Ewa_Gotuje

Kopalnia witamin i minerałów, trzyma ciśnienie w ryzach, odchudza. Papryka - co to jest za warzywo?

Papryka to jedno z najpopularniejszych warzyw goszczących na talerzu osób dbających o linię - nie tylko wspaniale smakuje, ale również zawiera ogrom prozdrowotnych substancji. Co dokładnie kryje w sobie papryka? Co to jest za warzywo i dlaczego cieszy się tak dużym wzięciem?

Papryka na odchudzanie - to jedna z cenionych właściwości warzywa | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Papryka nie narzeka na brak popularności, a wszystko dzięki wysokiemu stężeniu zbawiennych mikroelementów oraz ogromnej różnorodności potraw, które można przygotować przy jej pomocy. Doskonale sprawdzi się zarówno jako główny komponent dań, np. w wersji faszerowanej, jak i jeden z wielu składników receptury, np. w leczo. Czym charakteryzuje się ta roślina? Jakie rodzaje papryk wyróżniamy i co dokładnie kryje się w ich wnętrzu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Papryka - co to jest za warzywo? 

Mimo że paprykę zwykło nazywać się warzywem, jest ona tak naprawdę owocem, ponieważ posiada materiał siewny w postaci pestek. Reprezentuje ona rodzinę psiankowatych i może być uprawiana pod specjalnymi osłonami oraz bezpośrednio w gruncie. Papryka oferuje ogrom właściwości zdrowotnych, a dzięki temu, że nadaje się do spożywania zarówno po obróbce termicznej, jak i na surowo, stanowi ciekawe uzupełnienie codziennej diety. 

Sprawdź także: Kapusta na zimę - kiszona, w zalewie, marynacie. 8 najlepszych przepisów na kapustę do słoików

Rodzaje papryk

Najczęściej spotykanym typem papryki jest ta duża i różnokolorowa, tj. czerwona, zielona lub żółta. Okazuje się jednak, że na rynku dostępnych jest o wiele więcej jej rodzajów. Które z nich należą do najchętniej wybieranych i najbardziej przydatnych w kuchni? 

Paprykę można podzielić na pięć podstawowych odmian, tj. papryki roczne, jagodowe, pochodzące z Chin, omszone oraz owocowe. Na liście okazów, po które zwykle sięgamy, widnieją takie gatunki jak:  

  • Banana, 
  • Cascabel, 
  • Cherry, 
  • Chiltepin, 
  • Chili De Arbol, 
  • Jalapeno, 
  • Rocoto, 
  • Serrano, 
  • Tabasco. 

Każda z powyższych papryk odznacza się nieco inną teksturą, chrupkością oraz natężeniem słodkich i ostrych nut. Odpowiednio wybrane warzywo może w prosty sposób podkręcić smak licznych przekąsek. 

Papryka - właściwości zdrowotne

Jakie właściwości zdrowotne ma papryka? Jest ona uważana za istną kopalnię minerałów, ponieważ jest źródłem mikroskładników, w tym flawonoidów, polifenoli, żelaza, magnezu, wapnia oraz witamin A, E i C. Ta ostatnia zasługuje na szczególną uwagę w kontekście prozdrowotnego działania papryki - okazuje się, że zawiera ona jej znacznie więcej niż cytrusy. 

Jeśli jesteś fanem wyrazistych dań, wiedz, że pikantna papryka dostarczy twojemu organizmowi kapsaicyny. To właśnie ona nadaje owocom tej rośliny charakterystycznej ostrości. Substancja ta wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe oraz termoregulacyjne. Jej wysokie spożycie może przyczynić się do utraty kilku nadprogramowych centymetrów w talii. Największe jej stężenie znajduje się w białych błonkach oraz pestkach papryki, dlatego warto dodawać ich niewielką ilość do przekąsek. 

Papryka, podobnie jak inne czerwone warzywa, zawiera cenny likopen. Pełni on istotną funkcję w profilaktyce wielu chorób, w tym schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Jego prozdrowotne cechy są wynikiem przeciwdziałania agregacji płytek krwi oraz zwiększania elastyczności naczyń krwionośnych. Dodatkowo zmniejsza on poziom cholesterolu LDL, normalizuje ciśnienie i minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy

Liczne doniesienia ze świata nauki pokazują, że jedzenie papryki chroni organizm przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego, który z biegiem czasu przyczynia się do zachwiania homeostazy. Spustoszenie siane przez wolne rodniki ma wpływ na pojawienie się pierwszych symptomów cukrzycy typu 2, zaćmy, nowotworów oraz chorób neurodegeneracyjnych. 

Zobacz: Gazpacho z salsą pomidorową i bazylią

Papryka - wartości odżywcze 

Jakie substancje kryje w sobie papryka? Wartości odżywcze w 100 g jej czerwonego wariantu kształtują się następująco: 

  • Białko - 28 g, 
  • Tłuszcze - 1,3 g, 
  • Węglowodany - 0,5 g, 
  • Błonnik - 6,6 g, 
  • Wapń - 2 mg, 
  • Żelazo - 13 mg, 
  • Sód - 0,6 mg, 
  • Potas - 3 mg, 
  • Fosfor - 255 mg, 
  • Magnez - 31 mg, 
  • Cynk - 11 mg, 
  • Witamina B2 - 0,3 mg, 
  • Niacyna - 0,1 mg, 
  • Witamina B6 - 1,6 mg, 
  • Kwas foliowy - 0,5 mg, 
  • Witamina E - 52 mg, 
  • Beta-karoten - 2,9 mg, 
  • Witamina C - 528 mg. 

Papryka - witaminy

Dlaczego w zdrowej diecie nie powinno zabraknąć papryki? Witaminy, w które obfituje to warzywo, są wystarczającym dowodem na jej zbawienne działanie na organizm. Oprócz wysokiego stężenia witaminy C znajdziesz w niej witaminę E, która jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, oraz witaminy z grupy B, wspomagające m.in. funkcjonowanie układu nerwowego.  

Papryka - kalorie 

Jeśli jesteś na redukcji, a do składników lądujących na twoim talerzu podchodzisz z matematyczną precyzją, stawiaj przede wszystkim na lekkostrawne i niskokaloryczne produkty. W tej drugiej kategorii prym wiodą warzywa, w tym papryka. Kalorie w niej zawarte plasują się na poziomie 39,9 kcal na 100 g. Jej dodatkowym atutem jest wysoki indeks sytości oraz możliwość spożywania jej na surowo, np. z domowym dipem na bazie jogurtu naturalnego, ulubionych przypraw i świeżego koperku. 

Papryka na odchudzanie 

Czy spożywanie papryki to dobry sposób na zrzucenie dodatkowych centymetrów w talii? Oczywiście. Nie dość, że zawiera ona cały ogrom mikroelementów, to jeszcze dostarcza znikomej ilości trudnej do spalenia energii. Ponadto obfituje w błonnik, który odpowiada za stabilizację cukru we krwi, zmniejszając glikemię poposiłkową. Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się jej smakiem na co dzień.

Papryka na odchudzanie będzie nieodpowiednia dla osób z alergią pokarmową, uczuleniem oraz refluksem żołądkowym. Warzywo to należy do rodziny psiankowatych, które nie są wskazane w diecie pacjentów zmagających się z chorobami reumatoidalnymi oraz niektórymi schorzeniami autoimmunologicznymi. Cierpisz na jedną z nich? Wobec tego skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, zanim wprowadzisz większą ilość papryki do swoich potraw.  

Papryka - przepisy

Nie wiesz, co zrobić, żeby w twoich przekąskach na dobre zagościła papryka? Przepisy pełne kulinarnych inspiracji odnajdziesz w serwisie Smaker.pl. Nasza strona to skarbnica receptur na rozmaite dania i przysmaki z czerwonym warzywem w roli głównej. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą słodkich, czy ostrych smaków, u nas znajdziesz coś dla siebie. Wśród pomysłów nadesłanych przez naszych czytelników widnieje leczo, papryka nadziewana, jajko sadzone w papryce, sałatka z papryką, a nawet papryka w panierce. Daj się ponieść fantazji i zaszalej w kuchni, realizując jedną z poniższych opcji:

1. Papryka marynowana

 Papryka marynowana Zobacz przepis

Papryka marynowana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kiszona papryka jak w Bułgarii

 Kiszona papryka jak w Bułgarii Zobacz przepis

Kiszona papryka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Papryka marynowana w miodzie

 Papryka marynowana w miodzie Zobacz przepis

Papryka marynowana w miodzie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Szaszłyki z papryką

 Szaszłyki z papryką Zobacz przepis

Szaszłyki z papryką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Papryka faszerowana

 Papryka faszerowana Zobacz przepis

Papryka faszerowana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sałatka z marynowaną papryką

 Sałatka z marynowaną papryką Zobacz przepis

Sałatka z marynowaną papryką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Zupa krem z papryki

 Zupa krem z papryki Zobacz przepis

Zupa krem z papryki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Chrupiące placki ziemniaczane z paprykowym leczo

 Chrupiące placki ziemniaczane z paprykowym leczo Zobacz przepis

Chrupiące placki ziemniaczane z paprykowym leczo / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Leczo

 Leczo Zobacz przepis

Leczo z papryki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Ajvar

 Ajvar Zobacz przepis

Pasta z papryki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Gołąbki w papryce

 Gołąbki w papryce Zobacz przepis

Gołąbki w papryce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Papryka w panierce

 Papryka w panierce Zobacz przepis

Papryka w panierce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Co można zrobić z cukinii? Pomysły na niskokaloryczne dania »

Często popełniany błąd w przechowywaniu kawy. Robi się niesmaczna »

Nalewka z popularnego chwastu to naturalny środek na pasożyty. Stosuj ostrożnie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 61

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 712

30 min
3
30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0