Dania jednogarnkowe

Nie od dziś wiadomo, że kiszonki to prawdziwa bomba witaminowa, która wzmacnia odporność i wspomaga szereg procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Jakie warzywa można kisić i dlaczego warto to robić? Poznaj właściwości kiszonych warzyw i dowiedz się, jak przyrządzić je w odpowiedni sposób!

Jakie warzywa można kisić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kiszone warzywa to zdecydowanie jedna z najzdrowszych przekąsek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w polskiej kuchni. Ich cenne właściwości znane są od lat i potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Uznawane za naturalny probiotyk, wpływają na szereg ważnych procesów zachodzących w twoim ciele i zapobiegają wielu poważnym chorobom.

Sprawdź także: Jagody wiecznej młodości - chronią wątrobę i koją skołatane nerwy. Łączą w sobie 5 smaków

Masz ochotę na kiszone warzywa? Przepisy na ten smaczny i zdrowy przysmak nie są zbyt skomplikowane, więc z pewnością poradzisz sobie z ich realizacją. Kiszona dynia, marchewka, kalafior czy rzodkiewka - opcji jest tak dużo, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jak kisić warzywa, żeby spełniały swoją funkcję i do tego zachwycały smakiem? Poznaj najważniejsze zasady.

Jakie warzywa można kisić? Nie tylko kapustę i ogórki

Gdy myślisz o kiszonkach, przed twoimi oczami pojawia się słoik z ogórkami lub beczka z kiszoną kapustą? Pamiętaj, że wcale nie musisz ograniczać się do tych dwóch produktów. Istnieje mnóstwo warzyw (a nawet owoców), które można poddać procesowi kiszenia i tym samym odkrywać nowe, ciekawe smaki.

Jakie warzywa można kisić? Praktycznie wszystkie. Kiszona marchewka, pomidory, czosnek, fasolka szparagowa, kalafior, cukinia, buraki czy rzodkiewka to tylko kilka z wielu opcji, jakie warto wziąć pod uwagę. Zanim jednak wybierzesz konkretne produkty, dowiedz się, jak kisić warzywa i uniknąć podstawowych błędów.

Kiszone warzywa - wartości odżywcze i właściwości

Z czego dokładnie słyną kiszone warzywa? Kiszonki regulują pracę jelit i dbają o mikroflorę jelitową, wspomagają trawienie, przeciwdziałają starzeniu się organizmu, obniżają poziom „złego cholesterolu" i zmniejszają ryzyko występowania niektórych nowotworów. Jakie są jeszcze właściwości kiszonych warzyw? Podczas fermentacji produkowany jest kwas mlekowy, który usprawnia funkcjonowanie układu immunologicznego.

Nie bez powodu kiszonki uznawane są za polskie superfoods - wartości odżywcze kiszonych warzyw zdecydowanie to udowadniają. Obfite są w najważniejsze witaminy i minerały, w tym witaminę C, A, E i K, witaminy z grupy B, a także żelazo, magnez, cynk, potas i wapń.

Jak kisić warzywa, żeby wydobyć z nich to, co najlepsze?

Aby poprawnie ukisić warzywa, musisz przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Wystarczy jeden drobny błąd, a twoje przetwory mogą stać się niejadalne lub całkowicie stracić wartości odżywczych. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

Przy kiszeniu warzyw kluczowa jest odpowiednia temperatura, woda, naczynie, a nawet źródło pochodzenia produktów poddawanych fermentacji. Najlepszym wyborem jest woda źródlana, która - w przeciwieństwie do kranówki - jest pozbawiona chloru. Naczynie powinno być ceramiczne, szklane lub kamionkowe, a jarzyny pozbawione nadmiaru pestycydów.

Niektóre źródła podają, że nie powinno się myć warzyw przed włożeniem ich do naczynia, gdyż bakterie zawarte w ich skórce mogą ułatwić proces fermentacji. Jeśli jednak wolisz je wcześniej przepłukać, aby pozbyć się zanieczyszczeń, możesz to zrobić.

Jak kisić warzywa, żeby jak najdłużej nadawały się do spożycia? Istotne jest to, aby warzywa nieustannie znajdowały się pod powierzchnią zalewy. Dopilnuj, aby nie wypływały na wierzch, gdyż dostęp do tlenu może przyspieszyć ich psucie.

Warzywa podczas kiszenia nie powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętym słoiku. Ważne, aby gazy fermentacyjne mogły swobodnie wydobywać się na zewnątrz, dlatego koniecznie zadbaj o dopływ powietrza do naczynia.

Kluczem do smacznych kiszonych jarzyn są odpowiednio dobrane dodatki. Przydadzą ci się m.in. takie składniki, jak czosnek, liść laurowy, pieprz, ziele angielskie, gorczyca, a także korzeń i liście chrzanu. Jakie warzywa można kisić? Odkryj ich najsmaczniejsze warianty.

Kiszona dynia - sposób na jesienną chandrę

Kiszona dynia to niezwykle uniwersalna przekąska, którą możesz spożywać samodzielnie lub jako dodatek do kanapek, sałatek czy makaronów. Jej charakterystyczny słodko-kwaśny smak sprawia, że warzywo to nieco wyróżnia się na tle tradycyjnych kiszonek. Co ciekawe, można kisić je z dość nietypowymi dodatkami, włączając w to cynamon, goździki, imbir, papryczkę chili oraz anyż. W tym wydaniu kojarzy się ze świętami i stanowi idealne lekarstwo na jesienną chandrę.

Zobacz: Konfitura z brzoskwiń w wersji wytrawnej

Kiszony kalafior - nietypowy przysmak o oryginalnym smaku

Kiszony kalafior zdecydowanie nie plasuje się w czołówce najpopularniejszych kiszonek. A szkoda. Warzywo to zachwyca swoim oryginalnym smakiem, którego nie doświadczysz, spożywając je w surowej, gotowanej lub pieczonej wersji. Kalafior w formie kiszonki jest delikatny i chrupiący, a do tego dobrze komponuje się z wieloma potrawami. Możesz dodawać go do sałatek, surówek, kanapek, a nawet zakwasić nim tradycyjną warzywną zupę. Oczywiście wyjęty prosto ze słoika jest równie pyszny.

Kiszona rzodkiewka - coś na ząb dla fanów ostrzejszych smaków

Ogromną zaletą kiszonej rzodkiewki jest to, że możesz spożywać ją przez cały rok. Poza tym jest lekka, przyjemnie chrupiąca i zawiera niewiele kalorii. Możesz kisić ją w całości, w plasterkach lub w kawałkach, a nawet dopasować jej ostrość do własnych preferencji. Podobnie jak jej poprzedniczki, kiszona rzodkiewka doskonale podkreśla smak dań i wyśmienicie smakuje solo. Warto kisić ją w towarzystwie chrzanu, czosnku, estragonu, a także liści dębu, porzeczek i malin.

Kiszona marchewka - lato zaklęte w słoiku

Kiszona marchewka to przekąska idealna. Nie wzdyma, nie barwi i nie tuczy, a do tego czaruje swoim smakiem i... kolorem. Jej pomarańczowa barwa przywołuje lato i słońce, niezależnie od pory roku. Marchewka w formie kiszonki obfituje w cenne witaminy i minerały, w tym witaminę C, K, E i B6 oraz magnez, cynk, potas, sód i wapń. Warto podkreślić, że przepadają za nią dzieci i dorośli - jej słodki i delikatny smak sprawia, że nie mogą oprzeć się jej nawet największe niejadki.

Kiszone warzywa - przepisy na kiszonki w każdej wersji

Już wiesz, jakie warzywa można kisić, ale wciąż zastanawiasz się, jak się za to zabrać? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Znajdziesz w niej sprawdzone receptury na kiszone warzywa i wiele innych przysmaków, które zachwycą ciebie i twoich bliskich. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym kucharzem, czy doświadczonym mistrzem gastronomii, z pewnością znajdziesz odpowiednią opcję dla siebie. Jak kisić warzywa, to tylko z przyjemnością i pewnością, że wyjdą tak, jak powinny. Zainspiruj się naszymi przepisami:

1. Kiszona dynia

 Kiszona dynia Zobacz przepis

Kiszona dynia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kiszone rzodkiewki

 Kiszone rzodkiewki Zobacz przepis

Kiszone rzodkiewki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Kiszone brokuły

 Kiszone brokuły Zobacz przepis

Kiszone brokuły / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kiszona brukselka

 Kiszona brukselka Zobacz przepis

Kiszona brukselka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Kiszony kalafior romanesco

 Kiszony kalafior romanesco Zobacz przepis

Kiszony kalafior romanesco / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Kiszony bób

 Kiszony bób Zobacz przepis

Kiszony bób / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Kiszona rzepa

 Kiszona rzepa Zobacz przepis

Kiszona rzepa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Kiszone buraki

 Kiszone buraki Zobacz przepis

Kiszone buraki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Kiszona marchewka

 Kiszona marchewka Zobacz przepis

Kiszona marchewka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Kiszone ogórki

 Kiszone ogórki Zobacz przepis

Kiszone ogórki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Domowa kiszona kapusta

 Domowa kiszona kapusta Zobacz przepis

Kiszona kapusta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Podali przepis na długie życie. Stosuj, a pożyjesz nawet 20 lat dłużej »

Tych części kurczaka nigdy nie jedz. Zawierają najwięcej pasożytów »

Pij odrobinę po obfitym posiłku. Pożegnasz problemy trawienne »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8