Spis treści:
- Kakao - pochodzenie
- Kakao - wartości odżywcze
- Kakao - właściwości zdrowotne
- Kakao - przeciwwskazania
- Z czym nie łączyć kakao?
- Kakao - zastosowanie w kuchni
Kakao jest pyszne i intensywne w smaku, a dodatkowo zawiera szereg cennych składników odżywczych. Jakie kakao jest najzdrowsze? Z czym lepiej go nie łączyć? Dowiedz się o jego zastosowaniu w kuchni i sprawdź, kiedy najlepiej po nie sięgać.
Sprawdź także: Dodaj łyżeczkę do kawy. Zmniejszy stres i pobudzi mózg do pracy
Kakao - pochodzenie
Kakao pierwotnie pochodzi z Ameryki Łacińskiej, a otrzymuje się je z nasion owoców kakaowca. Jedno drzewo produkuje około 50 owoców, z czego każdy ma od 20 do 60 ziaren. To właśnie z nich powstaje dostępne w sklepie kakao. Owoce kakaowca zbudowane są z grubej łupiny oraz słodkiego białego miąższu.
Lecznicze działanie napoju z kakao doceniali już Majowie i Aztekowie, którzy nazywali go wręcz napojem bogów. Jakie kakao jest najzdrowsze? Oczywiście to o wysokiej zawartości kakao i bez dodatku cukru. Można kierować się zasadą, że im ciemniejsze będzie, tym lepsze. W sklepie wybieraj naturalne gorzkie kakao, w którego składzie nie ma żadnych sztucznych polepszaczy.
O jakiej porze dnia pić kakao? Warto po nie sięgać między posiłkami i raczej przed południem - wówczas nie wpłynie na wchłanianie składników odżywczych z jedzenia i doda energii na pozostałą część dnia.
Kakao - wartości odżywcze
Kakao jest produktem o niskim indeksie glikemicznym (wartość IG wynosi około 20). To źródło witamin (A, E i tych z grupy B) oraz minerałów, m.in. magnezu, żelaza, potasu, cynku i fosforu. Dostarcza organizmowi również polifenoli, kwasu oleinowego, stearynowego, linolowego i palmitynowego. Jedna łyżeczka naturalnego kakao w proszku to tylko 41 kcal, natomiast 100 gramów proszku kakaowego (dosładzanego) zawiera ok. 227 kalorii.
Zobacz: Zdrowy koktajl kakaowy z owocami
Kakao - właściwości zdrowotne
Kto powinien pić kakao? Mogą po niego sięgać cukrzycy, ponieważ cechuje się niskim indeksem glikemicznym. Spożywanie naturalnego kakao zapewnia uczucie sytości, hamuje apetyt i pomaga w szybkim spalaniu tłuszczu (pobudza mięśnie, dlatego warto sięgać po kakao przed treningiem i wysiłkiem fizycznym), dlatego świetnie sprawdzi się w dietach redukcyjnych.
Dzięki składnikom odżywczym kakao wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Bogactwo antyoksydantów sprawia, że roślina działa przeciwmiażdżycowo i chroni przed chorobami układu krążenia. Działa przeciwzakrzepowo i obniża poziom „złego" cholesterolu. Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, spowalniają procesy starzenia się organizmu i poprawiają wygląd skóry.
Co daje codzienne picie kakao? Flawonoidy, czyli kolejny element kakao, wpływają na poprawę pamięci i koncentracji, natomiast niewielkie ilości kofeiny - dodają energii po wysiłku. Nie bez znaczenia są też minerały. Ziarna kakaowca są świetnym źródłem magnezu, który usprawnia pracę serca i układu nerwowego. Dodatkowo pobudza produkcję endorfin, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Kakao - przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do spożywania kakao jest alergia na ten produkt spożywczy. Nie zaleca się też stosowania go przez osoby, które chorują na nadciśnienie i niektóre choroby serca. Ziarna zawierają teobrominę i kofeinę, mogące negatywnie wpływać na działanie organizmu. Kto jeszcze powinien unikać kakao? W nadmiernych ilościach nie powinni go spożywać wszyscy cierpiący na zaparcia i zgagę.
Z czym nie łączyć kakao?
Kakao może być prawdziwym superfood - najlepiej w wydaniu naturalnym lub bezcukrowego proszku z ziaren kakaowca.
Do kakao nie dodawaj białego cukru (sacharozy), ponieważ taka mieszanka składników może przyczyniać się do problemów ze wzrokiem, krwią, zaburzeń pracy trzustki, próchnicy lub kwasicy. Jeśli masz taką potrzebę, zdecydowanie lepiej dosłodzić napój glukozą lub miodem.
Z czym jeszcze nie łączyć kakao? Z mlekiem zwierząt, w tym z najpopularniejszym mlekiem krowim, ponieważ w takiej konfiguracji traci ono znaczną część swoich właściwości prozdrowotnych.
Kakao - zastosowanie w kuchni
W kuchni stosuj naturalne, ciemne kakao - najlepiej zakupione w sklepach ze zdrową żywnością. Takie działa najkorzystniej na ludzki organizm. Do czego używać kakao w kuchni? Możesz oczywiście postawić na pyszne napoje - już wiesz, że najlepiej połączyć kakao z mlekiem roślinnym lub wodą i dosłodzić zamiennikami cukru, czyli np. miodem czy ksylitolem. Warto też przygotować dobrze doprawioną czekoladę, czyli kakao w połączeniu z kardamonem, cynamonem, wanilią, a nawet pieprzem cayenne.
Wiele cukierników używa kakao do wypieków. Większość czekoladowych ciast czy ciastek w swoim składzie ma właśnie ten produkt. Co jednak ciekawe, kakao można też wykorzystać do dań wytrawnych. Sprawdzi się do różnego rodzaju mięs - od kaczki, przez wołowinę aż do wieprzowiny.
Wypróbuj ten aromatyczny i intensywny dodatek w wielu potrawach. Poniżej znajdziesz inspirację na zastosowanie kakao w kuchni:
1. Korzenne kakao z piankami
Zobacz przepisKorzenne kakao z piankami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Krzepiące kakao na zdrowe serce
Zobacz przepisZdrowe kakao / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Puszysty omlet kakaowy. Do przygotowania w 3 minuty
Zobacz przepisPuszysty omlet kakaowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Jaglanka z orzechami, kakao i pomarańczą
Zobacz przepisJaglanka na śniadanie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Kakaowo-owsiane placuszki z cukinią
Zobacz przepisKakaowo-owsiane placuszki z cukinią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Energetyczne ciasteczka owsiane z kakao i chia
Zobacz przepisCiasteczka owsiane z kakao i chia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Drożdżówka bezglutenowa z kakao
Zobacz przepisDrożdżówka z kakao / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Smoothie bowl
Zobacz przepisGęsty koktajl kakaowy z owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Kakaowy pudding chia
Zobacz przepisKakaowy pudding chia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Racuszki o smaku piernika
Zobacz przepisRacuszki z kakao / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Klasyczny sernik z kakao
Zobacz przepisKlasyczny sernik z kakao / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
13. Ciasto czekośliwka
Zobacz przepisCiasto czekośliwka z kakao / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
14. Kurczak w sosie mole
Zobacz przepisKurczak z sosem czekoladowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
15. Kakaowe pierogi z brzoskwiniami
Zobacz przepisKakaowe pierogi z brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
16. Chili con carne
Zobacz przepisChili con carne z kakao / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
17. Czekoladowy makaron z szałwią boczkiem i zielonym groszkiem
Zobacz przepisCzekoladowy makaron z kakao / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
To naturalny antybiotyk. Babciny przepis wraca w nowej formie »
Dodaj do mielonych zamiast cebuli. Nigdy nie były tak delikatne i soczyste »