Ewa podała ją Adamowi w raju zamiast jabłka? Oto najpyszniejszy owoc jesieni

Figi surowe czy suszone? Niezależnie od ich postaci, warto się nimi zajadać jesienią. To wspaniały owoc, który pasuje do wielu pysznych potraw. Czy wiesz, jak obrać świeżą figę? Albo kto powinien ją jeść? Odkryj ciekawą historię fig i sprawdź, jakie mają wartości odżywcze.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Figi to jedne z najstarszych owoców, którymi możemy się cieszyć aż do dziś. Warto je zajadać zarówno surowe, jak i suszone. Co z nich przygotować, jak obrać świeżą figę i kto w ogóle powinien je spożywać? Odkryj wiele ciekawych informacji na temat tych wartościowych owoców.

Sprawdź także: Mięsne słoiki na 25 lat? Kryzysowe przetwory, które przetrwają nawet apokalipsę

Figi - jak powstają?

Większość Polaków wie, że figi to biblijne owoce - pojawiają się wielokrotnie w Starym i Nowym Testamencie. W jednej z przypowieści drzewo figowe sprawia trudność w uprawie właścicielowi. Ogrodnik jednak nie poddaje się i nawozi je, czekając na owoce. W Ewangeliach św. Marka i Mateusza również można odnaleźć wzmianki o figowcu - Jezus przeklina drzewo za brak owoców. Najpopularniejszy jest jednak fragment o listkach figowych, którymi oplatają się zawstydzeni Adam i Ewa, zaraz po zerwaniu jabłka. Właśnie dlatego część osób teoretyzuje, czy bohaterowie nie sięgneli jednak po owoc figowca. 

W wielu kulturach, m.in. w Chinach czy na Dalekim Wschodzie, figi nazywane są owocami bez kwiatów. W starożytnej Grecji uprawiano je, sztucznie je zapylając. Jak widać, historia tego drzewa jest niezwykle ciekawa. Jak powstają figi? To, co nazywa się „owocem" figi, przez naukowców określane jest jako sykonium. To owocostan, a dokładnie skórzasty worek o gruszkowatym kształcie, wypełniony licznymi owocami. 

Ich wygląd i kształt mocno się zmienia. Na początku są jasnozielone z zewnątrz i mdłe w smaku, a w miarę dojrzewania - w zależności od gatunku, skórka staje się bardziej zielona lub fiołkowobrunatna, a  ich wnętrze - od złocistego do czerwonego. Nabierają też słodkiego i soczystego smaku.  

Figi należy przechowywać w suchym, zacienionym i chłodnym miejscu, ponieważ przy zbytniej wilgoci i nasłonecznieniu łatwo pleśnieją i fermentują.

Figi - wartości odżywcze

Figi świetnie nawadniają, bo zawierają aż ok. 80 proc. wody. Pozostałe składniki to cukier (fruktoza i glukoza), białka, pektyna i karoten. Owoce dostarczają też cennych witamin (w szczególności: C, PP i tych z grupy B) oraz mikroelementów, takich jak: potas, magnez, wapń i fosfor. Surowe figi w 100 g mają ok. 60 kcal.

Warto podkreślić, że proporcje wartości odżywczych zmieniają się w przypadku fig suszonych. Te zbudowane są jedynie z 30 proc. wody. Trzykrotnie wzrasta za to liczba składników odżywczych (to skarbnica wapnia i błonnika), ale też zawartość cukrów (to aż 50-75 proc. owocostanu). Dlatego suszone figi są bardziej kaloryczne - w 100 g mają 250 kcal. 

Zobacz: Karmelizowane figi z kremem mascarpone

Kto powinien jeść figi?

Ze względu na wyższą zawartość składników odżywczych, najlepiej jeść suszone figi. Powinny po nie sięgać osoby z zapotrzebowaniem na wapń, czyli małe dzieci i starsi, kobiety po menopauzie, wszyscy prowadzący siedzący tryb życia, palący papierosy czy nadużywający alkoholu. Świetnie sprawdzą się również dla cierpiących na niedobór witaminy D

Co więcej, ze względu na dużą zawartość błonnika (10 g w 100 gramach) suszone figi pomagają też regulować pracę jelit, pobudzając je do działania. To skuteczne remedium na zaparcia, wykazujące też działania profilaktyczne. Regularne zajadanie się owocami chroni przed ciężkimi schorzeniami układu pokarmowego, ale również obniża poziom „złego" cholesterolu

Kto jeszcze powinien jeść figi? To rewelacyjny owoc dla nadciśnieniowców. Zawierają dużo potasu, który pozytywnie wpływa na układ krwionośny, jednocześnie obniżając ciśnienie. 

Jak obrać świeżą figę?

Dojrzałą figę można jeść ze skórką. Niektórzy jednak odczuwają po jej spożyciu mrowienie języka. Wszystko dlatego, że w skórce owocu znajduje się ficyna, czyli enzym odpowiedzialny za rozkład białka. To właśnie ona może powodować dyskomfort. 

Czy figi trzeba obierać? Nie, postępuj dokładnie tak, jak w przypadku innych owoców z miąższem. Po prostu przekrój je na pół i łyżeczką wyjedz lub wydłub wnętrze

Jak jeść figi?

Co zrobić z figą? Pomysłów na pyszne dania jest naprawdę dużo. W wersji surowej będzie świetnym dodatkiem do porannej owsianki czy kogla-mogla, składnikiem orzeźwiającej sałatki lub dekoracją ciast i tortów. Podaj ją także z kurczakiem, a na pewno bliscy docenią smak potrawy. Z fig przygotujesz też dżem, a z suszonych - pyszne musli.

Przekonaj się, jakie przepisy z figami przygotowali nasi użytkownicy:

1. Sałatka z wątróbką i figą

 Sałatka z wątróbką i figą Zobacz przepis

Sałatka z figą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sałatka z figą i wędzonym twarogiem

 Sałatka z figą i wędzonym twarogiem Zobacz przepis

Sałatka z figą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Nadziewane figi

 Nadziewane figi Zobacz przepis

Nadziewane figi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Koreczki z figą

 Koreczki z figą Zobacz przepis

Koreczki z figą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Owsianka z figami

 Owsianka z figami Zobacz przepis

Owsianka z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Gulasz wieprzowy z figami

 Gulasz wieprzowy z figami Zobacz przepis

Gulasz z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Caprese z figą i rukolą

 Caprese z figą i rukolą Zobacz przepis

Caprese z figą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Pizzerinki z figą

 Pizzerinki z figą Zobacz przepis

Pizzerinki z figą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Sałatka z figami

 Sałatka z figami Zobacz przepis

Sałatka z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Sernik z figami

 Sernik z figami Zobacz przepis

Sernik z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Kisiel gruszkowy z figą

 Kisiel gruszkowy z figą Zobacz przepis

Kisiel gruszkowy z figą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Konfitura z fig (dżem z fig)

 Konfitura z fig (dżem z fig) Zobacz przepis

Dżem z fig / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

13. Feta z figami i miodem

 Feta z figami i miodem Zobacz przepis

Feta z figami i miodem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

14. Modra kapusta z figami

 Modra kapusta z figami Zobacz przepis

Modra kapusta z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

15. Pieczone figi z jagnięciną

 Pieczone figi z jagnięciną Zobacz przepis

Pieczone figi z jagnięciną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

16. Ciasto figa z makiem

 Ciasto figa z makiem Zobacz przepis

Ciasto figa z makiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Figi na 12 sposobów. Odkryj pyszne przepisy »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka wiosenna rzodkiewkowa

Prosta sałatka z rzodkiewki, ogórka i sałaty strzępiastej polana sosem majone...

Odsłon: 298

15 min
4
60 min
2
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0
Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0