Spis treści:
Pigwa nie należy do najpopularniejszych owoców, a szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania - nie dość, że znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, to jeszcze łagodzi objawy różnorodnych schorzeń, zwłaszcza infekcji wirusowych, które szczególnie dają się we znaki w okresie jesienno-zimowym. Jej wyjątkowe właściwości to zasługa witamin i minerałów, które wspomagają szereg procesów zachodzących w organizmie. Dlaczego warto wdrożyć do jadłospisu pigwę? Zalety spożywania tego owocu są tak liczne, że trudno wymienić je wszystkie!
Pigwa - wartości odżywcze
Ile kalorii zawiera i co dokładnie kryje w sobie pigwa? Wartości odżywcze w 100 g tego produktu kształtują się następująco:
Wartość energetyczna: 57 kcal;
Białko: 0,40 g;
Tłuszcz: 0,10 g;
Węglowodany: 15,30 g;
Błonnik: 1,9 g;
Witamina B1: 0,020 mg;
Witamina B2: 0,030 mg;
Witamina B3: 0,200 mg;
Witamina B6: 0,040 mg;
Witamina B9: 3 µg;
Witamina C: 15 mg;
Witamina A: 40 IU;
Żelazo: 0,70 mg;
Wapń: 11 mg;
Potas: 197 mg;
Cynk: 0,04 mg;
Fosfor: 17 mg;
Sprawdź także: Z czym łączyć pigwę?
Pigwa - właściwości
Jakie działanie na organizm wykazuje pigwa? Właściwości tej niepozornej rośliny są dość zaskakujące. Nie bez powodu najchętniej sięga się po nią w okresie jesienno-zimowym - okazuje się bowiem, że zawarte w niej związki, w tym witamina C, pektyny, garbniki i olejek lotny, wzmacniają odporność i skutecznie łagodzą objawy przeziębienia. Jej kolejny atut to własności przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Spożywanie pigwy może przynieść korzyści osobom borykającym się z chorobami układu krążenia, anemią oraz dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, w tym zgagą, wzdęciami, niestrawnością, biegunką oraz wymiotami. Warto dodać, że owoc ten wspomaga pracę wątroby, usprawnia proces trawienia, poprawia apetyt, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.
Kto nie powinien jeść pigwy?
Choć pigwa posiada mnóstwo zalet, nie każdy może po nią sięgać. Kto nie powinien jeść pigwy? Szczególną ostrożność powinny zachować osoby zmagające się z cukrzycą, zaparciami, hemoroidami oraz zapaleniem płuc i opłucnej. Na liście przeciwwskazań do jej stosowania znajduje się również uczulenie lub nadwrażliwość na zawarte w niej składniki.
Zobacz: Smażone jabłka w cieście z cukrem pudrem
Co można zrobić z pigwy?
Zastanawiasz się, co można zrobić z pigwy? Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Syrop, nalewka czy dodatek do ciasta i herbaty to tylko kilka z wielu opcji, jakie masz do dyspozycji. Jedno jest pewne - gdy pierwszy raz spróbujesz pigwowego specjału, z pewnością zagości on w twoim jadłospisie na dłużej. Albo i na stałe!
Nalewka
Nalewka z pigwy to jeden z najlepszych domowych trunków - nie dość, że doskonale smakuje, to jeszcze przyjemnie rozgrzewa, co jest szczególnie pożądane w chłodne jesienne wieczory. Jej przygotowanie jest banalnie proste – potrzebujesz do tego zaledwie kilku produktów, tj. wódki, spirytusu, cukru oraz pigwy.
Realizację przepisu rozpocznij od wybrania jak najbardziej dojrzałych owoców. Opłucz je pod bieżącą wodą, pokrój na mniejsze kawałki i usuń z nich gniazda nasienne. Następnie wrzuć je do słoika, zalej alkoholem i odstaw na co najmniej cztery tygodnie - jeśli proces maceracji będzie trwał odpowiednio długo, twój trunek zachowa wiele cennych substancji odżywczych.
Po upływie kilku tygodni przelej płyn do naczynia, a owoce zasyp cukrem. Umieść słoik w ciepłym miejscu na ok. 14 dni, co jakiś czas nim potrząsając. Po dwóch tygodniach owoce powinny wypuścić sporą porcję soku – gdy tak się stanie, wymieszaj go z wcześniej odlanym płynem i przelej do szklanych butelek.
Konfitura
Co można zrobić z pigwy, jeśli nie nalewkę? Na przykład pyszną konfiturę! Jej przyrządzenie to idealna opcja na wykorzystanie nadmiaru owoców oraz urozmaicenie tradycyjnych deserów. Aby wyczarować ten przysmak, poza pigwami musisz zaopatrzyć się w cukier i cynamon (opcjonalnie).
Pierwszym krokiem w realizacji receptury jest dokładne wyczyszczenie owoców - możesz najpierw opłukać je pod bieżącą wodą, a następnie przetrzeć szczoteczką i sparzyć wrzątkiem. Po wykonaniu tych czynności pokrój je na mniejsze kawałki i pozbądź się gniazd nasiennych.
Wrzuć owoce do garnka, zasyp cukrem, zalej wodą i gotuj na małym ogniu – gdy składniki się zagotują, kontynuuj obróbkę termiczną przez co najmniej dwie godziny. W razie potrzeby możesz doprawić je cynamonem. Przełóż gotową konfiturę do wyparzonych słoików i poddaj je procesowi pasteryzacji.
Syrop
W jakiej innej formie warto spożywać pigwę? Wartości odżywcze tego wyjątkowego owocu bez problemu przemycisz do soku. Zaletą tego przetworu jest prostota wykonania oraz niewielka liczba komponentów – poza kluczowym produktem przyda ci się jedynie cukier.
Do przyrządzenia soku z pigwy wybierz dojrzałe owoce – pamiętaj, aby nie obierać ich ze skóry. Umyj je, pokrój i usuń z nich gniazda nasienne. Umieść kawałki w dużym słoiku i zasyp cukrem – najlepiej układaj je warstwami.
Przykryj naczynie gazą, zabezpiecz gumką i odstaw na tydzień w ciepłe miejsce – dobrze, żeby docierały do niego promienie słoneczne. Po upływie siedmiu dni przelej sok do szklanych butelek, a owoce wykorzystaj do innych specjałów.
Dodatek do herbaty
Lubisz herbatę z owocową nutą, ale ta z cytryną już dawno ci się znudziła? Zatem postaw na dodatek w postaci pigwy! Umyj i pokrój kilka sztuk na pół, a następnie usuń z nich gniazda nasienne. Podziel połówki na jeszcze mniejsze kawałki, wrzuć do naczynia, zasyp cukrem i odstaw na kilka dni, co jakiś czas mieszając. Po upływie tego czasu przełóż je wraz z sokiem do mniejszych słoików i zapasteryzuj. Niektórzy polecają je wcześniej podgotować.
Nadzienie do ciasta
Pigwa to niezwykle uniwersalny składnik, który nadaje się do wszelkiego rodzaju wypieków, w tym ciast. Pigwowe nadzienie można przyrządzić na wiele różnych sposobów – to tradycyjne powstaje z owoców, cukru, soku z cytryny oraz imbiru. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do niego również budyń waniliowy.
Opłucz i obierz pigwy, a następnie pokrój je w kostkę – oczywiście po wydrążeniu gniazd nasiennych. Podduszaj je w garnku do momentu, aż się rozgotują. Dorzuć do nich cukier, imbir oraz wodę z sokiem z cytryny. Gdy doprowadzisz je do wrzenia, dolej rozpuszczony budyń. Mieszaj zawartość garnka do momentu, aż zgęstnieje. Smacznego!
5. Pigwa do herbaty na zimę
Zobacz przepisPigwa do herbaty na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Śledzie piernikowe z pigwą
Zobacz przepisŚledzie piernikowe z pigwą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Duszone pigwy z parmezanem
Zobacz przepisDuszone pigwy z parmezanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sałatka z jarmużu i pigwy
Zobacz przepisSałatka z jarmużu i pigwy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Bułeczki z karmelizowaną pigwą
Zobacz przepisBułeczki z pigwą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Udka kurczaka z pigwą
Zobacz przepisUdka kurczaka z pigwą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Ciasto z pigwą
Zobacz przepisJak zrobić ciasto z pigwą? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Cantuccini z pigwą z nalewki
Zobacz przepisCantuccini z pigwą z nalewki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Nie popełniaj tego kulinarnego błędu! Gulasz za każdym razem wyjdzie gorzki »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »