Spis treści:
- Jak zrobić cukinię kiszoną?
- Przepis na ketchup z cukinii
- Co to jest cukinia à la ananas?
- Przepis na sałatkę z cukinii i papryki
- Jak zrobić cukinię w occie?
Robienie przetworów z przeróżnych warzyw i owoców to bardzo dawna i ponadczasowa tradycja. Zapewne wielu ludziom szafki pełne weków kojarzą się głównie z babciną spiżarką, ale proces ich wytwarzania jest tak łatwy i przyjemny, że z zadaniem tym poradzi sobie nawet największy laik kulinarny. Prosta potrawa, jaką jest cukinia w occie, nie wymaga ani wielu składników, ani wielu skomplikowanych czynności, a pozwoli ci stworzyć wartościową przekąskę o niecodziennym smaku. Przedstawimy ci kilka ciekawych przykładów tego, w jaki sposób można i warto przetworzyć to zdrowe warzywo. Poznaj przepisy na najlepsze przetwory z cukinii.
Sprawdź także: Oto, co można zrobić ze skórek ogórka. Teraz już nie będziesz ich wyrzucać
Cukinia - bliska kuzynka dyni
Kabaczek jest cenioną na całym świecie jarzyną, będącą odmianą znanych nam dobrze warzyw dyniowatych. Nie zawiera dużych pestek, a jego skórka kroi się z łatwością i nie wymaga wcześniejszej obróbki cieplnej ani usuwania. Pamiętajmy, że to warzywo spożywa się w całości, po usunięciu jedynie twardego i niejadalnego ogonka. To właśnie pod skórką cukinia ukrywa najwięcej smaku i wartościowych składników odżywczych.
Cukinie zawierają ważne dla ciebie witaminy C, B1 i B3, które dbają o układ nerwowy, wspomagają regenerację, działają stymulująco na odporność, ale też biorą udział w budowaniu kości, zębów, mięśni i całego układu krwionośnego. W połączeniu z obecnym w tym warzywie karotenem zapewniają też zdrowy i młody wygląd.
Cukinia to jarzyna o bardzo małej kaloryczności, dlatego tak chętnie stosuje się ją w dietach odchudzających oraz poleca jako nietuczącą przekąskę, na którą można sobie pozwolić pomiędzy posiłkami. Warzywo to je się przetworzone. Surowe jest cierpkie i nie zachwyca smakiem. Cukinię można podawać na wiele sposobów, teraz zajmiemy się jednym z najłatwiejszych z nich, czyli przetworami. Oto kilka przykładów na to, że kabaczek niejedno ma imię.
Cukinia kiszona, czyli nie tylko ogórkiem Polska stoi
Jeśli lubisz ogórki kiszone, z pewnością spodoba ci się też cukinia kiszona. Przygotowuje się ją identycznie jak tę popularną przegryzkę.
Wszystko, czego będziesz potrzebować, to wyparzone zagotowaną wodą słoiki, sól, trochę kwiatów kopru, kilka ząbków czosnku, liście chrzanu oraz pokrojona w plasterki cukinia. Wszystkie składniki wystarczy włożyć do słoika, przyprawić do smaku liściem laurowym i zielem angielskim, a następnie zalać solanką o stężeniu jednej łyżki na jeden litr wody.
Jeśli masz ochotę na ostrzejszy smak, nie bój się dodać do marynaty również pieprzu i gorczycy, możesz też stworzyć kiszonkę pikantną, dodając do solanki chilli oraz świeży imbir. Warzywo i dodatki układaj w słoiku warstwowo, ale pamiętaj o tym, aby wszystkie składniki były dokładnie pokryte zalewą, inaczej przetwory będą pleśniały.
Cukinia przez pierwsze dwa dni musi leżakować w pokojowej temperaturze, pozostałe dwa tygodnie powinna spędzić w chłodniejszym i zacienionym miejscu.
Ketchup z cukinii, czyli zdrowa alternatywa znanego sosu
Smak przetworzonego pomidora zna zapewne każdy. Masz ochotę na odmianę? Zrób smaczny ketchup z cukinii! Przepis jest bajecznie prosty, a efekt zachwyca niepowtarzalnym smakiem.
Do stworzenia tego ciekawego dodatku będzie ci potrzebna dość mała cukinia o niewielkich pestkach - im mniejsze, tym mniej goryczy w ketchupie. Składniki, jakie będą niezbędne, to pokrojona cebula, papryka, cukinia oraz niewielka ilość koncentratu pomidorowego połączonego z kilkoma łyżkami octu. Zanim rozpoczniesz łączenie składników, cukinię zasyp solą, aby puściła jak najwięcej soków. Kiedy to już nastąpi, zmieszaj wszystko ze sobą w rondlu, przypraw pieprzem i cukrem, a następnie gotuj najwyżej przez pół godziny. Po takiej obróbce warzywa zmiksuj, ketchup przelej do sterylnych słoików i pasteryzuj, tzn. gotuj przez kilkanaście minut sos znajdujący się w szklanych pojemnikach.
Taki domowy ketchup będzie wspaniałym dodatkiem do kanapek, parówek, a nawet może posłużyć za sos do makaronu.
Zobacz: Bigos z cukinii
Cukinia à la ananas, czyli słodki dodatek dietetycznych deserów
Kabaczki, mimo swej naturalnej goryczki, nadają się też do przetworów słodkich, które urozmaicą desery, owocowo-warzywne sałatki oraz zastąpią nam niezdrowe i bezwartościowe słodycze.
Cukinia à la ananas powstaje z połączenia kabaczka, sporej ilości cukru zwykłego oraz waniliowego, soku z cytryny, odrobiny kurkumy i kilku goździków. Ważne jest, aby tym razem usunąć nasiona z kabaczka, ponieważ chcemy pozbyć się z niej jak najwięcej gorzkiego smaku. Cukinia gotowana w takim towarzystwie składników będzie miękka, wyraźnie słodka, ale zachowa swój unikatowy smak. Można ją przechowywać tak samo, jak pozostałe przetwory.
Jeśli są ci potrzebne przetwory z cukinii na zimę, ale nie chcesz robić zapasów wyłącznie z kiszonek i pikli, tak przyrządzona cukinia będzie idealnym urozmaiceniem w twojej spiżarni.
Sałatka z cukinii i papryki jako zestaw słodko - gorzki
Każdy zna kolorowe, marynowane sałatki zamknięte w dużych słojach. Taka potrawa to świetny sposób na zaspokojenie codziennego zapotrzebowania na naturalne witaminy w czasie, kiedy świeże warzywa nie są dostępne. Jest to też pyszny, wyrazisty dodatek do głównego posiłku, ale też sposób na zdrowe podjadanie. Sałatka z cukinii i papryki to spotkanie dwóch kontrastujących smaków - gorzkiego kabaczka i słodkiej papryki. Dodatek idealnie pasuje do wszelkich mięs (w tym też ryb), burgerów, dań wegetariańskich oraz jako ciekawa alternatywa dla świeżych warzyw dodawanych do kanapek.
Sałatkę przygotujesz, łącząc ze sobą zaledwie kilka prostych składników: cukinię, paprykę, cebulę, marchewkę oraz przyprawy charakterystyczne dla kiszonek: sól i cukier, gorczycę, liście laurowe, ziele angielskie oraz oczywiście ocet.
Cukinia w zalewie curry, czyli ostrzejszy kabaczek
Dla fanów kuchni indyjskiej hitem może okazać się ten coraz bardziej popularny i intensywny w smaku oraz zapachu dodatek, czyli cukinia w zalewie curry. To bardzo prosta i szybka do przygotowania przekąska, którą możesz dodawać do kanapek, ryżu, sałatek oraz jako urozmaicenie zup.
Przepis jest równie prosty, co niewymagający. Pokrojoną w krążki lub paski cukinię musisz zatopić w zalewie składającej się z wody, soli, octu, cukru, sproszkowanego curry, gorczycy oraz dla podkręcenia intensywności smaku - musztardy. Jeśli gustujesz w potrawach ostrych, możesz dodać do gotującej się zalewy musztardę angielską lub pieprz cayenne.
Pikle z cukinii, czyli ogórkom w occie mówimy STOP
Jeśli szukasz ciekawego dodatku do typowo polskiego domowego obiadu, ale masz dość klasycznych przetworów z ogórków, zastąp je czymś ciekawszym i zdrowszym. Pikle z cukinii lub inaczej cukinia w occie, świetnie zgrają się z gotowanymi ziemniakami, grzybkami marynowanymi lub tatarem z wołowiny. Można je z powodzeniem stosować również do sushi i sosów kanapkowych.
Te przetwory z cukinii powstają przy wykorzystaniu większości składników potrzebnych do ogórków kiszonych. Jest to sól, czosnek, kawałki chrzanu, koper i gorczyca, połączone z cukrem, octem i klasycznymi przyprawami, jakimi są liście laurowe, ziele angielskie i pieprz.
Zainspiruj się przepisami na pyszne przetwory z cukinii:
1. Cukinia marynowana w zalewie curry
Zobacz przepisCukinia marynowana w zalewie curry / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Cukinia z dynią w kurkumie
Zobacz przepisCukinia z dynią w kurkumie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Cukinia z selerem naciowym i cebulą w zalewie
Zobacz przepisPrzetwory z cukinii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Cukinia z chilli do słoików na zimę
Zobacz przepisCukinia do słoików na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Dżem z cukinii z wanilią
Zobacz przepisDżem z cukinii z wanilią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Ketchup z cukinii
Zobacz przepisDomowy ketchup z cukinii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Cukinia po meksykańsku
Zobacz przepisCukinia po meksykańsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie