Spis treści:
- Jakie właściwości ma fasolka szparagowa?
- Fasolka szparagowa - żółta czy zielona?
- Kto powinien jeść fasolkę szparagową?
- Kto powinien unikać fasolki szparagowej?
- Co z robić z fasolki szparagowej?
Pod koniec czerwca wiele osób wypatruje na targu świeżych, sezonowych warzyw. Fasolka szparagowa - żółta czy zielona - niezależnie od jej rodzaju, jest bazą do licznych, szczególnie letnich dań. Dostarcza witamin i minerałów organizmowi, a przy tym świetnie smakuje. Kto powinien jeść fasolkę szparagową i tak właściwie dlaczego?
Sprawdź także: Jak dobrze ugotować fasolkę szparagową? Top 10 przepisów, które trzeba znać
Jakie właściwości ma fasolka szparagowa?
Żółta i zielona fasolka szparagowa to warzywo, które dostępne jest na bazarkach już od lipca. Warto po nią sięgać, bo jest niskokaloryczna i nie spowoduje szybkiego tycia - 100 gramów zawiera tylko 37 kcal i 0,2 grama tłuszczu. Co więcej, zawarty w niej błonnik przyspieszy metabolizm i ureguluje pracę układu trawiennego, w tym perystaltykę jelit.
Jakie właściwości ma fasolka szparagowa? Witaminy A, C, E i beta-karoten wykazują silne działanie antyoksydacyjne, więc regularne spożywanie warzywa zmniejsza niekorzystny wpływ wolnych rodników na organizm oraz opóźnienia jego starzenie. Co więcej, przy niewielkiej ilości sodu, zawiera dużą dawkę potasu i działa moczopędnie, co jest szczególnie korzystne dla osób z problemami kardiologicznymi, nadciśnieniem i obrzękami (wynikającymi z gromadzenia się wody w ciele). Fasolka pozytywnie wpływa na pracę nerek, oczyszczanie organizm z toksyn i zmniejsza ryzyko infekcji układu moczowego.
Fasolka szparagowa, niezależnie od rodzaju, ma niski IG, wynoszący 15. Jest więc także bezpieczna dla cukrzyków. Trzeba jednak wiedzieć, że rozgotowanie warzywa wiąże się ze wzrostem wartości indeksu glikemicznego.
Fasolka szparagowa - żółta czy zielona?
Nie tylko właściwości fasolki szparagowej zachęcają do jej jedzenia, ale także jej pyszny smak, który komponuje się z wieloma innymi aromatami. Jeśli masz ochotę na zakup tego świeżego warzywa, a w sklepie czy na targu zobaczysz różne jego rodzaje, pewnie zaczniesz się zastanawiać, którą z nich wybrać. Fasolka szparagowa - żółta czy zielona? Czym tak właściwie się różnią?
Już podczas pierwszych kęsów możesz wyczuć odmienne smaki. Żółta fasolka szparagowa jest delikatniejsza w smaku, natomiast zielona - bardziej wyrazista i wytrawna. Różni się także skład w obu odmianach fasolki - zielone strąki kryją w sobie więcej witaminy A, kwasu foliowego oraz błonnika. Żółte mają z kolei więcej fosforu i potasu. Co więcej, zielona fasolka szparagowa jest nieco twardsza od tej żółtej.
Każda fasolka szparagowa - żółta czy zielona - będą przydatne w kuchni, w zależności od przyrządzanej potrawy oraz minerałów, które chcesz dostarczyć organizmowi.
Zobacz: Jak zrobić letnią zupę z żółtej fasolki szparagowej?
Kto powinien jeść fasolkę szparagową?
Wiedząc, jakie właściwości ma fasolka szparagowa, łatwo wysunąć wnioski, kto powinien ją jeść. Do grupy osób, które zachęca się do regularnego spożywania tego warzywa, zaliczają się cukrzycy i osoby z wysokim cholesterolem. Ze względu na niski indeks glikemiczny, małą zawartość tłuszczów i brak cholesterolu, będzie ono dla nich wyjątkowo zdrowe.
Co więcej, po zieloną fasolkę szparagową powinny sięgać kobiety w ciąży oraz anemicy - uzupełni ona ich organizm w cenny kwas foliowy oraz żelazo. Żółta fasolka szparagowa, która zawiera dużą dawkę potasu, zaleca się osobom z nadciśnieniem i chorobami serca (fasolka wykazuje działanie przeciwzakrzepowe i wzmacnia naczynia krwionośne). Warzywo to także źródło witamin z grupy B, które koją nerwy i zmniejszają objawy zmęczenia i stresu.
Kto powinien jeść fasolkę szparagową? Przyda się też wszystkim z zaparciami i hemoroidami, ponieważ błonnik pokarmowy zredukuje częstotliwość występowania tych nieprzyjemnych dolegliwości. Ze względu na obecność tego składnika odżywczego fasolka wskazana jest także dla osób z nadwagą oraz problemami trawiennymi - warzywo usprawni pracę jelit, ale też zahamuje apetyt i nie dostarczy dużej liczby kalorii.
Kto powinien unikać fasolki szparagowej?
Lista osób, które powinny unikać fasolki szparagowej, jest znacznie krótsza niż ta, której zaleca się jej spożywanie. W większości przypadków będzie zupełnie bezpieczna, a dodatkowo - po ugotowaniu - nie spowoduje wzdęć, czy nieprzyjemnego obciążenia.
Kto powinien unikać fasolki szparagowej? Niestety nie mogą jej jeść osoby z podwyższonym stężeniem potasu we krwi, bo warzywo dostarcza go bardzo dużo. Może to doprowadzić do hiperkaliemii, objawiającej się m.in. osłabieniem, drżeniem kończyn, a nawet spowolnieniem pracy serca.
Przeciwwskazaniem jest też alergia na fasolkę szparagową i nikiel (fasolka wywołuje reakcję krzyżową, wzmacniając objawy uczulenia). Jeśli po zjedzeniu warzywa na twoim ciele pojawiła się wysypka, ale odczuwasz nudności, odstaw fasolkę i udaj się na testy medyczne.
Co z robić z fasolki szparagowej?
Nabrałeś już wystarczającej ochoty, żeby spróbować zielonej lub żółtej odmiany warzywa, ale nie wiesz, co zrobić z fasolki szparagowej, żeby zasmakowało twoim bliskim i tobie? Większość domowych kucharzy po prostu gotuje fasolkę i podaje ją jako dodatek do obiadu. Niektórzy obtaczają ją dodatkowo w bułce tartej i podsmażają na patelni. Pamiętaj jednak, że to bardzo kaloryczna wersja tego posiłku - jeśli dbasz o sylwetkę, nie sięgaj po nią często.
Fasolka szparagowa - żółta czy zielona - to uniwersalny składnik w kuchni, który możesz dodać do zupy, dania jednogarnkowego (np. gulaszu czy zapiekanki), makaronu, a także użyć do przyrządzenia świeżej, lekkiej sałatki.
Najlepsze przepisy na zieloną i żółtą fasolkę szparagową, dodatkowo przetestowane przez naszych użytkowników, znajdziesz poniżej:
1. Fasolka szparagowa po grecku
Zobacz przepisFasolka szparagowa po grecku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Fasolka szparagowa weki
Zobacz przepisFasolka szparagowa weki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Sałatka z fasolką szparagową
Zobacz przepisSałatka z fasolką szparagową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Fasolka szparagowa z piekarnika
Zobacz przepisFasolka szparagowa z piekarnika / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Gulasz z fasolką szparagową
Zobacz przepisGulasz z fasolką szparagową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Fasolka szparagowa do obiadu
Zobacz przepisFasolka szparagowa do obiadu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Orientalna fasolka szparagowa
Zobacz przepisOrientalna fasolka szparagowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Leczo z fasolką szparagową
Zobacz przepisLeczo z fasolką szparagową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Fasolka szparagowa w bułce
Zobacz przepisFasolka szparagowa w bułce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Roladki z fasolką szparagową
Zobacz przepisRoladki z fasolką szparagową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Tarta z fasolką szparagową
Zobacz przepisTarta z fasolką szparagową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Kurczak z fasolką szparagową
Zobacz przepisKurczak z fasolką szparagową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
13. Zupa z fasolki szparagowej
Zobacz przepisZupa z fasolki szparagowej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
14. Szakszuka z fasolką szparagową
Zobacz przepisSzakszuka z fasolką szparagową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
15. Zapiekanka z fasolki szparagowej
Zobacz przepisZapiekanka z fasolki szparagowej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
16. Krokiety z fasolką szparagową
Zobacz przepisKrokiety z fasolką szparagową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: zywienie.medonet.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, stronazdrowia.pl, polki.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »
Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »
Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »