Spis treści:
- Dlaczego warto jeść makrelę?
- Jakie właściwości ma makrela?
- Jak wybrać dobrą makrelę?
- Co zrobić z makreli?
Tę rybę można jeść nawet dwa razy w tygodniu. Dostarcza nie tylko zdrowych tłuszczów, ale i białka, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedz się, jakie właściwości ma makrela i co pysznego z niej zrobić.
Sprawdź także: Ryba o wyjątkowych właściwościach. Idealna dla walczących z wysokim ciśnieniem
Dlaczego warto jeść makrelę?
Makrela to jedna z najzdrowszych i najbardziej odżywczych ryb morskich. Zalicza się ją do tłustych gatunków, które dostarczają organizmowi sporą dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym omega-3 i omega-6. Jest ona także bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, witamin (w tym A, C, D, E, K oraz tych z grupy B) i minerałów (takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen i cynk).
Dlaczego warto jeść makrelę? Właśnie ze względu na liczne wartości odżywcze, które wpływają na jej właściwości. Tych jest naprawdę wiele i oddziałują niemal na cały organizm, w tym na pracę mózgu, serca czy wygląd skóry. Ponadto specjaliści twierdzą, że zawiera minimalne ilości toksyn (zresztą jak inne ryby morskie), które nie przekraczają ustalonych norm, a jej jedzenie jest bezpieczne dla zdrowia.
Jakie właściwości ma makrela?
Korzystny wpływ tej ryby na organizm to również argument przy pytaniu, dlaczego warto jeść makrelę. Jej bogate wartości odżywcze wspierają wiele układów, prowadząc do usprawnienia ogólnego stanu zdrowia.
Jakie właściwości ma makrela? Zdrowe tłuszcze, które się w niej znajdują, pozytywnie oddziałują na układ krążenia. Przede wszystkim uelastyczniają naczynia krwionośne, obniżają zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi i regulują ciśnienie. Mają więc wpływ na zmniejszenie ryzyka wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym miażdżycy.
Do właściwości makreli zaliczyć można też wspieranie odporności. Regularne spożywanie ryby, czyli co najmniej dwa razy w tygodniu, uzupełnia niedobory witaminy C i D oraz minerałów, które odpowiadają za reakcję organizmu w przypadku infekcji. Ponadto fosfor, potas i magnez są niezbędne do utrzymania dobrej kondycji kości i zębów, a selen - do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
Jakie właściwości ma jeszcze makrela? Bogactwo witaminy A i cynku sprawia, że poprawia się wygląd włosów, paznokci i cery. Wzmacniają się, są odżywione i błyszczące. Wpływa to też na prawidłowe widzenie. Z kolei witaminy z grupy B wspierają pracę układu nerwowego, co przekłada się na lepszą koncentrację, pamięć, zdrowszy sen i mniejszą ilość stresu.
Jak wybrać dobrą makrelę?
Znasz już właściwości makreli i chcesz zjeść ją np. na kolację. Jak kupić dobrą makrelę i co to właściwie oznacza? Musisz wiedzieć, że w sklepie ryba dostępna jest w kilku postaciach - świeżej, wędzonej lub z puszki. Którą z nich wybrać?
Najwięcej właściwości ma świeża makrela. Możesz ją przygotować w piekarniku lub usmażyć na grillu. Będzie wówczas cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka i zdrowych tłuszczów. Drugą alternatywą jest makrela wędzona, wyjątkowo smaczna i również bogata w składniki odżywcze.
Ryba w puszce, najczęściej zanurzona w sosie, nie jest zbyt dobrym wyborem. Zazwyczaj to źródło dużej porcji cukru i konserwantów - zanim zdecydujesz się na taki produkt, przeczytaj jego etykietę. Jak wybrać dobrą makrelę? Kieruj się zasadą, że im mniej będzie przetworzona, tym zdrowsza jest dla organizmu.
Co zrobić z makreli?
Liczne właściwości ryby to niejedyny powód, dlaczego warto jeść makrelę. Jest to po prostu przepyszny morski produkt, który pasuje zarówno do sałatki, jak i na danie główne. Co zrobić z makreli? Opcji jest naprawdę wiele - przede wszystkim, tę wędzoną, możesz jeść samodzielnie, jako przystawkę lub kolację. Jest sycąca i zdrowa.
Wykorzystaj ją też do przyrządzenia past kanapkowych lub sałatek - w połączeniu z jajkiem czy pomidorami jest obłędnie pyszna. Może kojarzysz słynną w PRL-u awanturkę? Bazą smarowidła była właśnie ta ryba.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby makrela stała się sycącym obiadem - pieczona lub grillowana jest najsmaczniejsza. Możesz też dodać ją po prostu jako składnik makaronu. Poniżej znajdziesz najlepsze pomysły na to, co zrobić z makreli:
1. Makrela z piekarnika
Zobacz przepisMakrela z piekarnika / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Pieczone makrele z warzywami
Zobacz przepisPieczone makrele z warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Makrela z grilla z rabarbarem
Zobacz przepisMakrela z grilla z rabarbarem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Najlepsza pasta z makreli
Zobacz przepisNajlepsza pasta z makreli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Jajka faszerowane makrelą
Zobacz przepisJajka faszerowane makrelą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Pasta z wędzoną makrelą
Zobacz przepisPasta z wędzoną makrelą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Spaghetti z makrelą
Zobacz przepisSpaghetti z makrelą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Marynowane filety z makreli
Zobacz przepisMarynowane filety z makreli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
13. Sałatka z wędzoną makrelą
Zobacz przepisSałatka z wędzoną makrelą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl, twojezdrowie.rmf24.pl, zdrowyportal.org
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Czy w końcu wiadomo, który majonez jest lepszy? Najpopularniejsze z nich poddano testom »
Najlepsze ćwiczenie na oponkę to nie brzuszki. Spali tłuszcz i wzmocni plecy »
Najlepsze sposoby na czyszczenie gofrownicy. Pozbędziesz się najmniejszych okruchów »