Spis treści
- Ile można jeść maku?
- Jak zrobić dobry makowiec?
- Co zrobić, żeby makowiec nie pękał?
- 10 pomysłów na makowce
Mak to symbol płodności, dobrobytu, urodzaju i obfitości, w związku z czym kolacja wigilijna, jak każe tradycja, nie może się bez niego obyć. I słusznie, bo oprócz doznań smakowych mak ma wiele wartości odżywczych. Mak niebieski (najczęściej wykorzystywany w kuchni) jest bogatym źródłem wapnia, niezbędnego budulca dla naszych kości i zębów. Jego 2 łyżki to aż 253 mg wapnia, czyli ok. 1/4 dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Mak jest również bogaty w żelazo, odpowiedzialne za magazynowanie i rozprowadzanie tlenu po organizmie, oraz magnez, który zbawiennie wpływa na układ nerwowy.
Te małe niebieskie kuleczki są znakomitym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które pomagają w obniżeniu złego cholesterolu. Do jedzenia maku powinien przekonać również fakt, iż zawiera on mnóstwo witamin: A, C, D, E i B3, a także błonnik. Wpływa pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci i co ważne podnosi odporność organizmu.
Ile można jeść maku?
Jak wszystko w naszej diecie, także i mak, mimo jego znakomitych wartości odżywczych, powinniśmy jeść z umiarem. Spożywany w nadmiernych ilościach może wywołać alergie. Poza tym jest ciężkostrawny i dość kaloryczny (ma 525 kcal w 100 g).
Maku nie powinniśmy podawać dzieciom poniżej drugiego roku życia, nie powinny jeść go w nadmiarze także kobiety w ciąży. Na mak powinny uważać również osoby, które przyjmują leki - może on wchodzić w interakcje z niektórymi z nich.
Jak zrobić dobry makowiec?
Kluczem do dobrego wypieku jest w tym przypadku oczywiście pyszna masa makowa. Chodzi tu nie tylko o same ziarna, ale także o pyszne bakalie, miód, cukier. Chociaż masa makowa jest dostępna w każdym większym sklepie, wiele osób decyduje się na przygotowanie jej samodzielnie. Każda gospodyni ma własny sekret na idealną masę makową: podpowiadamy, że wspaniale sprawdzają się orzechy, a także skórka pomarańczowa.
Kolejnym sekretem dobrego makowca jest pyszne ciasto drożdżowe. W tym przypadku liczy się przede wszystkim uważne wykonanie - krok po kroku, aż do doskonałego, kruchego efektu.
Sprawdź także: Najlepsze ciasta ze śliwkami. Przepisy nie tylko ze starego notesu
Co zrobić, żeby makowiec nie pękał?
Makowiec to ciasto pyszne, ale nieco kapryśne - podczas pieczenia lubi sprawiać problemy. Najczęstszym z nich jest pękanie. Chociaż nie ma to znaczenia, jeżeli chodzi o jego smak, zdecydowanie wpływa to na efekt wizualny.
Co zrobić, żeby makowiec nie pękał? Przede wszystkim ciasto potrzebuje czasu, aby najpierw wyrosnąć. Tuż przed pieczeniem posmaruj jego wierzch roztrzepanym jajkiem - to zapobiegnie pękaniu, a do tego nada ciastu ładny kolor. Uważaj także na to, ile dodajesz farszu - jego zbyt duża ilość może rozepchnąć ciasto i wtedy do pęknięcia już tylko jeden krok.
Makowiec, tak jak większość ciast, należy także chronić przed gwałtownymi zmianami temperatur. Nie wkładaj go do piekarnika wcześniej niż gdy rozgrzeje się do około 100-120°C.
Sprawdź także: Sernik z galaretką - TOP 5 najlepszych przepisów
10 pomysłów na makowce
Prawdziwym hitem zawsze jest tradycyjny makowiec, jednak opcji jest tak naprawdę mnóstwo. Wszystko zależy od konkretnego regionu oraz rodzinnych zwyczajów. Wśród naszych propozycji znajdziesz wiele pomysłów, m.in. na seromakowiec, makowiec z wiśniami czy w słoiku.
Niezależnie od tego, czy w te święta masz ochotę sięgnąć do klasyki, czy nieco zaszaleć, sprawdź te przepisy:
2. Makowiec pod orzechową pierzynką
Zobacz przepisMakowiec pod orzechową pierzynką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Makowiec z kruszonką
Zobacz przepisMakowiec z kruszonką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Makowiec ucierany Siostry Anastazji
Zobacz przepisMakowiec ucierany Siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Makowiec bezglutenowy
Zobacz przepisMakowiec bezglutenowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Błyskawiczny makowiec w słoiku
Zobacz przepisBłyskawiczny makowiec w słoiku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Święta z twistem - vege specjały, które przekonają nawet mięsożerców
Ciasta z kremami. Top 10 najlepszych ciast z kremem, które rozpływają się w ustach
Pyszne ciasta z gruszkami. Wybierz dobrą odmianę, zawsze się uda