyskają delikatną i chrupiącą skórkę. W tym celu wystarczy wstawić do piekarnika miseczkę wypełnioną wodą lub wrzucić kilka kostek lodu. Ten trik zawsze działa.

Na samym końcu także przyda wam się jeszcze odrobina cierpliwości. Jak przekonywały babcie - po zjedzeniu ciepłego ciasta może rozboleć was brzuch. Warto jednak czekać, gdyż nic nie smakuje tak dobrze, jak własnoręcznie przygotowane ciasto drożdżowe, podane z herbatą i sezonowymi owocami.

Najlepsze przepisy na ciasto drożdżowe

Znacie już teorie, przyszedł więc czas na praktykę, bo to ona uczyni z was mistrzów. Poniżej znajdziecie najlepsze przepisy na ciasto drożdżowe, którymi podzielili się nasi dziennikarze lub użytkownicy. Wypieki będą lekkie jak chmurka, pięknie wyrośnięte i przyjemnie słodkie w smaku.

1. Ciasto drożdżowe bez wyrabiania

 Ciasto drożdżowe bez wyrabiania Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe bez wyrabiania / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Ciasto drożdżowe z kremem czekoladowym

 Ciasto drożdżowe z kremem czekoladowym Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe z nutellą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Drożdżowe różyczki

 Drożdżowe różyczki Zobacz przepis

Drożdżowe różyczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Bułeczki drożdżowe z dziką różą

 Bułeczki drożdżowe z dziką różą Zobacz przepis

Bułeczki drożdżowe z dziką różą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Ciasto drożdżowe bez wyrabiania z truskawkami

 Ciasto drożdżowe bez wyrabiania z truskawkami Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe bez wyrabiania z truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Ciasto drożdżowe z truskawkami i kruszonką

 Ciasto drożdżowe z truskawkami i kruszonką Zobacz przepis

Drożdżowe z truskawkami i kruszonką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Drożdżówki z czekoladą

 Drożdżówki z czekoladą Zobacz przepis

Drożdżówki z czekoladą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Drożdżowe bułeczki z jeżynami

 Drożdżowe bułeczki z jeżynami Zobacz przepis

Drożdżowe bułeczki z jeżynami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Rogaliki drożdżowe

 Rogaliki drożdżowe Zobacz przepis

Rogaliki drożdżowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Pyszne drożdżowe z rabarbarem

 Pyszne drożdżowe z rabarbarem Zobacz przepis

Pyszne drożdżowe z rabarbarem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Ciasto drożdżowe z wiśniami

 Ciasto drożdżowe z wiśniami Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe z wiśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Ciasto drożdżowe z owocami

 Ciasto drożdżowe z owocami Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe z owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

13. Domowe drożdżówki babci Pelci

 Domowe drożdżówki babci Pelci Zobacz przepis

Domowe drożdżówki babci Pelci / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

14. Drożdżówki z serem

 Drożdżówki z serem Zobacz przepis

Drożdżówki z serem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Łagodzi objawy menopauzy, wspiera jelita i mózg. Używaj też na diecie »

Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »

Kiszone pomidory to hit, a zupa na nich - niebo w gębie. Przepis Ewy Wachowicz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
1
Desery Jadalne, czekoladowe doniczki z truskawkami

Czekoladowe doniczki, które można zjeść w całości! Deser bez pieczenia.

Odsłon: 32

>60 min
1
30 min
8
Przetwory Ogórki w zalewie octowej

Marynowane ogórki w zalewie octowej na zimę. Pyszny dodatek do kanapek i drug...

Odsłon: 22822

>60 min
50
Ciasta Sernik kokosowy na zimno

Sernik słodki, puszysty i delikatny. Idealny na każdą okazję. Polecamy!

Odsłon: 24416

60 min
25

Polecane artykuły

Informacje Zaproś przyjaciół na grilla – przepisy na męskie weekendowe spotkanie

Grillowanie to coś więcej niż tylko sposób na przygotowanie jedzenia – to prawdziwa sztuka i męska pasja, która łączy pokolenia. Każde spotkanie pr...

0
Informacje Biała rzodkiew - niedoceniane warzywo pełne witamin. Zrób zupę, surówkę i pyszne kimchi

Biała rzodkiew cieszy się znacznie mniejszą popularnością niż jej kuzynka w pęczkach. A to wielka szkoda, ponieważ ma ona do zaoferowania cały wach...

3
Informacje Niecodzienne sałatki na kolację. Najlepsze, jakie jadłeś

Przypomnij sobie smak swojej ulubionej sałatki. Na samą myśl pewnie zrobiłeś się głodny! Nic dziwnego, takie warzywne przekąski to świetna propozyc...

34