Dania jednogarnkowe

Zastanawiasz się, co zrobić ze starego pieczywa? Na pewno go nie wyrzucaj! Przedstawiamy 10 pomysłów na pyszne dania na śniadanie, obiad czy kolację, których składnikiem jest kilkudniowy chleb lub twarde bułki. Przekonaj się, co zrobić z czerstwego pieczywa.

Fot. 123RF/Picsel

Spis treści:

Polskie babcie z pewnością potwierdzą, że już od dawna w naszej kuchni istnieje zasada niemarnowania żywności. W ostatnich latach zajadanie resztek produktów spożywczych stało się jeszcze popularniejsze i zyskało nazwę: „zero waste".

Niezależnie od powodów - szacunku do jedzenia, chęci bycia ekologicznym czy po prostu ze względu na ograniczony budżet domowy - zdecydowanie warto wykorzystywać wszystkie, znajdujące się w lodówce artykuły.

Podobnie będzie w przypadku kilkudniowego pieczywa. Nie wyrzucaj twardego chleba czy bułek, bo mogą przydać się do wielu ciekawych potraw, które zaserwujesz na śniadanie, obiad czy kolację. Zagęść nimi zupę, wykorzystaj do kotletów czy sałatki. Przekonaj się, co zrobić z czerstwego pieczywa.

 

Sprawdź także: Jak upiec domowe ciemne pieczywo?

Tosty z czerstwego pieczywa

Najprostszym pomysłem na wykorzystanie kilkudniowego, lekko suchego już pieczywa, jest przygotowanie tostów. Możesz je podać na naprawdę wiele sposobów i zarówno na śniadanie, jak i kolację. Jeśli twoi bliscy mają ochotę na słodkie i chrupiące grzanki, postaw na tosty francuskie z cynamonem i miodem lub domową konfiturą. W wersji wytrawnej sprawdzą się zapiekanki z pieczarkami lub te otoczone jajkiem i ziołami.

Chrupiące tosty francuskie z cukrem

 Chrupiące tosty francuskie z cukrem Zobacz przepis

Jak zrobić tosty francuskie? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Smażona bułka z ziołami

 Smażona bułka z ziołami Zobacz przepis

Tosty z czerstwego pieczywa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Domowe zapiekanki, czyli jak nie wyrzucać pieczywa

 Domowe zapiekanki, czyli jak nie wyrzucać pieczywa Zobacz przepis

Domowe zapiekanki przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ciasto wet nelly, czyli patent na twarde pieczywo

Czy znasz przepis na angielski pudding chlebowy? Ciasto wet nelly jest wilgotne i słodkie. Przygotujesz je właśnie na bazie czerstwego pieczywa, np. bułek, chałki, kromek chleba lub kawałków babki drożdżowej. Brytyjski pudding najlepiej smakuje na śniadanie, ale możesz podać go również na deser. Przyrządzenie wet nelly nie jest wcale takie trudne.

Ciasto wet nelly z czerstwego pieczywa

 Ciasto wet nelly z czerstwego pieczywa Zobacz przepis

Jak zrobić ciasto wet nelly? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Przepis na sałatkę chlebową

Wszystkim miłośnikom aromatycznych przekąsek polecamy przepis na sałatkę chlebową. Jeśli zostanie ci kawałek suchego chleba, przygotuj z niego aromatyczne grzanki. Przystawkę skomponuj ze świeżych warzyw, oliwy, ziół i właśnie czerstwego, podsmażonego pieczywa. Taka propozycja to świetna, sycąca i zdrowa przekąska.

Możesz też zrobić panzanellę, czyli toskańską sałatkę na bazie czerstwego chleba i dojrzałych pomidorów z dodatkiem cebuli i octu. Włoska przystawka jest niezwykle świeża i orzeźwiająca w smaku.

Sałatka chlebowa

 Sałatka chlebowa Zobacz przepis

Jak zrobić sałatkę chlebową? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Panzanella - najlepszy sposób na czerstwy chleb

 Panzanella - najlepszy sposób na czerstwy chleb Zobacz przepis

Sałatka panzanella przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jak zrobić zupę chlebową?

Nie ma smaczniejszego sposobu na wykorzystanie czerstwego pieczywa niż przygotowanie zupy chlebowej. To lekkie, sycące danie i to zaledwie z kilku składników. Możesz też przyrządzić śląski rarytas, czyli wodzionkę. Zrobienie tej potrawy nie zabierze ci dużo czasu, a efekt będzie po prostu przepyszny. Przekonaj się, sprawdzając poniższe przepisy.

Zupa chlebowa

 Zupa chlebowa Zobacz przepis

Jak zrobić zupę chlebową? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zupa chlebowa z Madery

 Zupa chlebowa z Madery Zobacz przepis

Zupa chlebowa przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Wodzionka - tradycyjna śląska zupa z czerstwego chleba

 Wodzionka - tradycyjna śląska zupa z czerstwego chleba Zobacz przepis

Jak zrobić dobrą wodzionkę? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zapiekanka z czerstwego pieczywa

Polacy uwielbiają zapiekanki ziemniaczane, ryżowe czy makaronowe. Warto jednak wypróbować też przepis na zapiekankę chlebową. Choć brzmi oryginalnie, to jest naprawdę pyszna i sycąca. Możesz ją podać na śniadanie, obiad lub kolację - w każdym wydaniu świetnie się sprawdzi. Potrawa jest bardzo uniwersalna w smaku, więc możesz do niej dodać swoje ulubione składniki.

Zapiekanka chlebowa z grzybami

 Zapiekanka chlebowa z grzybami Zobacz przepis

Zapiekanka chlebowa przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Sprawdź także: Więcej przepisów na zapiekankę chlebową

Patent na kotlety mielone

Kilkudniowe pieczywo warto wykorzystać też w tradycyjny sposób, tym bardziej, jeśli jesteś fanem polskiej kuchni. Pyszne będą kotlety mielone z dodatkiem czerstwej bułki namoczonej w mleku. Dzięki temu składnikowi mięso połączy się w soczystą i smaczną całość. Wystarczy, że dodasz buraczki lub ogórki kiszone i ziemniaki - aromatyczne danie główne jest gotowe!

Kotlety mielone

 Kotlety mielone Zobacz przepis

Jak zrobić dobre kotlety mielone? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Przepis na knedle z czerstwego pieczywa

Może szukasz nowych inspiracji, bo patent na kotlety mielone jest ci już dobrze znany? Wypróbuj przepis na knedle z czerstwego pieczywa. Połączenie wydaje się oryginalne, ale dobrze ze sobą gra. Wyciągnij z lodówki kilka podstawowych składników i przyrządź najbliższym pyszne i wyjątkowe danie.

Knedle z czerstwego chleba

 Knedle z czerstwego chleba Zobacz przepis

Knedle z czerstwego chleba przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Domowy pasztet z twardym pieczywem

Co zrobić z czerstwej bułki? Dodaj ją do domowego pasztetu, który zjesz zarówno na ciepło, jak i na zimno. Przygotuj go według własnych upodobań, żeby stał się jeszcze pyszniejszy. Taka domowa potrawa jest niezwykle apetyczna i z pewnością zasmakuje bliskim. Wypróbuj przepis na pasztet z użyciem bułki.

Domowy pasztet

 Domowy pasztet Zobacz przepis

Domowy pasztet przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Domowa bułka tarta

Jeśli nie masz czasu na gotowanie lub twardego pieczywa zostało ci po prostu dużo, przerób je na bułkę tartą. Taka domowa jest równie dobra, co kupna. Pokrój czerstwy chleb lub bułki na mniejsze kawałki i zmiel w maszynce na drobny pył. Tak przygotowany produkt umieść w papierowej torebce i wykorzystuj w miarę potrzeby, np. do panierowania kotletów.

Domowa bułka tarta

 Domowa bułka tarta Zobacz przepis

Jak zrobić bułkę tartą? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jak odświeżyć czerstwe pieczywo?

Po kupieniu pieczywa bądź czujny i sprawdzaj, jak się ma. Gdy zauważysz, że staje się twarde, możesz je zawsze zamrozić. Pozwoli ci to cieszyć się nim znacznie dłużej.

Możesz jednak też spróbować je odświeżyć. Popularną metodą jest włożenie pieczywa do lekko rozgrzanego piekarnika, a obok umieszczenie miseczki z wodą. Wystarczy pięć minut, aby para sprawiła, że chleb znów będzie miękki.

Gdy pieczywo nie nadaje się nawet do mrożenia, wciąż nie wyrzucaj go do kosza. Czerstwe produkty wykorzystasz np. podczas smażenia - skórka chleba położona na patelnię zbiera strzelający olej.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy cię do wypróbowania przepisów ze Smaker.pl. Jeśli jednak postanowiłeś pozbyć się twardego pieczywa, to zachęcamy, abyś położył go obok śmietnika lub oddał rolnikom, którzy karmią nim kury.

Zobacz także:

Przepis na puszyste racuchy bez jajek »

Jakie właściwości ma sok z kiszonych ogórków? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Leszcz smażony na patelni

Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...

Odsłon: 48

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

4
Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

2
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

7
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0