Spis treści:
Jak zachęcić dziecko do jedzenia, jeśli nie ma na nie ochoty? Na początku zastanów się, dlaczego dziecko nie chce jeść obiadów. Może warto uatrakcyjnić przyrządzany jadłospis. Nie musisz się martwić, nie zajmie ci to więcej czasu niż dotychczas. Wybieraj właściwe składniki i zastosuj kilka prostych trików, które sprawią, że posiłki będą atrakcyjne. Przetestuj przepisy na sycące i kolorowe zupy, które mogą zastąpić obiad.

Dlaczego dziecko nie chce jeść obiadów?
Przygotowujesz dla swojej pociechy zdrowe i kolorowe posiłki, którymi wszyscy się zajadają, tylko nie ona? Pewnie zastanawiasz się ciągle, dlaczego dziecko nie chce jeść obiadów, grymasi i kręci głową na każdą próbę karmienia. Choć niektórzy tłumaczą, że po prostu jest niejadkiem, to przyczyn może być więcej. Dotyczą one trzech głównych aspektów:
- przyczyny fizyczne - zauważyłeś na pewno, że podczas przeziębienia czy gorączki, pociecha robi się marudna i nie chce jeść. Dolegliwości zmniejszających apetyt i oddziałujących na młody organizm może być znacznie więcej - od infekcji, przez anemię lub obecność pasożytów w ciele, aż do cukrzycy czy zaburzeń tarczycy lub układu pokarmowego. Coraz więcej dzieci choruje na alergie i nietolerancje pokarmowe, więc warto na początku udać się z niejadkiem do lekarza rodzinnego,
- przyczyny psychologiczne - czasem chorować może nie ciało, a umysł młodego człowieka - w drugiej kolejności spróbuj porozmawiać ze specjalistą do spraw żywienia lub psychoterapeutą. Gdy rodzice wmuszają jedzenie od najmłodszych lat, szybko w pociesze rozwinie się bunt i niechęć do przyjmowania pokarmu. Wśród nieco starszych dzieci zaburzenia odżywania - np. anoreksję czy bulimię - może wywołać stres (związany ze sprawdzianami w szkole, presją rówieśniczą lub budowaniem tożsamości),
- przyczyny kulinarne - jeśli wykluczysz powyższe przyczyny, powodem mogą być po prostu niezdrowe nawyki żywieniowe. Mimo wszystko je najprościej jest zmienić. Dzieci z reguły są niecierpliwe i lubią podjadać pomiędzy posiłkami, szczególnie słodkie i wysokoprzetworzone produkty. Nie zostawiają więc miejsca na porządny, zdrowy i sycący obiad. Z drugiej strony może być tak, że przyrządzane przez ciebie posiłki są dla pociech zbyt monotonne i nieapetyczne menu. W jadłospisie maluchów musi być kolorowo i ciekawie. Poobserwuj więc rodzinne podejście do żywienia, bo może tutaj znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego dziecko nie chce jeść obiadów.
Zupa może zastąpić obiad
Twoje dziecko zbyt szybko chudnie i martwisz się, że coś jest nie tak? Marzysz o tym, żeby podać mu posiłek, który zje w całości? Zanim sięgniesz po preparaty farmakologiczne zwiększające apetyt, zapamiętaj, że zupa może zastąpić obiad i spróbuj zmienić dietę na bardziej płynną.
Nie wmuszaj jednak, aby pociecha zjadła od razu potrawę w całości - stosuj technikę małych kroków. Zwiększaj powoli podawaną porcję, a gdy któreś z dań bardziej zasmakuje, z większą ekscytacją zapowiadaj dziecku, że wkrótce znów ją ugotujesz. Pamiętaj także, aby pilnować, czy dziecko nie podjada w międzyczasie.
Dlaczego zupa może zastąpić obiad? Świetnie nawadnia, jednocześnie uzupełniając niedobory witamin i minerałów. Najczęściej podstawą potrawy są warzywa, czyli źródło wartościowych składników mineralnych. Co więcej, zupa dostarczy energii, nie powodując zbytniego tycia - nie ma w niej zbyt wiele tłuszczów, czy węglowodanów, za to błonnik pokarmowy.
Przepisy na sycące i kolorowe zupy
Zupa może zastąpić obiad, jeśli dziecko nie chce za dużo jeść. Tym bardziej, jeśli potrawa będzie kolorowa i apetyczna. Przyrządzając jadłospis dla najmłodszych, trzeba przecież pamiętać, że posiłki mają być nie tylko zdrowe, zbilansowane i sycące (aby dostarczyć energii i zapewnić prawidłowy rozwój), ale też atrakcyjne wizualnie. Co to znaczy? Najlepiej, gdyby zachęcały kolorem, teksturą i aromatem.
Zmieniaj dodatki. Raz użyj specjalnego makaronu w kształcie literek, kiedy indziej kaszy, skrojonych warzyw lub groszku ptysiowego, a jeszcze do następnej zupy - drobno pokrojonych ziemniaczków. Wpływaj na konsystencję - raz podaj zupę płynną, raz w formie kremu. Dekoruj posiłek kleksem śmietany lub kiełkami. Możesz zachęcić dziecko do wspólnego ozdabiania lub próbowania, czym chce ozdobić swój talerz. Nie bez znaczenia jest też zastawa, w której podajesz zupę - nie zawsze musi to być biała miska. Kup kolorową, w kształcie ulubionego zwierzęcia dziecka lub wlej krem do retro kubka emaliowanego.
W dziecięcym menu świetnie sprawdzą się kremy - to łatwy sposób na przemycenie zdrowych warzyw, a w konsekwencji - niezbędnych składników odżywczych. Pomidory to źródło potasu, brokuł - wapnia i żelaza, dynia - beta-karotenu, a ogórek - to rewelacyjny sposób na nawodnienie organizmu. Ważne, aby w zupie znalazł się błonnik - dodatkowo wspomaga apetyt. Poniżej znajdziesz przepisy na sycące i kolorowe zupy, które pobudzą u najmłodszych chęć do jedzenia:
1. Krem pomidorowy z grzankami

Krem pomidorowy z grzankami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Zupa krem z pieczonej dyni

Zupa krem z pieczonej dyni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Zielony krem jarzynowy

Zielony krem jarzynowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Zupa jarzynowa z koperkiem i ryżem
Zupa jarzynowa z koperkiem i ryżem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Zupa krem z brokułów

Zupa krem z brokułów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Zupa krem z białych warzyw

Zupa krem z białych warzyw / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
13. Zupa krem z batatów
Zupa krem z batatów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
16. Zupa z cukinii i porów

Zupa z cukinii i porów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl, cefarm24.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Zapomniany owoc z PRL wraca do łask. Prawdziwa bomba witaminowa »
Sezon na grzyby w pełni. Co z nich zrobić? »
Jak niejedzenie śniadania wpływa na organizm? Skutki odczujesz jeszcze tego samego dnia »