Fot. 123RF/Picsel
Utarło się przekonanie, że polska kuchnia jest tłusta i sycąca... i coś w tym faktycznie jest.
Pomyśl o pysznych mięsnych daniach głównych z dodatkiem aromatycznych sosów, smalcu na pajdzie chleba lub faworkach posypanych cukrem.
Choć są to smakołyki niezwykle kaloryczne, to moglibyśmy zjeść je wszystkie, bo są tak apetyczne! Z okazji Święta Niepodległości chcemy przybliżyć ci dania, z których Polacy powinni być dumni. I choć w naszym zestawieniu znalazło się kilkanaście tradycyjnych potraw, to z pewnością nie wyczerpuje ono długiej listy polskich specjałów!
Kuchnia polska, czyli tak właściwie jaka?
Aby zrozumieć kuchnię polską, przydałaby się... porządna lekcja historii! Dlaczego? Bogata przeszłość polskich ziem, w tym liczne narody zasiedlające nasze tereny, pozostawiły po sobie ślad w polskiej gastronomii. W kuchni widać więc m.in. wschodnie wpływy, ale również włoskie, francuskie, żydowskie i niemieckie.
W Polsce jada się głównie słono (mięsa), kwaśno (kiszonki), umiarkowano ostro (chrzan, pieprz) i słodko (głównie ciasta). Do najpopularniejszych składników używanych w polskiej kuchni zdecydowanie należą: zboża (kasza, mąka), mięsa (cały przekrój od drobiu, przez wieprzowinę aż po dziczyznę), ryby (śledzie i jesiotry), warzywa (ziemniaki, kapusta, buraki), nabiał (sery, kefir) i tłuszcze (masło, smalec, oleje roślinne).
Najlepsze polskie przystawki
Choć moglibyśmy godzinami wymieniać najlepsze polskie przekąski, to dziś skupimy się tylko na kilku z nich. Zachęcamy jednak, byście w komentarzach pod artykułem zostawili swoje propozycje ulubionych polskich przysmaków!
Smalec
Smalec wytapia się najczęściej ze słoniny wieprzowej i dodaje do niego odrobinę soli oraz skwarków. Czasem również łączy się go z drobno pokrojonymi jabłkami - wówczas przystawka ma nieco słodszy smak. Bardzo często serwuje się go z dużą pajdą świeżego chleba i ogórkami kiszonymi. To pyszna przekąska, idealna przed rozgrzewającym daniem głównym. Wypróbuj poniższy przepis na pyszny, domowy smalec:
Tradycyjna polska kuchnia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Śledzie w śmietanie
To niezwykle popularna przystawka rybna z dodatkiem cebulki i gęstej śmietany. Często podawana na stole wigilijnym. Świetnie sprawdza się też na spotkaniach rodzinnych lub po prostu na kolację.
Śledzie w śmietanie z jabłkiem i cebulką
Śledź w śmietanie z jabłkiem i cebulą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Sałatka jarzynowa
Królowa wśród polskich sałatek to bezapelacyjnie jarzynowa. Choć jej przygotowanie może być nieco czasochłonne, to dla efektu zdecydowanie warto się podjąć tego zadania.
Sałatka jarzynowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Nóżki w galarecie
Galert, czyli mięso zatopione w galarecie, był niezwykle popularną potrawą za czasów PRL-u. Po dziś dzień Polacy chętnie częstują nimi gości podczas rodzinnych uroczystości. Trudno się dziwić - przekąska idealnie pasuje do sałatek i kromki świeżego pieczywa.
Nóżki w galarecie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
W Polsce jadamy takie zupy
Polacy bardzo kochają zupy. W wielu domach, co niedzielę, serwuje się tradycyjny rosół, na bożonarodzeniowe święta - obowiązkowo musi pojawić się barszcz czerwony z uszkami, a na Wielkanoc - żurek. Wokół zup urosły piękne zwyczaje, które chętnie celebrujemy.
Rosół
Chyba zgodzisz się ze stwierdzeniem, że jest to zupa numer jeden w Polsce? Koniecznie przygotowana na sycącym warzywnym bulionie, z porcją rosołową i domowym makaronem. Idealnie rozgrzewa i syci.
Tradycyjny polski rosół / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Żurek
W Polsce nie wyobrażamy sobie bez niego Wielkanocy. Zupę przyrządza się na wywarze mięsnym i zagęszcza zakwasem chlebowym (najczęściej z mąki żytniej). To właśnie on nadaje żurowi charakterystyczny kwaśny posmak. Tę zupę podaje się w bochenku chleba albo w misie z ziemniakami i kiełbasą czy boczkiem.
Żurek na zakwasie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Grochówka
Z czym kojarzy nam się grochówka? Niewątpliwie z wojskiem, bo jest to danie serwowane żołnierzom. Zupa jest bowiem niezwykle sycąca i dodaje energii na cały dzień ćwiczeń. Przyrządzana z grochu łupanego i na wędzonce. Dla smaku doprawia się ją też majerankiem.
Grochówka wojskowa na żeberkach
Grochówka wojskowa na żeberkach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Flaki
Choć flaczki często jada się jako jedyną potrawę obiadową, to przypisaliśmy ją jednak do kategorii gęstych zup (jak np. ta gulaszowa). Są naprawdę sycące i aromatyczne - i zazwyczaj, jakoś już tak się dzieje, że najlepsze robią nasze babcie.
Tradycyjne polskie flaczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Obiad po polsku
Polski, tradycyjny obiad składa się z dwóch potraw - zupy i drugiego dania. Choć współcześnie coraz więcej młodych osób preferuje mniej obfite posiłki, to podczas specjalnych uroczystości - wciąż podtrzymują oni polski zwyczaj. Z jakich drugich dań powinniśmy być dumni?
Kotlet schabowy
Znak firmowy polskiej kuchni i tradycyjny, niedzielny obiad. Tak, mowa o kotlecie schabowym, który w Polsce często zajmuje większość talerza - jest tak duży. Pamiętaj, żeby odpowiednio go rozbić i otoczyć chrupiącą panierką. Podawaj z ziemniaczkami polanymi sosem spod mięsa i zasmażaną kapustą.
Kotlet schabowy z ziemniakami i surówką z pekińskiej kapusty
Kotlet schabowy z ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Bigos
Jeśli chcesz przygotować go zgodnie z tradycją, postaw na kiszoną kapustę wysokiej jakości, dużą ilość mięsa, leśne grzyby i suszone śliwki. Bigos staropolski przypraw liśćmi laurowymi, zielem angielskim, solą i pieprzem.
Bigos staropolski / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Golonka
Golonka to jedno z bardziej kalorycznych dań kuchni polskiej. Od czasu do czasu warto sobie jednak na nią pozwolić, bo jej smak jest obłędny. Dobrze przygotowane mięso powinno łatwo odchodzić od kości. W Polsce często podaje się golonkę w piwie lub z dodatkiem musztardy. Palce lizać!
Golonka z kapustą zasmażaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Gołąbki
Trzeba przyznać, że jest to jedna z najbardziej polskich, tradycyjnych potraw. Ze względu na nazwę, danie wywołuje przeróżne reakcje ze strony obcokrajowców, którzy jednak po spróbowaniu od razu zachwycają się ich smakiem. Robi się je najczęściej z kaszy lub ryżu z dodatkiem mięsa i obwija liśćmi kapusty. W Polsce podaje się je na kilka sposobów - z sosem pomidorowym lub pieczarkowym oraz jako danie główne (bez dodatków) lub w towarzystwie ziemniaków i buraków.
Tradycyjne gołąbki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Pierogi
W zestawieniu nie mogliśmy pominąć pierogów. Polskie gospodynie to mistrzynie w lepieniu pierogowych dzieł sztuki. Także farsze przygotowane z polskich jabłek lub serów, są po prostu przepyszne. Pierogi ugotowane z mięsem z rosołu to prawdziwy rarytas. Jakie jeszcze dopisałbyś jako swoje ulubione?
Pierogi z serem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Polski deser, czyli poproszę o dokładkę
Choć niektórzy w formie deseru najchętniej widzieliby drugą porcję kotleta schabowego, mielonego lub zrazy, to duża część miłośników polskiej kuchni wyróżni ją za wyśmienite ciasta. Serniki, babki, mazurki - to przecież coś cudownego! Jeśli jeszcze nie próbowałeś ich piec, zachęcamy.
Babka
Po raz pierwszy przygotowano ją w XVII wieku. Dzisiaj to ciasto wyjątkowo Wielkanocne - nie wyobrażamy sobie koszyczka bez kawałka babki. Chętnie podajemy ją również po obiedzie - to niezwykle lekki deser.
Babka drożdżowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Makowiec
Deser nierozerwalnie związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Podawany w różnych formach, ale najpopularniejszą z nich jest ten zawijany (jak rolada). Makowiec to ciasto przekładane specjalnie przygotowaną masą ze zmielonego maku, miodu i bakalii (orzechy, skórka pomarańczowa). Zapamiętajcie przepis, bo już za ponad miesiąc z pewnością się przyda.
Makowiec na święta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Faworki
W Polsce najczęściej spożywane w czasie Tłustego Czwartku, podczas karnawału lub na ostatki, czyli przed Środą Popielcową. Nazywane także chrustem, w zależności od regionu. Smażone są w głębokim tłuszczu i posypane cukrem pudrem. Te tradycyjne, chrupiące ciastka przybierają kształt zwiniętej kokardki.
Faworki lub chrust / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Kuchnia polska, złożona z regionalnych, to bogactwo smaków, zapachów, aromatów i składników. Bardzo trudno było nam wybrać zaledwie kilkanaście dań, z których Polacy powinni być dumni. Pyszne zupy, sycące obiady, smaczne przystawki i apetyczne desery to nasza kulinarna duma narodowa. Jakie tradycyjne polskie potrawy dopisalibyście do naszej listy?
Zobacz także:
Kotylion na 11 listopada. Instrukcja, jak wykonać kotylion krok po kroku »
Gęsina. Zapomniany rodzaj mięsa, który wraca do łask »
Proste sposoby na soczyste i miękkie mięso. Będzie rozpływać się w ustach »