Fot. 123RF/Picsel
W każdym polskim domu z tradycjami na kolację wigilijną przygotowujemy dania z plonów ziemi. Są to postne potrawy przepełnione takimi składnikami jak: mak, kapusta, grzyby, rodzynki, orzechy, oraz suszone owoce. Repertuar, jaki możemy przyrządzić z tych produktów, jest ogromy.
Podczas gotowania i pieczenia często sięgamy do przepisów naszych babć i mam. Co zrobić w sytuacji, kiedy chcemy, aby na naszym stole pojawiło się coś nowego? W takim momencie warto zaczerpnąć wiedzy o tradycjach bożonarodzeniowych występujących w różnych regionach Polski.
Małopolskie potrawy wigilijne
Wigilia w Małopolsce nie może się obejść bez tradycyjnego żuru z grzybami, który wyśmienicie smakuje w towarzystwie gotowanych ziemniaków. Równie znany jest także gotowany groch oraz kompot z suszu. Do potraw bardziej zaskakujących smakiem należy zupa migdałowa w wersji na słodko z dodatkiem kandyzowanej skórki pomarańczy oraz przypraw korzennych.
Żur wigilijny z suszonymi grzybami
Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. AnkaGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Tradycyjne dania z Wielkopolski
Na pierwszym miejscu należy wymienić oczywiście makiełki - tradycyjna postna potrawa wykonana z maku, bakalii i klusek lub makaronu. Obowiązkowo muszą pojawić się również ziemniaki w mundurkach, śledzie w śmietanie oraz kapusta z grzybami. Chętnie przygotowywanym daniem w tym regionie jest także karp w sosie piernikowym. Dużą popularnością cieszą się również moskale, czyli pieczone podpłomyki z ciasta ziemniaczanego.
Fot. Smakowisko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Pieprzyczfantazja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Mazowsze - przepisy z samego serca Polski
Jak Mazowsze to oczywiście rwaki, czyli kluski ziemniaczane w kształcie podłużnego wrzeciona, które można podawać razem z kapustą i grzybami. Bardzo lubiana w tym regionie jest również kasza jaglana z olejem lnianym. Kolacja wigilijna nie może się odbyć bez zupy. Na Mazowszu mamy do wyboru aż trzy rodzaje: grzybową na zakwasie, barszcz czerwony z uszkami lub pasztecikami oraz zupę rybną.
Fot. Szpileczkiibabeczkiblog na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Smaki Lubelszczyzny
Wieczerzę wigilijną na Lubelszczyźnie tradycyjnie rozpoczniemy od czerwonego barszczu z uszkami. Na stołach natrafimy tutaj na karpia w galarecie oraz pierogi i gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami. W wielu domach przygotowuje się również kulebiaka z ciasta drożdżowego faszerowanego kapustą. Na deser obowiązkowo kutia lub tradycyjna strucla makowa.
Fot. FoodSafari na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Śląska tradycja
Jadąc na śląską wigilię, ciężko przewidzieć, od jakiej zupy rozpocznie się wigilijna wieczerza. Najbardziej popularna jest zupa z siemienia lnianego o nazwie siemieniotka, podawana z kaszą gryczaną lub grzankami. Alternatywnie przygotowywane są również inne tj.: zupa migdałowa, moczka z suszonymi owocami, grzybowa z uszkami, barszcz czerwony lub zupa z kiszonej kapusty z dodatkiem grzybów i grochu. Ten region Polski szczyci się głównie potrawami w wersji na słodko, do których należą m.in.: babówki - ciasto drożdżowe z makiem i bakaliami, suszynina - rozgotowane suszone owoce, zamoczone w kisielu żurawinowym oraz świszcz - kasza jęczmienna z suszonymi śliwkami, miodem i przyprawami korzennymi.
Fot. 19Ania76 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Staropolska wigilijna zupa migdałowa
Fot. Pularda na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Dania wigilijne z Pomorza i Kaszub
W tych regionach królują ryby przygotowywanie na wiele sposobów. Najczęściej w wersji smażonej lub w galarecie. Na pierwsze danie w wielu domach jest serwowana zupa brzadowa, przyrządzona z suszonych owoców lub śledziowa z ziemniakami. Jednym z najważniejszych dań jest także słynny na całą Polskę śledź po kaszubsku.
Fot. Mjakmagdalena na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Mojedomowe na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Święta na Podlasiu
Region, w którym możemy odnaleźć potrawy kuchni białoruskiej, ukraińskiej lub tatarskiej. Do tradycyjnych dań zaliczymy tutaj pierogi z kapustą i grzybami, bezmięsny bigos oraz rybę po żydowsku. W większości domów do potraw podaje się kompot z suszu lub łodyg leśnych malin. Kolację należy obowiązkowo zwieńczyć słodkim akcentem w postaci kutii lub placuszków z suszonymi owocami.
Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Fot. Kasia882 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Kiedy mówię Interia, myślę Smaker na INTERIA.TV.
-----------------------------------------------------
Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!
ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij.
Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!