Spis treści:
- Co to jest pasta miso?
- Rodzaje pasty miso
- Jakie właściwości ma pasta miso?
- Do czego użyć pasty miso w kuchni?
- Pasta miso - przepisy
Pasta miso to nieodzowny element azjatyckiej tradycji kulinarnej. Można ją znaleźć w wielu flagowych daniach pochodzących z terenów Japonii i Korei. Bazuje ona na sfermentowanej soi, a jej smak zależy od szeregu czynników, na przykład długości procesu fermentacji - im jest on dłuższy, tym pokarm ten staje się bardziej wyrazisty w smaku. Co to jest pasta miso i dlaczego warto dodawać ją do potraw zamiast soli?
Co to jest pasta miso?
Polacy coraz chętniej sięgają po pastę miso, jednak wiele osób nie do końca wie, jak tworzony jest ten azjatycki rarytas. Jest ona tradycyjnym składnikiem wielu potraw charakterystycznych dla kuchni koreańskiej i japońskiej. Pasta powstaje w procesie fermentacji soi, dzięki czemu zyskuje nie tylko intensywny smak i aromat, ale także doskonałe właściwości prozdrowotne, o których więcej dowiesz się w dalszej części tego artykułu.
Aby przygotować pastę miso, należy zmieszać gotowaną i zmieloną soję z rozgotowanym ryżem lub zbożami, np. jęczmieniem, kukurydzą lub pszenicą. Tak wykonaną mieszaninę wzbogaca się o sowitą ilość soli oraz szczep drożdży koji. Następnie mieszankę energicznie ubija się w przeznaczonych do tego beczkach i odcina dostęp powietrza - praktyka ta pozwala na rozpoczęcie procesu fermentacji beztlenowej, który powinien trwać przez sześć miesięcy.
Rodzaje pasty miso
Do dyspozycji masz wiele rodzajów pasty miso. Dzięki temu, że różnią się one między sobą wyglądem i smakiem, większość domorosłych kucharzy z łatwością znajdzie wśród nich swojego faworyta. Na liście najpopularniejszych z nich znajdują się:
- miso czyste - czysta pasta z fermentowanej soi bez żadnych dodatków o delikatnym aromacie,
- miso czerwone - ciemna i długo dojrzewająca pasta o bardzo silnym, słonym smaku,
- miso żółte - powstaje w procesie fermentacji mieszanki soi i jęczmienia,
- miso białe - charakteryzuje się ciekawym słono-słodkim smakiem.
Jakie właściwości ma pasta miso?
Pasta miso to nie tylko wyrazisty dodatek do sosów i zup, to również doskonałe uzupełnienie zbilansowanej diety. A to wszystko za sprawą całego wachlarza cennych własności prozdrowotnych, które posiada. Jakie właściwości ma pasta miso?
Ze względu na zawartość kultur bakterii powyższy przysmak reprezentuje kategorię pokarmów funkcjonalnych. Oznacza to, że jego regularne spożywanie przyczynia się do poprawy pracy układu trawiennego poprzez bezpośredni wpływ na zamieszkujące go kultury bakterii. Dorzucając pastę miso do swojego jadłospisu, usprawnisz swoją odporność i zauważysz zmniejszenie uporczywych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
Pasta miso fantastycznie sprawdzi się w menu osób dbających o linię, ponieważ zawiera mało węglowodanów, dużą ilość błonnika i całkiem sporo białka. W jej środku kryją się też takie mikroelementy jak żelazo, wapń i sód. Ponadto znajdziesz w niej sporą ilość kwasu linoleinowego i lecytyny, które pomagają w redukcji cholesterolu, zwiększając elastyczność naczyń krwionośnych.
Pijesz dużo alkoholu, a może zdarza ci się regularnie palić papierosy? Jeśli tak, wiedz, że pasta miso to produkt odtruwający. Zawarte w niej związki bioaktywne przyspieszają rozkład aldehydów, w tym aldehydu octowego, co umożliwia jego szybszą eliminację z organizmu. Co więcej, łączą się one z nikotyną, neutralizując jej negatywne oddziaływanie na Twoje zdrowie.
Do czego użyć pasty miso w kuchni?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - praktycznie do wszystkiego. Ze względu na dużą zawartość sodu ten azjatycki przysmak stanowi idealną alternatywę dla soli kuchennej. Pamiętaj jednak, aby dodawać go na samym końcu gotowania, ponieważ wysoka temperatura niweluje jego prozdrowotne właściwości.
Do czego użyć pasty miso w kuchni? Pasta miso ma słodko-słony posmak, dzięki czemu stanowi wspaniałe uzupełnienie sałatek i zup. Możesz bez problemu połączyć ją z ulubionymi składnikami, żeby wyczarować wyjątkowy i zdrowy dressing. Innym pomysłem jest wykorzystanie jej w marynacie do mięsa. Przy jej pomocy wykonasz także ciekawe masło smakowe, które możesz wykorzystać zarówno na kanapkach, jak i na krakersach, które podasz jako przekąska podczas imprezy urodzinowej czy weekendowego spotkania z rodziną.
Wśród nieco mniej typowych zastosowań pasty miso warto zwrócić uwagę na jej potencjał w świecie deserów. Mimo tego, że na pierwszy rzut oka fermentowany pokarm nie pasuje do słodkich przekąsek, świetnie odnajdzie się w recepturach na domowe lody lub kremy do ciast i babeczek. Nie wiesz, jak wykorzystać w swojej kuchni egzotyczny przetwór, jakim jest pasta miso? Przepisy z udziałem tego smakołyku znajdziesz poniżej.
Pasta miso - przepisy
Pasta miso to dodatek, który sprawdzi się w wielu daniach, również tych mniej oczywistych. Jeśli jednak w pierwszej kolejności chcesz postawić na tradycję, spróbuj wyczarować zupę miso, uznawaną za jedno z najzdrowszych dań z tej kategorii. Bulion do niej możesz wykonać na bazie sosu rybnego lub w wersji wegetariańskiej i wegańskiej. Pamiętaj, aby dołożyć do niego takie dodatki jak wodorosty wakame, grzyby shitake, glony nori oraz sos sojowy. Klasyczny przepis uwzględnia także imbir, szczypiorek, marchew, papryczkę chili, seler naciowy, por oraz liście szpinaku.
Nie masz pomysłu na kanapki, a chciałbyś zjeść coś pożywnego na śniadanie? W takim razie wykorzystaj pastę miso do przyrządzenia wyjątkowego masła smakowego. Wystarczy rozgnieść nieco masła, a następnie dodać pastę, posiekane chili i przeciśnięty przez praskę czosnek. Wymieszaj wszystkie składniki i podawaj z pieczonym lub grillowanym chlebem pełnoziarnistym.
Innym kulinarnym pomysłem na wykorzystanie pasty miso jest przygotowanie dressingu sałatkowego na jej bazie. W tym celu przełóż łyżeczkę pasty do miseczki i wkrop do niej sok z cytryny. Tak powstałą miksturę uzupełnij o oliwę z oliwek, odrobinę wody i sezam. Sos ten sprawdzi się również w sałatce z wędzonym tofu, szpinakiem, pomidorkami koktajlowymi i gruszkami w occie.
Gustujesz w daniach mięsnych? W takim razie wiedz, że pasta miso przyda ci się do zrobienia aromatycznej marynaty. Wystarczy, że połączysz tarty imbir z octem ryżowym i przyprawą mirin. Opcja ta to ciekawe uzupełnienie dań rybnych, warzywnych oraz mięsnych. Innym pomysłem na marynatę jest zmieszanie sosu sojowego, oleju sezamowego, soku z limonki i miodu. Takie połączenie ma charakterystyczny słodko-kwaśny smak i chętnie wybierane jest do pozycji z kurczakiem w roli głównej.
1. Rosół polsko-japoński
Zobacz przepisRosół polsko-japoński / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Zupa azjatycka na szybko
Zobacz przepisZupa z pastą miso / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Szaszłyki z kurczakiem, boczkiem i owocami
Zobacz przepisSzaszłyki z kurczakiem, boczkiem i owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Pieczone dzwonka halibuta w glazurze z miso i mirin
Zobacz przepisPieczone dzwonka halibuta w glazurze z miso i mirin / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Stek z tuńczyka na makaronie z miso
Zobacz przepisStek z tuńczyka na makaronie z miso / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Dashi miso po polsku
Zobacz przepisDashi miso po polsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Kurczak z bambusem i pak choi
Zobacz przepisKurczak z bambusem i pak choi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Chińska zupa imbirowa
Zobacz przepisChińska zupa imbirowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Bezkonkurencyjny sposób na przypaloną patelnię. Wystarczy 30 minut i lśni jak nowa »
Przygotowuję go 5 dni przed świętami. Błyskawiczny zakwas na żurek wielkanocny »
Poprawi proces myślenia, pamięć i koncentrację. Pobudza lepiej niż kawa »