Spis treści:
- Jakie mięso podać na święta?
- Jak przygotować wołowinę na święta?
- Jak przygotować drób na święta?
- Jaką cielęcinę podać na święta?
- Jak zrobić jagnięcinę na święta?
Wigilia już za około dwa tygodnie. Warto zastanowić się, jakie mięsne potrawy podasz w pierwszym lub drugim dniu świąt? Postawisz na klasykę, czy może zrobisz coś bardziej wymagającego, by zaskoczyć gości i pozostałych domowników?
Sprawdź także: Jak zrobić soczystą pieczeń na Boże Narodzenie? Wypróbuj metody szefów kuchni
Mięso na świąteczny obiad – na co się zdecydować?
Świąteczny obiad właściwie nie może obejść się bez mięsa. To swojego rodzaju tradycja, którą trudno złamać – wymykają się jej tylko wegetarianie i weganie. Jednak mięso na świąteczny obiad zwykle różni się od tego, które jemy na co dzień. To wyjątkowy czas, podczas którego decydujemy się na równie niezwykłe dania. Na jakie rodzaje mięsa warto się skusić?
Doskonałym przykładem świątecznej potrawy jest gęsina. Gęś, choć jest mięsem zdrowym, nie jest wybierana zbyt często przez Polaków. Nasze gęsi eksportowane są głównie za granicę. W święta warto zrobić wyjątek i zamiast kurczaka kupić właśnie gęś. Jakie jeszcze mięsa na święta Bożego Narodzenia warto wybrać? Oto kilka naszych pomysłów na dania, które mogą się wam spodobać.
Wołowina na świąteczny obiad
Wołowina na świąteczny obiad najczęściej pojawia się w formie zrazów. To dość tradycyjne danie, które znajdzie się w niejednym polskim domu. Rzadziej spotyka się tam raczej gulasze wołowe, tym bardziej z dodatkiem whisky. Ten przepis jest jednak bardzo prosty i niezwykle smaczny – wszystko ze względu na dobry gatunek mięsa i aromatyczny alkohol, który nadaje mu ostrości i charakteru.
Jak podać ten typ mięsa w święta Bożego Narodzenia? Przygotujcie kilogram mięsa wołowego – na przykład antrykotu czy rostbefu – cebulę, ząbek czosnku, sok z cytryny, 100 mililitrów wody, 50 mililitrów whisky, tyle samo sosu sojowego i 250 mililitrów soku jabłkowego klarownego. Mięso pokrójcie w większą kostkę, cebulę w piórka, a czosnek w drobną kosteczkę. Wszystkie składniki włóżcie do garnka, zalejcie wodą, sokiem, whisky i sosem sojowym oraz sokiem z cytryny. Doprowadźcie do wrzenia, a następnie przełóżcie do naczynia, które nadaje się do obróbki w piekarniku.
Naczynie włóżcie do piekarnika ustawionego na 160 stopni. Pieczcie pod przykryciem przez ponad dwie godziny – mięso powinno być mięciutkie, a sos zawiesisty. Jeśli chcecie, by był bardziej gęsty, dodajcie do sosu łyżkę mąki ziemniaczanej, zamieszajcie i zagotujcie całość. Takie danie z pewnością wyróżni się na tle innych świątecznych potraw.
Drób na świąteczny obiad
Jakie mięsa na święta mogą sprawdzić się lepiej od drobiu? Drób króluje na naszych stołach niezależnie od dnia – najczęściej pojawia się na nich kurczak, czasem także indyk. Białe mięso nie jest zatem niczym oryginalnym ani wyjątkowym. Dlatego w święta warto co nieco zmienić i zdecydować się na trochę inny drób na świąteczny obiad.
Co powiecie na gęsinę? Upieczenie gęsi wcale nie jest trudne. Wystarczy wybrać dorodnego, zdrowego ptaka i przygotować do niego ulubiony farsz, na przykład zrobiony z kaszy gryczanej bądź jabłek. Jak przygotować pieczoną gęś? Jeśli wybraliście już mięso, musicie natrzeć je ulubionymi ziołami. Świetnie pasuje do niego majeranek, czosnek oraz oczywiście sól i pieprz. Ze względu na to, że gęś jest dość tłusta, nie musicie jej nacierać oliwą z oliwek.
Pozwólcie jej odpocząć, by mięso dobrze przeszło smakiem i aromatem ziół. Odstawcie ją do lodówki na noc, zawiniętą w folię. Następnego dnia upieczcie ją przed podaniem. Ile czasu to zajmie? Podaje się, że czas pieczenia to godzina na każdy kilogram mięsa. Pieczcie ją w temperaturze 180 stopni.
Cielęcina na świąteczny obiad
Proste dania są najlepsze. Dlatego, jeśli marzy wam się cielęcina na świąteczny obiad, koniecznie ją uduście. Będzie aromatyczna, miękka i pyszna. Jakie mięsa na święta będą smakować lepiej niż duszona cielęcina? Nie mamy pojęcia. Jak ja przygotować? Potrzebujecie kilograma cielęciny (co najmniej – ilość zależy oczywiście od ilości osób), ziaren pieprzu, liści laurowych, pół litra bulionu, pół kilograma pieczarek, natkę pietruszki i dwóch cebuli.
Zacznijcie od pokrojenia w kostkę cielęciny. Kostka powinna być dość duża, na kilka centymetrów. Pokrójcie także cebulę, drobniutko. Na maśle usmażcie mięso, a później dodajcie do niego cebulę. Dodajcie pieczarki pokrojone w plastry i zacznijcie dusić całość, podlewając mięso bulionem. Dorzućcie również kilka ziaren pieprzu i co najmniej dwa liście laurowe, by mięso i bulion przeszły ich smakiem, a także pokrojoną natkę. Po pół godziny cielęcina będzie już miękka.
Możecie wtedy zdjąć pokrywę i sprawdzić sos. Jeśli chcecie, by był bardziej kremowy, zmieszajcie go ze śmietaną i zagęśćcie mąką. Jeśli wolicie aromatyczny, lekki sos, zdecydujcie się na podlanie go białym winem. Obie opcje będą pyszne.
Jagnięcina na świąteczny obiad
Jagnięcina na świąteczny obiad to doskonały pomysł dla osób, które uwielbiają niecodzienne smaki i nie mają zamiaru poddawać się presji świątecznego drobiu. Jagnięcina, tak samo jak baranina, świetnie sprawdzi się podczas uroczystego obiadu świątecznego. Musicie jednak wiedzieć, w jaki sposób ją przyrządzić.
Aby mięso było smacznie, zacznijcie od zamarynowania. Dzięki temu jagnięcina przejdzie wieloma smakami i aromatami. Marynata do mięsa powinna składać się z oliwy z oliwek, która lekko natłuści jagnięcinę i odda jej niesamowity smak. Dodajcie do niej także dwie łyżeczki miodu, odrobinę musztardy, sól, pieprz i przeciśnięty przez praskę czosnek. Najlepszym sposobem jest zamarynowanie jagnięciny i odstawienie jej na co najmniej kilka godzin do lodówki, by smaki mogły się ze sobą połączyć. Zanim jednak to zrobicie, umyjcie i osuszcie mięso, a także pozbądźcie się wszystkich błonek i tłuszczu. Dopiero wtedy natrzyjcie je marynatą i odstawcie do lodówki - najlepiej na noc.
Następnego dnia wyjmijcie mięso, jednak nie zabierajcie się od razu za smażenie. Pozwólcie mu poleżeć chwilę w temperaturze pokojowej. Rozgrzejcie patelnię z dwiema łyżkami dobrego oleju i smażcie mięso z każdej strony. Skórka powinna być złocista. W tym czasie włączcie piekarnik i nagrzejcie go do 180 stopni. Włóżcie całość do naczynia żaroodpornego - mięso przykryjcie resztą marynaty. Wstawcie do piekarnika naczynie razem z pokrywką i trzymajcie je tam przez pół godziny.
Po tym czasie zalejcie jagnięcinę wrzątkiem tak, by woda przykrywała mięso. Pieczcie przez kolejne pół godziny bez przykrycia. Wyjmijcie mięso i odczekajcie, by odrobinę odpoczęło. Teraz możecie już kroić i nakładać na półmiski waszą piękną jagnięcinę. Goście z pewnością będą nią zachwyceni.
Świąteczne mięsa nie muszą być nudne, nie muszą być przygotowywane tak, jak na co dzień. Zadbajcie o to, by były przede wszystkim smaczne. Z naszymi przepisami na pewno będą!
1. Wołowina po burgundzku
Zobacz przepisWołowina po burgundzku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Świąteczna nadziewana gęś
Zobacz przepisŚwiąteczna nadziewana gęś / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Nogi z kaczki z jabłkami
Zobacz przepisKaczka z jabłkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Schab ze świeżą śliwką
Zobacz przepisSchab ze świeżą śliwką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Pieczony schab ze śliwką
Zobacz przepisPieczony schab ze śliwką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Gęś nadziewana kaszą
Zobacz przepisGęś nadziewana kaszą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Roladki z kurczaka z leśnymi grzybami
Zobacz przepisRoladki z kurczaka z grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
14. Pieczeń cielęca z łopatki
Zobacz przepisPieczeń cielęca na święta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
17. Schab pieczony na pomarańczach
Zobacz przepisSchab pieczony na święta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
18. Cielęcina Magdy Gessler
Zobacz przepisCielęcina Magdy Gessler / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Zapomniany olej wraca do łask. Zbija cholesterol, zapobiega zaparciom, jest dobry dla skóry »
Zaschnięty tłuszcz na płytkach w kuchni i okapie. Sposoby na oporne zabrudzenia »
Barszcz czerwony nigdy nie wyjdzie blady. Sekretem jeden składnik »