Spis treści:
Śledź bałtycki to ryba niskokaloryczna - 100 gramów to zaledwie 106,8 kcal (oczywiście, wiele zależy od tego, z czym podamy rybę - ta w sosie śmietanowym drastycznie zwiększy swoją kaloryczność). Aż 76,7 proc. śledzia to woda, tłuszczu jest 3,7 proc., a z kolei 18,1 proc. to bardzo dobrze przyswajalne białko. W 100 gramach śledzia bałtyckiego jest aż 40,4 proc. dziennego zapotrzebowania na selen, 33,4 proc. na fosfor oraz 14,8 proc. na magnez. Śledź jest bogaty również w wapń, cynk i miedź. Jak wykazały badania, nawet - uznawana za bardzo zdrową - oliwa z oliwek nie zawiera tak wiele zdrowych kwasów omega-3 oraz omega-6, co śledzie.
Sprawdź także: 9 najlepszych sposobów na moczenie śledzi. Będą rozpływać się w ustach
Nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych kwasów, w związku z czym należy dostarczyć je wraz z pożywieniem. Kwasy omega-3 zapewniają prawidłową pracę układu krążenia oraz zabezpieczają nas przed groźnymi chorobami serca. Ponadto pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, a także przyśpieszają przemianę materii. Co więcej, składniki zawarte w rybach wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo wspomagają pamięć i poprawiają koncentrację, a także mają właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne.
Jak podawać śledzie?
Wykwintne potrawy w formie sałatki ze śledziem przygotują nawet ci, którzy na co dzień omijają kuchnię szerokim łukiem. Podane w elegancki sposób (np. przystrojone świeżymi ziołami w ozdobnej, szklanej misie) przykują uwagę gości i będą doskonałym pomysłem na przystawkę. Ponadto tak przygotowane danie można swobodnie dzielić, dlatego świetnie nadaje się jako posiłek, gdy idziemy w gości.
Dobrze marynowane śledzie stanowią również pyszną przekąskę. Z czego zatem przygotować zaprawę, która w połączeniu z rybą da oryginalny smak? Oczywiście najpowszechniej znane są marynaty tworzone na bazie octu, soli i oleju, jednak aby wydobyć głębie ich smaku, warto zainwestować czas i stworzyć pyszny sos nieco wcześniej, by śledzie mogły poleżeć w jego towarzystwie przynajmniej jeden dzień.
Strzałem w dziesiątkę na świątecznym stole będzie śledź marynowany w jogurtowej marynacie z dodatkiem czosnku, bazylii i oliwy z oliwek - smak będzie z pewnością intensywny, ale gwarantujemy, że zachwyci wszystkich gości. Kulinarnym hitem ostatnich lat jest również zielone lub czerwone pesto - dlaczego nie zamarynować nim śledzi?
Co jeszcze można zrobić ze śledzi? Odpowiedź na to pytanie znają nasi użytkownicy. Oto niektóre z ich propozycji świąteczne przekąski ze śledziami.
1. Śledzie z suszonymi śliwkami
Zobacz przepisŚledzie z suszonymi śliwkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Śledzie pod pierzynką
Zobacz przepisŚledzie pod pierzynką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Przepis na śledzie wigilijne
Zobacz przepisPrzepis na śledzie wigilijne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Śledzie korzenno-pomidorowe
Zobacz przepisŚledzie korzenno-pomidorowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Śledzie z pomarańczą
Zobacz przepisŚledzie z pomarańczą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Śledzie po wileńsku
Zobacz przepisŚledzie po wileńsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Śledzie po szwedzku
Zobacz przepisŚledzie po szwedzku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
15. Śledzie po japońsku
Zobacz przepisŚledzie po japońsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
17. Sałatka szuba ze śledziem
Zobacz przepisSałatka szuba ze śledziem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
19. Sałatka śledziowa z porem
Zobacz przepisSałatka śledziowa z porem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Tak Magda Gessler robi ciasto na uszka. Aż rozpływa się w ustach »
Największe błędy przy pieczeniu sernika. Ciasto pęka i kruszy się przy krojeniu »
Po tym poznasz silny niedobór. Więcej zmarszczek i siwe włosy to nie wszystko »