Spis treści:
- Tradycyjne ciasta na święta
- Ciasta na świąteczny stół - nieoczywiste i efektowne
- Ciasta na święta - przepisy
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku. Na te kilka niezwykłych dni znów stajemy się dziećmi. Tak samo jak one z radością wyglądamy pierwszej gwiazdki, z niecierpliwością rozpakowujemy prezenty i z wielkim apetytem zajadamy świąteczne potrawy. Oczywiście święta to nie tylko barszcz z uszkami i karp. To także bardziej lub mniej tradycyjne ciasta, które na polskich stołach goszczą od pokoleń.
Sprawdź także: 7 najzdrowszych ryb. Mają najmniej rtęci i toksyn
Tradycyjne ciasta na święta
Wśród tradycyjnych, świątecznych potraw nie może zabraknąć makowca. Do przygotowania tego ciasta krok po kroku potrzeba dużo czasu i pracy. Odpowiednie przyrządzenie maku wymaga jego namoczenia, gotowania i przede wszystkim zmielenia. Można sobie ułatwić zadanie, kupując gotową masę w sklepie. W zależności od regionu lub rodzinnej tradycji makowiec podawany jest w różnych postaciach. Może przybrać formę strucli, zawijanej w ciasto drożdżowe lub zwykłego ciasta z masą makową w środku i wierzchem z kruchego ciasta. Sama masa makowa często ma w sobie mnóstwo przepysznych bakalii - najczęściej orzechów i rodzynek, które dodatkowo wzbogacają smak ciasta.
Święta Bożego Narodzenia nie mogą obejść się również bez piernika. Pojawił się w Polsce już w XII wieku, a według legendy przysmak powstał przez pomyłkowe dodanie do popularnego ciasta z mąki i miodu - miodownika - przypraw korzennych. Piernik można przygotować na dwa sposoby - w wersji tradycyjnej oraz unowocześnionej, która nie wymaga tak długiego czasu dojrzewania masy. Za niepowtarzalny smak piernika odpowiadają nie tylko przyprawy, takie jak cynamon, goździki czy gałka muszkatołowa. Ważnym składnikiem jest także prawdziwy miód pszczeli, który gwarantuje niepowtarzalny świąteczny aromat ciasta. Masa na staropolski piernik musi chwilę odstać, aby wypiek miał odpowiednią, pulchną konsystencję. Wyrobione ciasto zostawia się na 3-4 tygodnie w chłodne miejsce i dopiero na 4 dni przed Wigilią piecze się z niej placki, przekłada powidłami śliwkowymi i polewa czekoladą. Długie oczekiwanie na świąteczny przysmak wynagradza nie tylko jego smak, ale i trwałość - pierniki można przechowywać miesiącami.
Wypiekiem, który niewątpliwie kojarzy się z Bożym Narodzeniem, jest też świąteczny keks. Zgodnie ze staropolskimi wierzeniami, świąteczne ciasta powinny być pełne bakalii, gdyż przynoszą one pomyślność i bogactwo, a także chronią przed złymi duchami. Keks to właśnie nic innego jak ciasto biszkoptowe z dodatkiem bakalii, pieczone w prostokątnej formie, zwanej „keksówką". W cieście można znaleźć kandyzowaną skórkę pomarańczy, orzechy, rodzynki, suszone owoce i migdały. Keks jest obowiązkowym gościem w świątecznym menu - oprócz pozytywnej symboliki, ciasto po prostu smakuje niesamowicie.
Ciasta na świąteczny stół - nieoczywiste i efektowne
Ciasta na świąteczny stół nie kończą się jednak na tradycyjnych propozycjach. Wiele osób poszukuje inspiracji na nieoczywiste i efektowne wypieki, które jednak wciąż będą kojarzyły się z zimową atmosferą Bożego Narodzenia. Do przyrządzenia takich deserów świetnie sprawdzi się kokos, marcepan, miód, mak, powidła i przyprawy korzenne. To właśnie te składniki sprawią, że z pozoru zwykłe ciasta nabiorą bożonarodzeniowego charakteru. Aby twoje ciasto było wyjątkowe, możesz po prostu zamienić jeden jego bazowy składnik. W tym roku upiecz np. sernik baskijski na mascarpone zamiast klasycznego, twarogowego. Goście na pewno poczują różnicę w smaku.
Nieoczywiste i efektowne ciasta na świąteczny stół mogą różnić się też formą podania i sposobem przygotowania. Tradycyjny makowiec zawijany jest zbyt trudny do zrobienia? Postaw więc na ten ucierany lub japoński. Możesz też przygotować najprostsze kruche ciasto z masą makowo-budyniową. Powstaną zdecydowanie szybciej, a ty nie będziesz się martwił, że coś w kuchni pójdzie nie tak.
W święta warto - oprócz sernika, piernika i makowca - przyrządzić też mniej standardowy deser. Świetnie sprawdzają się warstwowe wypieki lub te bez pieczenia. Choć drugie zajmują tylko chwilę, to pierwsze - przyciągają największe zainteresowanie.
Ciasta na święta - przepisy
Szukasz pysznych ciast na święta? Przygotowaliśmy listę wypieków, które na pewno przypadną do gustu twoim bliskim. Jest z czego wybierać - w spisie pojawiają się nieoczywiste i efektowne ciasta na świąteczny stół. Zaskocz rodzinę zupełnie nowym deserem.
2. Brownie z marcepanem, kokosem i orzechami
Zobacz przepisBrownie z marcepanem, kokosem i orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Placek czeski z masą z kaszy manny
Zobacz przepisPlacek czeski z masą z kaszy manny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Świąteczny piernik przekładany powidłami z galaretką
Zobacz przepisŚwiąteczny piernik przekładany powidłami z galaretką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Ciasto bawełniane z marcepanem
Zobacz przepisCiasto bawełniane z marcepanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Śnieżynka bez pieczenia
Zobacz przepisŚnieżynka bez pieczenia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Jabłecznik migdałowy z kruszonką i pyszną masą jabłkową, pachnącą cynamonem
Zobacz przepisJabłecznik / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Ciasto kokosowe bez pieczenia
Zobacz przepisCiasto kokosowe bez pieczenia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Puszek makowy z brzoskwiniami
Zobacz przepisPuszek makowy z brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
13. Ciasto amaretto z makiem i kajmakiem
Zobacz przepisCiasto amaretto z makiem i kajmakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
14. Ciasto z makiem i porzeczkami
Zobacz przepisCiasto z makiem i porzeczkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Korzenny chlebek bananowy
Zobacz przepisKorzenny chlebek bananowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Biblijny owoc ratuje serce. Wciąż niedoceniany, szkoda, że tak mało jemy »
Kultowy przysmak śniadaniowy z PRL-u. Wciąż z chęcią zajadamy, a jest bardzo niezdrowy »
Prosty przepis na miękkie pierniczki. Kochają je dzieci i dorośli »