Spis treści:
- Czereśnie – właściwości odżywcze
- Kto powinien jeść czereśnie?
- Kto powinien unikać czereśni?
- Przepisy z surowymi czereśniami
- Najlepsze przepisy z czereśniami
Czereśnie to jadalna część wiśni ptasiej, która pojawia się na targowiskach i w sklepach już na początku lata. Owoce te charakteryzują się pięknym zapachem, różnokolorową skórką oraz smakiem, któremu mało kto się oprze. Co roku z utęsknieniem wyczekujesz czereśni? Właściwości odżywcze tego pokarmu mogą cię zaskoczyć!
Czereśnie: właściwości odżywcze
Czereśnie składają się w większości z wody. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione cennych mikroelementów. Nie możesz doczekać się delektowania smakiem swojej pierwszej garści czereśni? Właściwości odżywcze tych owoców są na tyle imponujące, że zamiast jednej zjesz co najmniej kilka i to przy pierwszym podejściu!
W 100 g czereśni znajduje się zaledwie 63 kcal. Oprócz małej kaloryczności owoce te oferują szereg witamin, tj. witaminy C, A, K oraz E. Ta ostatnia zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ wykazuje bardzo cechy silnie antyoksydacyjne, chroniąc organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Co więcej, w czereśniach można znaleźć niewielkie stężenie witamin z grupy B.
Czereśnie to źródło licznych mikroelementów. Na długiej liście minerałów widnieje m.in. potas, jod, cynk, żelazo, magnez oraz wapń. Inną zaletą tych owoców jest wysokie stężenie błonnika, który reguluje perystaltykę jelit, niwelując zaparcia, wzdęcia oraz inne problemy trawienne.
Czy czereśnie są moczopędne?
Wiele osób zastanawia się, czy czereśnie są moczopędne – okazuje się, że owoce te są nie tylko doskonałym sposobem na nawodnienie w upalne dni, ale również dobrym remedium na schorzenia układu moczowego, w tym pęcherza i nerek. Co więcej, dzięki właściwościom diuretycznym, czereśnie wspomagają proces oczyszczania organizmu z toksyn.
Kto powinien jeść czereśnie?
Czereśnie zawierają drogocenny jod i to właśnie z tego względu są polecane jako uzupełnienie diety w przypadku schorzeń tarczycy, np. niedoczynności lub Hashimoto. Wśród innych interesujących atutów czereśni wymienia się wspomaganie układu odpornościowego i wyciszanie infekcji.
Zawarta w czereśniach witamina C to istotny składnik w procesie syntezy kolagenu – budulca skóry, mięśni, tkanki łącznej oraz naczyń krwionośnych. Co ciekawe, kwas askorbinowy zwiększa wchłanianie innych minerałów, np. żelaza niehemowego. Zatem kto powinien jeść czereśnie? Np. pacjenci borykający się z anemią lub chorobami krwi.
Kto powinien unikać czereśni?
Skoro już wiesz, kto powinien włączyć powyższe owoce do codziennego menu, czas odpowiedzieć sobie na pytanie, kto powinien unikać czereśni, a nawet całkowicie z nich zrezygnować. W ścisłej czołówce przeciwwskazań znajdują się schorzenia układu pokarmowego. Jeśli cierpisz na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, spożycie tego pokarmu w dużej ilości może sprawić, że dokuczliwe objawy znacznie się nasilą.
Zobacz: Kremowy deser z czereśniami
Czereśnie: przepisy z surowymi owocami
Czereśnie najczęściej jemy solo – wiele osób preferuje te zerwane prosto z drzewa. Ich soczysty smak sprawia, że rzadko lądują na naszych talerzach w towarzystwie innych składników. Uwielbiasz czereśnie? Przepisy z surowymi owocami mogą przyjść ci z pomocą zawsze wtedy, gdy zabraknie ci pomysłu na nietuzinkową przekąskę!
Czereśniowe gazpacho
Gazpacho na bazie czereśni ma wszelkie cechy, które predysponują je do tytułu najsmaczniejszej letniej potrawy – jest niezwykle lekkie w smaku, zawiera sezonowe owoce, a do tego zachwyca swoją aksamitnością.
Jakie produkty będą potrzebne do realizacji powyższego przepisu? Na liście zakupów umieść pomidory, czereśnie, czosnek, świeżą bazylię, oliwę extra virgin, twarożek kozi, sos balsamico oraz pieprz i sól morską.
Pozbaw pomidory skóry, polewając je wrzątkiem i odczekując kilka minut. Pokrój je na ćwiartki, oddziel szypułki i pestki, pokrój miąższ w kostkę i umieść go w kielichu blendera razem ze świeżą bazylią i czosnkiem. Wydryluj czereśnie i dorzuć je do produktów w blenderze. Wlej nieco oliwy i dopraw solą do smaku. Zmiksuj wszystkie produkty na gładką masę, a następnie wstaw do lodówki na kilka godzin. Jeśli planujesz podać potrawę gościom, przygotuj ją wcześniej, żeby się dobrze schłodziła.
Jak podawać ten wariant gazpacho? Posyp je dobrej jakości kozim twarożkiem. Całość możesz oprószyć również sowitą szczyptą zmielonego pieprzu, skropić sosem balsamico, a nawet zwieńczyć skruszonymi pistacjami.
Sałatka z czereśniami
Sałatka czereśniowa to opcja dla zabieganych – wymaga podstawowych umiejętności kulinarnych i użycia tylko kilku codziennych składników. Do jej zaserwowania potrzebujesz roszponki, wypestkowanych czereśni, serka ricotta, papryczki chili oraz składników na czereśniowy winegret. Aby go wyczarować, użyj soku z limonki lub cytryny, białego octu balsamicznego, dżemu wiśniowego lub zmiksowanych wiśni, likieru wiśniowego oraz soli i pieprzu.
Realizację przepisu rozpocznij od przygotowania sosu i wydrylowania czereśni. Pokrój czereśnie i papryczkę chili na mniejsze fragmenty i wrzuć do miski. Jeśli twój winegret wyszedł zbyt wodnisty, mamy na to prosty trik – wystarczy wlać go do garnuszka i podgotować, dzięki czemu płyn zredukuje się i zgęstnieje. Ostatnim etapem jest wlanie sosu do miseczki i dodanie serka ricotta, który polejesz kolejną porcją zalewy.
Ryż na mleku z czereśniami
Ryż na mleku z czereśniami to opcja dla miłośników słodkich przekąsek. Sekretem jego smaku jest dodatek w postaci soku pomarańczowego. Jak wykonać ten przepis? Zaopatrz się w ryż, mleko, sól, cukier, cytrynę, ekstrakt z wanilii oraz jogurt.
Przyrządzanie przysmaku rozpocznij od opłukania ryżu i wrzucenia go ze skórką cytryny, solą i mlekiem do garnka. Doprowadź jego zawartość do wrzenia, a następnie stopniowo obniżaj temperaturę i gotuj przez 15-20 minut. Gdy ryż pochłonie cały płyn, wzbogać go o cukier, ekstrakt waniliowy oraz jogurt. Pamiętaj o częstym mieszaniu, żeby potrawa się nie przypaliła.
W małym garnuszku zagotuj wydrylowane czereśnie, sok z pomarańczy oraz brązowy lub biały cukier. Gdy mikstura zacznie wrzeć, ponownie stopniowo obniżaj jej temperaturę i gotuj przez 15 minut do miękkości owoców.
Po zgęstnieniu soku podziel ryż na kilka porcji i dolej nieco mleka. Udekoruj każdą z nich świeżymi czereśniami oraz ulubionymi dodatkami, np. orzechami, bakaliami lub wiórkami kokosowymi. Palce lizać!
Więcej przepisów na dania z czereśniami znajdziesz poniżej – wszystkie wypróbowali nasi użytkownicy:
1. Owsianka z czereśniami, chia i czekoladą
Zobacz przepisOwsianka z czereśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Czekoladowe pancakes z czereśniami
Zobacz przepisCzekoladowe pancakes z czereśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Koktajl czereśniowy z nasionami chia
Zobacz przepisKoktajl z czereśni - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Niebiańska rozkosz czereśniowa
Zobacz przepisObiad z czereśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Zapiekanka ryżowa z czereśniami
Zobacz przepisZapiekanka ryżowa z czereśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Mini pierożki z czereśniami
Zobacz przepisMini pierożki z czereśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Pierś gęsia z sosem czereśniowym i modrą kapustą
Zobacz przepisJak zrobić sos czereśniowy? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Biszkoptowe ciasto z czereśniami
Zobacz przepisProste ciasto z czereśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Szybki ucieraniec kokosowy z czereśniami
Zobacz przepisSzybkie ciasto z czereśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Ciasto kruche z czereśniami
Zobacz przepisCiasto kruche z czereśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
13. Lody czekoladowe z czereśniami
Zobacz przepisLody z czereśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
14. Czereśnie w syropie
Zobacz przepisCzereśnie w syropie - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Opracowała: Anna Hutek
Zobacz także:
Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »
Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »
Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »