Jedz kilka dziennie. Czarne ziarenka to pogromca cukru, złego cholesterolu i wysokiego ciśnienia

Te czarne ziarenka o pikantnym smaku coraz częściej można spotkać, jako dodatek do pieczywa, sałatek, mięsa czy sera. Czarnuszka świetnie pasuje do wielu dań, co więcej te niepozorne ziarenka są źródłem wartości odżywczych korzystnie wpływających na organizm. Sprawdź, do czego stosować czarnuszkę w kuchni oraz kto powinien jej unikać.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czarnuszka, obok maku, sezamu i siemienia lnianego to jedno z najpopularniejszych ziaren, które obecnie dodaje się do pieczywa. Ma charakterystyczny, lekko pikantny smak, jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin i minerałów. Warto dorzucić ją do codziennych posiłków, a także włączyć do swojej diety olej z czarnuszki. Sprawdź, jakie działanie lecznicze ma czarnuszka, oraz w jaki sposób stosować ją w kuchni.

Sprawdź także: Herbata z tym ziołem rozgrzewa, działa napotnie, ale też koi bóle stawów i brzucha

Czarnuszka – charakterystyka

Lecznicze właściwości czarnuszki doceniali już w starożytnym Egipcie. Roślina ta rośnie w Azji, Afryce, można spotkać ją również w okolicach basenu Morza Śródziemnego, a nawet w Polsce. Powszechnie używana jest w kuchni indyjskiej oraz w kuchni bliskiego wschodu. Swoje miejsce znalazła również w Europie, przez jej pikantny smak bywa wykorzystywana zamiast pieprzu. Czarnuszka znana jest również pod nazwą czarny kminek, w dawnych czasach nazywano ją natomiast „ziarnem Benedykta”.

Czarnuszka należy do rodziny jaskrowatych, osiąga wysokość do 40 cm. Jej kwiaty rosną pojedynczo lub w niewielkich skupiskach, występują w kolorze: niebieskim, białym, żółtym lub zielonkawym. Wydaje owoce w postaci mieszków, w których znajdują się charakterystyczne, czarne, lekko kanciaste nasiona o lekko gorzkim, wyrazistym i pikantnym smaku. To właśnie one używane są w kuchni.

Czarnuszka – właściwości

Nasiona czarnuszki zawierają wiele cennych wartości odżywczych. Znajdziesz w nich: witaminę A, E, witaminy z grupy B, a także minerały takie jak: żelazo, magnez, wapń, cynk, miedź, potas, selen i fosfor. Czarnuszka jest również bogata w aminokwasy, np. fenyloalaninę. Nasiona te to także źródło zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawartość witamin i minerałów korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów.

Ziarenka czarnuszki oraz olej, który z nich powstaje, świetnie działają na układ krwionośny, pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Co więcej, roślina ta chroni organizm przed miażdżycą i chorobą wieńcową. Pomaga również obniżyć poziom „złego” cholesterolu.

Czarnuszka wykazuje działanie lecznicze także w przypadku układu pokarmowego, warto stosować ją jako profilaktykę choroby wrzodowej. Spożywanie tych nasion pomaga chronić błonę śluzową żołądka.

Ma również działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, grzybobójcze i antybakteryjne. Co więcej, jest antyoksydantem – pomaga w walce z wolnymi rodnikami, działa przeciwstarzeniowo. Dodatkowo czarnuszka świetnie sprawdzi się w okresie przeziębień i grypy, ponieważ poprawia odporność organizmu.

Kto powinien stosować czarnuszkę?

Czarnuszka polecana jest osobom, które chorują na cukrzycę. Wykazuje działanie obniżające poziomu glukozy we krwi, co więcej pomaga również wesprzeć wydzielanie insuliny. Nasiona czarnuszki polecane są osobom, które mają problemy z wątrobą oraz nerkami, a także dla astmatyków.

Masz katar? Sięgnij po czarnuszkę, roślina ta pomaga w przypadku występowania uporczywego nieżytu nosa, pomaga łagodzić kichanie i swędzenie. Wspiera organizm w  przypadku przeziębienia, dolegliwości górnych dróg oddechowych, kaszlu, a nawet zapalenia oskrzeli.

Olej z czarnuszki polecany jest osobom, które cierpią z reumatoidalnego zapalenia stawów, pomaga łagodzić obrzęki oraz ból. Wpływa również korzystnie na układ nerwowy, wykazuje właściwości antydepresyjne, wspiera pamięć i koncentrację.

Czarnuszka – przeciwwskazania

Chociaż czarnuszka jest bardzo zdrowa, nie wszyscy mogą ją spożywać. Kto powinien unikać czarnuszki? Spożywania czarnuszki może zaszkodzić kobietom w ciąży oraz małym dzieciom. Jeśli występują u ciebie alergie pokarmowe, również warto uważać, ponieważ mogą wystąpić, m.in.: wysypka, nudności, biegunka, oraz obrzęki. Stosowanie czarnuszki odradza się również osobom, które zażywają leki na nadciśnienie oraz te, które działają moczopędnie.

Do czego stosować czarnuszkę w kuchni?

Czarnuszkę z powodzeniem możesz wykorzystać w kuchni. Będzie smacznym dodatkiem do pieczywa, sałatek, zup krem gulaszów, sosów, pieczonych mięs, można dodać ją również do pieczonych lub gotowanych warzyw. Coraz częściej można spotkać produkty z dodatkiem czarnuszki, np. słone przekąski – precle, czy krakersy, sery, bułki i chleb. Czarnuszka jest pikantna, dlatego może stanowić alternatywę dla pieprzu, np. na kanapkach czy w sałatkach.

Sprawdź, jakie przepisy z czarnuszką w roli głównej przygotowali nasi użytkownicy.

 

1. Chrupiące bułki z czarnuszką

 Chrupiące bułki  z czarnuszką Zobacz przepis

Chrupiące bułki z czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Rogaliki z czarnuszką

 Rogaliki z czarnuszką Zobacz przepis

Rogaliki z czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Hummus z czarnuszką

 Hummus z czarnuszką Zobacz przepis

Hummus z czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Długie bułki z czarnuszką

 Długie bułki z czarnuszką Zobacz przepis

Długie bułki z czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Żółty ser z czarnuszką

 Żółty ser z czarnuszką Zobacz przepis

Żółty ser z czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Chleb pszenny z czarnuszką

 Chleb pszenny z czarnuszką Zobacz przepis

Chleb pszenny z czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Gulasz z dynią i czarnuszką

 Gulasz z dynią i czarnuszką Zobacz przepis

Gulasz z dynią i czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Naleśniki z sałatą i czarnuszką

 Naleśniki z sałatą i czarnuszką Zobacz przepis

Naleśniki z sałatą i czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Faworki z ciasta francuskiego z czarnuszką

 Faworki z ciasta francuskiego z czarnuszką Zobacz przepis

Faworki z ciasta francuskiego z czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Tarta jaglana z porem i czarnuszką

 Tarta jaglana z porem i czarnuszką Zobacz przepis

Tarta jaglana z porem i czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Piersi pieczone w cieście francuskim z czarnuszką

 Piersi pieczone w cieście francuskim z czarnuszką Zobacz przepis

Piersi pieczone w cieście francuskim z czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Chrupiące mini chałki z czarnuszką

 Chrupiące mini chałki z czarnuszką Zobacz przepis

Chrupiące mini chałki z czarnuszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Rosół zyska lepszy smak i aromat. Jedna zmiana robi wielką różnicę »

Te objawy zdradzą, czy należy już zbijać gorączkę. Większość robi to źle »

Do czego służy wkładka w opakowaniu z mięsem? Mało kto zna jej prawdziwą rolę »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
Ciasta Ciasteczka piknikowe

Na piknik nie musi być zaraz cała blacha ciasta. Mogą być takie ciasteczka....

Odsłon: 491

60 min
7

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2