Fot. 123RF/Picsel
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku. Na te kilka niezwykłych dni znów stajemy się dziećmi. Tak samo jak one z radością wyglądamy pierwszej gwiazdki, z niecierpliwością rozpakowujemy prezenty i z tym samym smakiem zajadamy świąteczne potrawy. Oczywiście święta to nie tylko barszcz z uszkami i karp. To także przepyszne ciasta, które na polskich stołach goszczą od pokoleń.
Bez makowca ani rusz
Wśród tradycyjnych, świątecznych potraw nie może zabraknąć również makowca. Do przygotowania tego ciasta krok po kroku potrzeba dużo czasu i pracy. Odpowiednie przyrządzenie maku wymaga jego namoczenia, gotowania i przede wszystkim zmielenia. Można sobie także ułatwić zadanie ,kupując gotową masę w sklepie. Trzeba jednak przy tym zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu. W zależności od regionu lub od rodzinnej tradycji, makowiec podawany jest w różnych postaciach. Może przybrać formę strucli, zawijanej w ciasto drożdżowe lub zwykłego ciasta z masą makową w środku i wierzchem z kruchego ciasta. Sama masa makowa często ma w sobie mnóstwo przepysznych bakalii - najczęściej orzechów i rodzynek, które dodatkowo wzbogacają smak ciasta.
Smakołyk, na który trzeba poczekać
Święta Bożego Narodzenia nie mogą obejść się bez piernika. Pojawił się on w Polsce już w XII wieku. Według legendy, ten wspaniały przysmak powstał przez pomyłkowe dodanie do popularnego ciasta z mąki i miodu - miodownika - przypraw korzennych. Piernik można przygotować na dwa sposoby - w wersji tradycyjnej oraz unowocześnionej, która nie wymaga tak długiego czasu oczekiwania na pyszny smakołyk. Za niepowtarzalny smak piernika odpowiadają nie tylko przyprawy, takie jak cynamon, goździki czy gałka muszkatołowa. Ważnym składnikiem jest także prawdziwy miód pszczeli, który gwarantuje niepowtarzalny świąteczny aromat ciasta. Masa na staropolski piernik musi dojrzeć, aby miał odpowiednią, pulchną konsystencję. Wyrobione ciasto odstawia się na 3-4 tygodnie w chłodne miejsce i dopiero na 4 dni przed Gwiazdką piecze się z niej placki, przekłada powidłami śliwkowymi i polewa czekoladą. Długie oczekiwanie na świąteczny przysmak wynagradza nie tylko jego smak ale i trwałość - pierniki można przechowywać miesiącami.
Keks - ciasto pełne smakołyków
Wypiekiem, który niewątpliwie kojarzy się z Bożym Narodzeniem jest świąteczny keks. Zgodnie z staropolskimi wierzeniami, świąteczne ciasta powinny być pełne bakalii, gdyż przynoszą one pomyślność i bogactwo, a także chronią przed złymi duchami. Keks to właśnie nic innego jak ciasto biszkoptowe z dodatkiem bakalii, pieczone w prostokątnej formie, zwanej „keksówką". W cieście można znaleźć kandyzowaną skórkę pomarańczy, orzechy, rodzynki, suszone owoce i migdały. Keks jest obowiązkowym gościem w świątecznym menu - oprócz pozytywnej symboliki, ciasto po prostu smakuje niesamowicie.
Święta Bożego Narodzenia to nie tylko magiczny czas spędzany z rodziną. To także moment pielęgnowania tradycji i przekazywania jej młodszemu pokoleniu. Chwile spędzone wspólnie przy świątecznym, zastawionym polskimi, tradycyjnymi daniami stole to wspaniała nagroda za trud i czas poświęcony na przygotowanie cudownych, niezapomnianych świąt.
1. Miodownik z kremem z kaszy manny
Fot. ElMar na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Chociaż za króla świątecznych ciast uznaje się piernik, w naszej opini tytuł ten należy się miodownikowi. Znacznie delikatniejsze ciasto wręcz idealnie pasuje do popołudniowej kawy.
Fot. Zamieszaj na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Wbrew pozorom, przygotowanie perfekcyjnego keksu to prawdziwa sztuka. Aby owoce nie opadły na jego spód, przed dodaniem do ciasta warto oprószyć je delikatnie mąką.
3. Piernik przekładany powidłami z galaretką
Fot. Rusty_Fork na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Tradycyjny piernik staropolski powinien dojrzewać już od listopada. Wówczas ciasto nabiera wyjątkowo intensywnego aromatu. Jeśli w tym roku nie rozpoczęliście tak wcześnie świątecznych przygotowań, skorzystajcie z szybszego przepisu naszej użytkowniczki.
Fot. Natsko1993 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Boże Narodzenie nieodzownie kojarzy nam się ze smakiem marcepanu. Ciasto z jego dodatkiem z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkości.
Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Czym byłyby święta bez makowca? Ciasto to symbolizuje szczęście i pomyślność, jaka ma towarzyszyć wszystkim domownikom w nadchodzącym roku. Chociażby z tego powodu warto skusić się chociażby na jeden kawałek.
Fot. Szefowa-Kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
W gronie najpopularniejszych, świątecznych ciast nie mogło zabraknąć sernika. W naszym kraju przygotowuje się go na różne okazje, jednak naszym zdaniem ten bożonarodzeniowy smakuje naprawdę wyjątkowo.
Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Jeśli chcielibyście wprowadzić nieco nowoczesności na świąteczny stół, wypróbujcie ten przepis. Makowa delicja to bardzo ciekawe połączenie delikatnego biszkoptu, konfitury oraz musu kawowego z pewnością wam się spodoba.
Fot. KreatywnaKasia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Czy ten placek naprawdę pochodzi z Czech? Z pewnością trudno będzie bezsprzecznie udowodnić jego pochodzenie. Jedno jednak nie budzi wątpliwości: ciasto jest wyjątkowo smaczne i błyskawicznie znika z talerzy.
Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Oto kolejny dowód na to, jak w ciekawy i prosty sposób można połączyć tradycyjne smaki z nowoczesną formą. Z przygotowaniem tego ciasta poradzi sobie nawet mało doświadczony kucharz.
Fot. Gogusia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Już sama nazwa tego ciasta zachęca do przetestowania przepisu. Gwarantujemy, że nie pożałujecie.
Fot. Anka1803 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Mogłoby się wydawać, że przygotowanie tego ciasta jest trudne i pracochłonne. Nic bardziej mylnego!
Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Jaka jest największa zaleta tego wypieku? Możecie przygotować je nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem - ciasto tylko zyska na smaku.