Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są najpopularniejsze węgierskie potrawy?
- Co zjeść na deser na Węgrzech?
- Po które węgierskie wina warto sięgnąć?
- Jakie przysmaki przywieźć z Węgier?
Oczywiście do najbardziej osławionych potraw Węgier należy gulasz, warto jednak pamiętać, że kuchnia węgierska ma do zaoferowania znacznie więcej. Wybierz się w kulinarną podróż przepełnioną aromatem papryki oraz wybornym smakiem węgierskiego wina.
Sprawdź także: Co zjeść podczas wakacji w Hiszpanii?
Czym charakteryzuje się kuchnia węgierska?
Z pewnością nie raz słyszałeś przysłowie Polak, Węgier, dwa bratanki… ma ono uzasadnienie zwłaszcza w kontekście kulinariów. Węgierskie dania podbijają kubki smakowe Polaków i nic w tym dziwnego. Nie brakuje tu mięs, cebuli, czosnku i papryki – potrawy są dobrze doprawione, a w chłodne dni potrafią doskonale rozgrzać.
Węgrzy chętnie spożywają także sezonowe warzywa i owoce, dzięki czemu przepisy na dania kuchni węgierskiej są urozmaicone i bardzo smaczne. Warto wspomnieć, że na kształtowanie się kuchni węgierskiej istotny wpływ miało sąsiedztwo krajów takich Słowacja, Austria oraz Rumunia.
Zobacz także: Co zjeść na wakacjach we Francji?
Gulasz węgierski, langosz, bogracz – klasyka kuchni węgierskiej
Przeglądając menu restauracji serwujących tradycyjne węgierskie dania, na pewno napotkasz się na klasykę gatunku, czyli gulasz węgierski. Potrawa powinna być przygotowywana na bazie mięsa wołowego, niejednokrotnie używa się również wieprzowego, drobiowego lub baraniny. Oczywiście w pörkölt – bo właśnie o tej postaci gęstego, mięsnego dania mowa – nie może zabraknąć czerwonej papryki, cebuli oraz czosnku.
Równie znaną potrawą jest gulyásleves, w Polsce nazywany bograczem – to znana węgierska zupa gulaszowa przygotowywana na smalcu z dodatkiem wołowiny, cebuli, czerwonej papryki i marchwi. Węgrzy chętnie podają ją z ziemniaki lub tradycyjnymi kluseczkami.
Słysząc hasło kuchnia węgierska, od razu na myśl przychodzą Ci placki ziemniaczane po węgiersku? Owszem, Węgrzy mają w swoim menu tradycyjne placki, jednak różnią się one znacznie od tych, które możemy spotkać w polskich restauracjach. Do znanych i lubianych węgierskich przysmaków należy langosz (lángos), czyli placek przygotowywany z ugotowanych ziemniaków, mąki i drożdży, a następnie smażony na głębokim tłuszczu.
Z czym podawane są langosze? Najczęściej można spotkać placki okraszone masłem czosnkowym, z dodatkiem żółtego sera, szynki, warzyw lub w wersji na słodko ze śmietaną i cukrem. Danie to można nazwać mianem węgierskiego fast-fooda – idealna przekąska do zjedzenia w przerwie, podczas zwiedzania Budapesztu.
Sprawdź także: Co jeść na wakacjach w Portugalii? Pamiętaj o tych przysmakach
Węgierskie desery, czyli czas na coś słodkiego
Wszyscy miłośnicy słodyczy, koniecznie powinni spróbować tradycyjnego Tortu Dobosa. Każdy łasuch zachwyci się połączeniem ciasta biszkoptowego z kremem na bazie masła oraz karmelową polewą. Co ciekawe deser stworzony przez słynnego cukiernika Dobos C. Józsefa, podawany był już w 1885 roku.
Na deserowej mapie Węgier nie może zabraknąć również Gundel palacsinta, czyli pysznych naleśników, pochodzących z przepisu budapesztańskiego restauratora Karola Gundela. Naleśniki mogą być serwowane w formie tortu lub pojedynczej porcji, we wnętrzu naleśników znajduje się masa z orzechów i rodzynek. Całość podawana jest z sosem czekoladowym.
Sprawdź także: Co zjeść podczas wakacji w Grecji?
Olaszrizling, muscat, a może kadarka? Kilka słów o węgierskich winach
Węgrzy kochają wino – co roku produkują ok. dwóch i pół miliona hektolitrów wina, które turystów kusi nie tylko swoim smakiem, ale i przystępną ceną. Co ciekawe trunek ten produkowany jest aż w dwudziestu dwóch regionach – do najpopularniejszych należy między innymi Tokaj. Do innych dobrze znanych węgierskich win, należą m.in.:
- olaszrizling – wino białe o łagodnym smaku,
- muscat – aromatyczne białe wino chętnie serwowane latem,
- kekfrankos – popularne czerwone wino o lekkim owocowym smaku,
- kadarka – wino czerwone z nutami malin i truskawek, w którym można wyczuć aromaty korzenne.
Węgierskie wina będą doskonałym dopełnieniem tradycyjnych dań i deserów, ich szeroki wybór sprawi, że każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Dania kuchni węgierskiej świetnie sprawdzić mogą się również w twojej kuchni, a aromatyczne, treściwe potrawy – często jednogarnkowe – to doskonały pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny.
Zobacz także: Jakich dań spróbować w Egipcie?
Jakie przysmaki warto przywieźć z Węgier?
Węgierskie dania słyną przede wszystkim z papryki. Możesz zaopatrzyć się w wersję suszoną oraz tę w formie pasty sprzedawanej najczęściej w słoiku, lub tubce. Erös to papryka pikantna, natomiast Édes jest słodka i łagodna.
Prawdziwą gratką dla mięsożerców będzie oczywiście wytwarzane na Węgrzech salami. Najpopularniejszym gatunkiem jest Pick Szeged. Takie salami dojrzewa w niskiej temperaturze, można rozpoznać je po charakterystycznym białym nalocie.
Jeśli lubisz ziołowe alkohole, koniecznie przywieźć ze sobą Uncjum, czyli popularny, węgierski likier o ziołowo-korzennym smaku. W oryginalnej recepturze tego trunku znajduje się czterdzieści odmian ziół z Niziny Panońskiej.
Oczywiście do najpopularniejszych produktów przywożonych z Węgier należą wina. Jeśli wybierasz się do miast takich jak Eger, czy Tokaj koniecznie musisz zajrzeć do lokalnych winiarni. Gdzie przed zakupem możesz dokonać ich degustacji. Węgierskie wina u producentów będą znacznie tańsze. Mogą być świetnym pomysłem na prezent dla bliskich.
Sprawdź także: Co zjeść podczas wakacji w Turcji?
Chcesz przygotować węgierskie dania we własnej kuchni? Zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.
1. Gulasz wołowy węgierski
Zobacz przepisGulasz wołowy węgierski / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
2. Bogracz czyli gulasz z kociołka
Zobacz przepisBogracz czyli gulasz z kociołka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
3. Zupa gulaszowa na kaczce
Zobacz przepisZupa gulaszowa na kaczce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
4. Węgierski placek Langosz
Zobacz przepisWęgierski placek Langosz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
6. Placek ziemniaczany po węgiersku
Zobacz przepisPlacek ziemniaczany po węgiersku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
9. Naleśniki a la Gundel
Zobacz przepisNaleśniki a la Gundel / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Schab w sosie po węgiersku
Zobacz przepisSchab w sosie po węgiersku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Wsyp do prania dwie łyżki soli. Prosty trik przyniesie zadziwiające efekty »
Arbuz: Jakie ma właściwości zdrowotne? »
Woda z cytryną - jakie właściwości się jej przypisuje? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »