Spis treści:
- Dlaczego sernik pęka podczas pieczenia?
- Dlaczego sernik opada?
- Jaka polewa na sernik?
- Jak piec sernik?
Sernik to ciasto, które gości w polskiej kuchni od wielu lat i tak samo długo ląduje na naszych świątecznych stołach. Trudno się temu dziwić - w końcu jest on nie tylko smaczny i puszysty, ale również bardzo uniwersalny, ponieważ doskonale komponuje się z rozmaitymi dodatkami, włączając w to czekoladę i owoce. Choć przysmak ten wydaje się prosty w przygotowaniu, wystarczy jeden błąd, aby jego smak lub wygląd nas rozczarował. Co zrobić, żeby nie pękał i nie opadał, z czym go zaserwować i jaka polewa na sernik będzie najlepsza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Sprawdź także: Niezawodne kremy do tortów. Zawsze wychodzą, nigdy się nie warzą
Dlaczego sernik pęka podczas pieczenia?
Choć przygotowujesz ciasto według sprawdzonego przepisu, to wciąż nie wychodzi? Zastanawiasz się, dlaczego sernik pęka podczas pieczenia? Odpowiedź na to pytanie nie jest niczym zaskakującym - sprawczynią całego zamieszania jest zbyt wysoka temperatura, która sprawia, że wierzch wysusza się jako pierwszy, a kryjąca się pod nim porcja ciasta powoduje jego pękanie podczas wyrastania ku górze.
Co zrobić, aby zapobiec powyższej sytuacji? W pierwszej kolejności ustaw odpowiednią temperaturę piekarnika (maksymalnie 180 stopni) i ewentualnie wydłuż czas pieczenia. Dzięki temu masa będzie wyrastać stopniowo, więc ryzyko pojawienia się pęknięć będzie o wiele niższe. Jeśli chcesz, aby sernik był bardziej aksamitny, na czas obróbki termicznej ustaw pod nim drugą formę wypełnioną wodą.
Podczas przyrządzania sernika duże znaczenie ma temperatura samych składników. Każdy z nich powinien mieć temperaturę pokojową, zatem wyjmij je z lodówki na co najmniej dwie godziny przed pieczeniem. Zadbaj również o to, aby twaróg był dobrze zmielony - jeśli nie dysponujesz specjalnym gotowym serem, przepuść go przez maszynkę do mielenia co najmniej dwa razy.
A co robić, gdy sernik popękał pomimo twoich starań? Na szczęście na to także znajdzie się sposób. Gdy ciasto ostygnie, posmaruj jego powierzchnię śmietaną wymieszaną z cukrem, po czym wstaw je do piekarnika nagrzanego do 230 stopni na około 12 minut. Taki zabieg sprawi, że wierzch sernika będzie gładszy i równiejszy.
Dlaczego sernik opada?
Kolejnym problemem, z którym nierzadko mierzą się osoby przygotowujące sernik, jest jego zapadnięcie. Dlaczego sernik opada? Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Podobnie jak w przypadku pękania winowajcą jest zbyt wysoka temperatura pieczenia oraz zbyt niska temperatura składników. Sernik należy do tych ciast, które nie lubią wahań temperatur, zatem nie dziw się, gdy po upieczeniu, a następnie po natychmiastowym wyjęciu go z piekarnika od razu traci on swoją objętość i puszystość.
Jak piec sernik, żeby nie opadał? Na początek zadbaj o dobór produktów. Po pierwsze postaw na twaróg tłusty lub półtłusty, z większym naciskiem na ten ostatni. Po drugie nie przesadzaj z mąką i koniecznie przesiej ją przez sitko, wsypując ją do ciasta stopniowo. Po trzecie uwzględnij w swoim przepisie odpowiednią liczbę jajek i koniecznie ubij je przed dodaniem do masy. I wreszcie po czwarte - sięgnij po śmietanę kremówkę (minimum 30%), która sprawi, że konsystencja ciasta będzie bardziej kremowa i aksamitna. Nie chcesz, aby twój wypiek był zbyt tłusty? Zatem wykorzystaj tylko połowę porcji śmietany i wymieszaj ją z gęstym jogurtem naturalnym.
Jakie jeszcze triki możesz zastosować, aby twój sernik wyszedł idealny? Doskonałym pomysłem będzie upieczenie go w kąpieli wodnej, która zminimalizuje nie tylko jego pękanie, ale również opadanie. Jedyne, co musisz zrobić, to wstawić formę z masą do większego naczynia wypełnionego wodą - pamiętaj, że forma musi być szczelna, a woda powinna sięgać do połowy jej wysokości. Co bardzo ważne, nie wyjmuj sernika od razu po upieczeniu, tylko zostaw go na jakiś czas w piekarniku. Gdy wystygnie, możesz posmarować jego powierzchnię roztopionym masłem.
Jaka polewa na sernik?
Skoro już wiesz, dlaczego sernik opada i pęka, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka polewa na sernik będzie najlepsza. Jeśli jesteś fanem klasyki, postaw na tę z czekolady, na przykład mlecznej lub gorzkiej. Wystarczy wrzucić połamaną tabliczkę do rondelka, dodać do niej śmietanę kremówkę, a następnie podgrzać, cały czas mieszając, aż do dokładnego połączenia się składników. Polej jeszcze gorącą czekoladą swój sernik i daj jej dwie-trzy godziny na stężenie. Preferujesz ciasto z białą czekoladą? Wiedz, że przygotowanie polewy w tej wersji jest równie proste. Cały proces wygląda podobnie, jednak tym razem należy podgrzać czekoladę razem z tłustym mlekiem i masłem.
Jaka polewa na sernik będzie odpowiednia, jeśli nie ta czekoladowa? Jest to na tyle uniwersalny przysmak, że pasują do niego również owocowe akcenty. Świetnie sprawdzi się tutaj polewa cytrynowa, którą wyczarujesz ze świeżych cytryn, masła, jajek oraz cukru. Umyj cytryny, po czym zetrzyj na tarce ich skórkę. Wyciśnij z nich sok i przecedź go przez sitko. Wbij do miski jajka, a po ich roztrzepaniu dorzuć do nich cukier wraz ze skórką i sokiem z cytryny - całość dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną mieszankę wstaw do kąpieli wodnej i stopniowo dodawaj do niej masło, cały czas mieszając. Gdy masa zgęstnieje, wyjmij rondelek z wody i odstaw go do ostygnięcia.
Przyrządzając polewę do sernika, nie musisz ograniczać się jedynie do opcji wymienionych powyżej. Ciasto to znakomicie komponuje się także z polewą malinową, porzeczkową, truskawkową, a nawet kajmakową, karmelową czy śmietanową. Masz ochotę na coś niebanalnego? Zatem zaserwuj je z polewą budyniową, kawową lub kokosową. Sernik w takim wydaniu to nie twoja bajka? W takim razie ogranicz się do samego lukru lub cukru pudru - w takiej wersji będzie równie pyszny.
Jak piec sernik?
Jak piec sernik, żeby sprostał twoim oczekiwaniom i dobrze prezentował się na świątecznym stole? Najpierw oczywiście musisz zaopatrzyć się w niezbędne produkty, tj. masło, twaróg, jajka, cukier waniliowy, cukier puder, mąkę oraz śmietanę kremówkę. Realizację przepisu rozpocznij od ubicia masła i połączenia go z cukrem pudrem i żółtkami. Zmniejsz obroty miksera i dodaj do powyższych składników zmielony ser, po czym zacznij stopniowo dorzucać kolejne produkty, tj. śmietanę, cukier waniliowy oraz mąkę.
Gdy masa nabierze jednolitej konsystencji, dodaj do niej ubite na sztywno białka i delikatnie wymieszaj. Przełóż masę serową do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw ją do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na ok. 60 minut. Gotowy wypiek posyp cukrem pudrem lub udekoruj swoją ulubioną polewą. Równie dobrze możesz ozdobić go owocami, orzechami lub skórką z cytrusów.
Poniżej znajdziesz mnóstwo przepisów na świąteczne serniki - zarówno na ciepło, jak i na zimno. Każdy znajdzie tu coś dla siebie:
1. Sernik na zimno z galaretką
Zobacz przepisSernik na zimno z galaretką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Sernik z brzoskwiniami
Zobacz przepisSernik z brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Sernik z 3 składników
Zobacz przepisSernik z 3 składników / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Sernik, który zawsze wychodzi
Zobacz przepisSernik, który zawsze wychodzi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Sernik krakowski Siostry Anastazji
Zobacz przepisSernik krakowski Siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Sernik na dużą blachę
Zobacz przepisSernik na dużą blachę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
15. Lekki sernik bez cukru
Zobacz przepisLekki sernik bez cukru / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Czysta podłoga bez smug i bakterii. Zastosuj folię bąbelkową i hitową miksturę »
Ma niski indeks glikemiczny i ułatwia trawienie. Włosi zawdzięczają mu figurę i zdrowie »
Horrendalnie droga komunia u Gessler. Tyle wynosi cena za „talerzyk” »