O kuchni naszych sąsiadów, czyli jak jadają Niemcy, Czesi i Rosjanie?

W poszukiwaniu nowych potraw często odbywamy bardzo egzotyczne podróże kulinarne. Tymczasem tuż za miedzą mogą czekać na nas niecodzienne smaki, które każdy fan dobrego jedzenia powinien poznać.

Fot. 123RF/Picsel

Pasjonaci kulinariów spędzają długie godziny na zgłębianiu sekretów kuchni tajskiej, meksykańskiej lub japońskiej, poszukując w tamtych regionach dań, które usatysfakcjonowałyby ich wymagające podniebienia. Zdaje się jednak, że w tej pogoni za smakiem zapominamy o tym, co jest nam zdecydowanie bliższe. Kuchnia naszych sąsiadów może być równie interesująca i zaskakująca, żyjemy bowiem w miejscu, gdzie od setek let ścierały się ze sobą różne kultury i zwyczaje. W efekcie powstała bardzo smakowita mieszanka w postaci kuchni środkowoeuropejskiej, którą zdecydowanie warto dogłębnie poznać.

Nie tylko wurst i piwo

W powszechnej opinii kuchnia niemiecka uważana jest za tłustą oraz ciężkostrawną i w niektórych przypadkach faktycznie tak jest. Warto jednak pamiętać, iż nie jest to cała prawda na temat kulinarnej tradycji naszych zachodnich sąsiadów. Jej bogactwo znacznie wykracza poza stereotypowe kiełbasy lub golonkę z kapustą i piwem. Silne wpływy włoskie, holenderskie i francuskie sprawiają, że kulinarna podróż po Niemczech może zaskakiwać bogactwem doznań. Na zachodzie, w Schwarzwaldzie i Badenii-Wirtembergii, silne są wpływy szwajcarskie oraz francuskie, a w regionalnej kuchni dużą rolę odgrywają warzywa. W okolicach Bawarii, jada się tłustsze i bardziej kaloryczne potrawy. Z kolei na północy kraju popularne są dania z owoców morza - łatwo dostępnych w Bałtyku śledzi, dorszy, krabów, oraz muli.

Niemcy słyną z doskonałych wędlin, takich jak szynka szwarcwaldzka, kiełbasa brunszwicka lub frankfurterki. Odwiedzając ten kraj, warto skosztować tamtejszej golonki oraz słynnego currywurst, czyli ulubionej, szybkiej przekąski berlińczyków. Praktyczni Niemcy często przygotowują także różnego rodzaju eintopfy - łatwe w przygotowaniu i bardzo sycące dania jednogarnkowe. Warto również spróbować różnorodnych dań z ziemniaków, które w tamtym kraju serwuje się na setki sposobów - począwszy od sałatek, a na knedlach i kluseczkach skończywszy.

Warto również zainteresować się niemieckimi trunkami. W tym wypadku prym wiedzie piwo, którego sprzedaje się tam ponad pięć tysięcy rodzajów. Jednak to nie wszystko! Nasi sąsiedzi produkują również doskonałe wina, likiery i alkohole wysokoprocentowe, które staną się doskonałą pamiątką z podróży.

Reklama

W krainie knedlików i gulaszy

Miłośnicy solidnych i treściwych dań powinni poczuć się w Czechach niczym w raju. Kuchnia tego kraju to wyjątkowo ciekawa mieszanka wpływów niemieckich, austriackich, węgierskich oraz bawarskich, doprawionych lokalnym kolorytem. Warto zjeść tutaj wyjątkowo sycące polewki, w tym słynne praskie flaczki oraz rozgrzewającą zupę czosnkową. W całym kraju jada się sporo mięsa, do najpopularniejszych dań należą gulasze przygotowywane na węgierską modłę oraz pieczone kaczki, które serwuje się z kluseczkami oraz czerwoną kapustą. Daniem zasługującym na szczególną uwagę jest svíčková czyli delikatna, długo gotowana wołowina serwowana z gęstym sosem oraz słodką, bitą śmietaną. Do mięsa obowiązkowo podaje się także knedliki chlebowe lub ziemniaczane.

Czesi są również mistrzami niewielkich przekąsek podawanych jako dodatek do alkoholu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują utopence, smažený sýr, praska szynka lub nakládaný hermelín. Całość oczywiście popita solidną porcją lokalnego piwa.

Smakołyki po drugiej stronie Tatr

Kuchnia słowacka dosyć słusznie wielu osobom może kojarzyć się z kuchnią czeską. W końcu przez wiele lat był to jeden kraj o wspólnej kulturze i tradycjach. Nie oznacza to jednak, iż są one bliźniacze. Pośród typowo słowackich potraw znajdziemy mnóstwo kulinarnych perełek, które zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy. Na szczególną uwagę zasługują dania z bryndzą, w tym bryndzowa polewka, pierogi oraz bryndzowe halusky. Wielu fanów znajdą również lokše, czyli cienkie naleśniki ziemniaczane, pieczone na rozgrzanej blasze oraz słodkie buchty podawane zarówno jako danie główne, jak i deser. Warto również skosztować lokalnych piw z niewielkich browarów, które często prowadzone są przy restauracjach.

Znana i nieznana kuchnia ukraińska

Pozornie kuchnia ukraińska mogłaby się wydawać bardzo podobna do polskiej - w końcu przez setki lat wpływały na siebie i uzupełniały się nawzajem. Wystarczy jednak przyjrzeć im się nieco dokładniej, aby zauważyć wyraźne różnice. Polaków dziwi, że w prawdziwym ukraińskim barszczu pływa fasolka z tartym burakiem, ziemniakami i kapustą. Ukraińcom z kolei nie mieści się w głowie, że my do tej zupy - oprócz świątecznych uszek - nie wrzucamy już nic więcej. Jeśli chodzi o „ruskie" pierogi, to najbardziej rosyjskie są tak naprawdę te z mięsem, a nadziewane ziemniakami, kapustą, serem czy wiśniami - tak bardzo popularne w Polsce - zdecydowanie pochodzą właśnie z Ukrainy.

W kuchni ukraińskiej widoczne są również bardzo silne wpływy rosyjskie, dlatego też w tym kraju bez problemu zjemy soliankę, pielmieni lub bliny serwowane w unikalny, lokalny sposób. Fani pierogów powinni skosztować mant lub warenyków. Warto również poszukiwać dań kuchni huculskiej takich jak mamałyga lub banosz. Równie ciekawie prezentują się dania kuchni kozackiej. Rarytasem są także lokalne wędliny, kiszonki oraz sery. Warto również pamiętać, że na Ukrainie zjemy mistrzowskie desery - syrniki, buchty i leguminy.

Smaczna podróż na Białoruś

Na Białorusi miłośnicy gastronomicznej geografii bez trudu doszukają się wpływów polskich, rosyjskich oraz litewskich. Była to kuchnia ludzi ubogich, dlatego rzadko pojawiało się tam mięso, z kolei znacznie częściej wykorzystywano kasze, ziemniaki ryby oraz produkty mączne.

Białoruskie zupy od zawsze były wyjątkowo sycące, tak iż z powodzeniem mogły służyć za cały posiłek. Spośród nich szczególnie wartym uwagi jest żur, uznawany tutaj za potrawę narodową. Ogromną popularnością cieszą się również barszcze, przygotowywane na wiele sposobów. Daniem głównym, które najchętniej jada się w całym kraju, są draniki, czyli chrupiące placki ziemniaczane serwowane najczęściej z solidną porcją kwaśnej śmietany. Warto również skosztować innych potraw z ziemniaków, takich jak tsibriki, galushki, kiszka, babka lub tukmachi. Za kulinarne pamiątki z tego kraju mogą posłużyć lokalne przetwory, wędliny oraz trunki.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Litwa - siła tradycji

Na smaki kuchni litewskiej ogromny wpływ miała historia kraju. Kontakty z Białorusinami, Polakami, Tatarami, Ukraińcami, Żydami i Rosjanami zaowocowały bardzo charakterystyczną kuchnią, pełną smaków i aromatów. Dzięki bliskim kontaktom handlowym z krajami Azji Środkowej, cena egzotycznych przypraw na Litwie była niższa niż w innych częściach Europy. Stąd w kuchni litewskiej chętnie używano m.in. pieprzu, gałki muszkatołowej i kolendry. Do dań dodawano też lokalnie rosnące zioła, np. miętę czy kminek.

Jednym z najpopularniejszych, litewskich dań są cepeliny, czyli duże kluski ziemniaczane wypełnione mielonym mięsem. Często podaje się je ze skwarkami i kwaśną śmietaną. Chociaż przybyły do Litwy z krajów ościennych, stały się tam tak popularne, że dziś uważane są za tradycyjne danie z tego kraju. Chlubą litewskich gospodyń są również kibiny (karaimskie pierożki z kruchego ciasta), kugel (babka ziemniaczana) szwilpikaj (ziemniaczane pałeczki) oraz wiedierie (kartoflane kiełbaski).

Na szczególną uwagę zasługuje również tradycyjny chleb litewski produkowany na zakwasie żytnim, kindziuk oraz kilkaset rodzajów serów, które zaskakują różnorodnością oraz smakiem. Koniecznie spróbujcie również litewskich miodów pitnych, nalewek oraz kwasu chlebowego.

Kulinarna różnorodność po rosyjsku

Pod względem kulinarnym Rosja jest krajem niezwykłym i pełnym kontrastów. Została ona ukształtowana przez bardzo zróżnicowany klimat, skomplikowaną historię oraz przenikające się wpływy rozmaitych kultur. Wszystko to sprawia, iż na rosyjskim stole każdy znajdzie coś dla siebie. Smakosze zachwycają się tamtejszymi zupami, sycącymi potrawkami oraz daniami jarskimi. Legendą owiane są również lokalne ryby i najwyższej jakości kawior serwowany z gryczanymi blinami.

Niewątpliwie najpopularniejszą zupą Rosji jest szczi, która przypomina połączenie kapuśniaku z zupą jarzynową. Na uwagę zasługuje również solanka, przygotowywana na mięsnym lub rybnym wywarze. Jest ona uważana za zupę idealną, ponieważ łączy mnóstwo pozornie niepasujących do siebie smaków. Kanon rosyjskiej kuchni stanowią również pierożki pielmieni Ciasto na nie robi się z samej mąki i wody, a nadziewa się je surowym mięsem z dodatkiem czosnku i cebuli. Po ugotowaniu podaje się je ze śmietaną oraz octem.

Wspominając rosyjskie rarytasy, nie można pominąć słynnego boeuf Stroganow. Tę niezwykłą recepturę zawdzięczamy hrabiemu Aleksandrowi Stroganowowi oraz jego kucharzowi: mistrzowi Carême. Według legendy potrawa ta powstała na życzenie głodnego cara Aleksandra I. Carême skomponował więc potrawkę z posiekanej w paski wołowiny, pieczarek i papryki. Danie tak posmakowało władcy, że zajadamy się nim do dziś.

Aby skosztować tradycyjnych potraw, którymi zajadają się nasi sąsiedzi, nie musisz wybierać się w podróż. Chciałbyś odtworzyć je zaciszu własnej kuchni? Skorzystaj ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników. Oto niektóre z ich propozycji.

 

1. Rosyjska solianka

Fot. Kate85 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


2. Strogonow

Fot. Pieprzyczfantazja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


3. Litewskie cepeliny

Fot. Kate85 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


4. Bliny z wędzonym łososiem

Fot. Smacznebodomowe na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


5. Pielmieni

Fot. Fiolinea na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Babka ziemniaczana

Fot. Szpileczkibabeczki na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


7. Utopence

Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Haluszki

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

9. Currywurst

Fot. Majakmagdalena na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

10. Czeski knedlik

Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


11. Syrniki

Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


12. Barszcz ukraiński

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

13. Gulasz wieprzowy po czesku

Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


14. Bawarska sałatka

Fot. Brysska na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


15. Niemieckie placuszki serowe

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

16. Czeska zupa czosnkowa

Fot. Wiech_K na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

 

Kiedy mówię Interia, myślę Smaker na INTERIA.TV.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
6
Desery Sernik na biszkoptach

Prosty sernik do popołudniowej kawy , przygotowany na spodzie z biszkoptów po...

Odsłon: 10517

30 min
35
Śniadania Parówkowe serce

Bardzo lubię parówki oraz dania z jajek. Dzisiaj łącze te dwa składniki w jed...

Odsłon: 181

15 min
7
Desery Słodkie kartofelki

Kulki orzechowe, które przyrządza się błyskawicznie. W smaku przypominają Fer...

Odsłon: 103

15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2