Dania jednogarnkowe

Figi to owoce cenione za swoje walory smakowe i zdrowotne. Zaskoczą cię wartościami odżywczymi i uniwersalnością. Możesz spożywać je na surowo albo jako dodatek do deserów i słodkich przekąsek. Jak zastosować te owoce w kulinarnym menu? Co jest zdrowsze - świeża czy suszona figa?

Co jest zdrowsze - świeża czy suszona figa? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Wprost z figowca pospolitego, czyli drzewa rosnącego w basenie Morza Śródziemnego pochodzą figi - owoce, które mogą przyjmować różne kształty i wielkość w zależności od odmiany. Ich skórka jest zazwyczaj gładka, a wewnątrz znajduje się miąższ wypełniony drobnymi nasionkami. Może on przybrać jasnoróżową barwę. Gdy figa dojrzeje, jej skórka przyjmuje odcień zielony, fioletowy lub czarny. Dowiedz się, dlaczego w twojej diecie powinny zagościć figi. Zastosowanie i przepisy na pewno cię zaskoczą.

Sprawdź także: Co na obiad? „Pijany kurczak” to popisowe danie zaradnej gospodyni

Figa - pochodzenie

Figa zrywana jest z drzewa figowego, które - ze względu na sprzyjające warunki klimatyczne w regionie - bardzo często można napotkać dziko rosnące, ale również na specjalnie założonych plantacjach. Skąd dokładnie jest figa? Pochodzenie to ciepłe kraje słynące z suchego, nadmorskiego klimatu, czyli Grecja, Turcja, Chorwacja.

Figa - wartości odżywcze

Co sprawia, że w twojej diecie powinno znaleźć się miejsce na owoc, jakim jest figa? Wartości odżywcze, o których zaraz przeczytasz, mogą zrobić na tobie niemałe wrażenie.

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że owoce te spotyka się zarówno w wersji świeżej, jak i suszonej. Te pierwsze charakteryzują się soczystością w smaku i mają około 60 kalorii w 100 gramach. W przypadku tych suszonych kaloryczność wzrasta, gdyż zwiększa się stężenie znajdującego się w nich cukru i wynosi około 250 kalorii.

W figach surowych dominuje przede wszystkim witamina B6, ale i inne istotne składniki odżywcze, do których zalicza się miedź, żelazo, mangan, fosfor, potas oraz kwas pantotenowy. Nie sposób nie wspomnieć również o fitosterolach - najczęściej występują w owocach pestkowych, a do takich właśnie zaliczają się figi. Ponadto są one źródłem cennego w diecie białka, a swoją słodycz zawdzięczają glukozie i fruktozie.

Figi suszone są zdecydowanie słodsze, co przesądza o ich częstym wyborze - szczególnie wśród miłośników zdrowych przekąsek. W nich również znajduje się znacznie większa ilość błonnika niż w wersji surowej.

Figi - właściwości prozdrowotne

Dlaczego warto jeść figi? Właściwości prozdrowotne tych owoców są doceniane przez osoby, które cierpią na nieustające uczucie zmęczenia. Ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych w tych owocach możesz po nie sięgnąć wtedy, gdy potrzebujesz nagłego przypływu energii. To z pewnością zdrowsza alternatywa dla kawy.

Figi, ze względu na zawartość potasu, są także uwzględniane w diecie osób, które z różnych powodów muszą utrzymać optymalny poziom ciśnienia krwi, a także potrzebują minerałów wspomagających ich układ nerwowy oraz układ mięśniowy w prawidłowym funkcjonowaniu.

Jedząc te owoce, dostarczasz sobie odpowiednich wartości odżywczych, dzięki którym wzmacniasz kości i zęby. Spożywanie fig wpływa także pozytywnie na proces produkcji hemoglobiny i czerwonych krwinek.

Kto jeszcze może zastanowić się nad wpisaniem fig w swój jadłospis? Na pewno będą to osoby, którym często doskwiera ból spowodowany zapaleniem pęcherza lub nerek. To także owoc pomocny przy zaparciach, bólach menstruacyjnych, a i wzmacnia organizm w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to odporność często spada i zwiększa się podatność na przeziębienia i inne infekcje dróg oddechowych.

Ze względu na zawartość żelaza, figi polecane są także osobom, które przykładowo nie jedzą czerwonego mięsa, jednak muszą dostarczyć swojemu organizmowi wspomniany składnik ze względów zdrowotnych.

Co jest zdrowsze - świeża czy suszona figa?

Świeże figi z pewnością są trudniej dostępne, a i po ich transporcie smak nie jest tak wyrazisty, jak w przypadku tych zerwanych prosto z drzewa. Co więcej, niestety nie można ich zbyt długo przechowywać, podczas gdy wariant suszony nadaje się do magazynowania w domowej spiżarce nawet przez rok, bez obaw o to, że ulegnie zepsuciu. Pojawia się jednak pytanie: co jest zdrowsze - świeża czy suszona figa?

Figi surowe z pewnością będą najlepszym rozwiązaniem dla osób, które ograniczają cukier - mowa tutaj o diabetykach i wszystkich tych, którzy obecnie są na diecie odchudzającej. Oczywiście wszystko w ramach rozsądku i możliwości. Jeśli istnieje taka konieczność, zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem, nim wzbogacisz jadłospis o jakikolwiek nowy, dotychczas niestosowany produkt.

Z kolei figi suszone są prawdziwą bombą energetyczną, a stężenie cukrów znacznie podwyższone, dlatego będzie to opcja dla osób szukających dodatkowej zdrowej przekąski dodającej energii na cały dzień. To także nieocenione źródło białka, które zapewnia uczucie sytości i jednocześnie bierze udział w budowie tkanki mięśniowej, dlatego polecane jest sportowcom trenującym siłowo.

Figi - zastosowanie i przepisy

Co tak właściwie wyróżnia figi? Zastosowanie i przepisy - owoc ten można jeść na surowo, ale także w wersji suszonej. Miłośnicy tego daru natury nierzadko wykonują sobie z niego herbatkę, którą posilają się dla smaku, jak również w trakcie przeziębienia. O dziwo, z fig można również wykonać kawę, prażąc jej ziarna.

Pasjonaci nietypowych trunków wysokoprocentowych stosują ten owoc w nalewkach, wykorzystując później tak przygotowany alkohol w celach zdrowotnych, szczególnie gdy doskwierają im przewlekłe choroby górnych dróg oddechowych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś z wysuszonych fig przygotował również kompot czy wino. To także owoc, który wykorzystuje się w zimowych zaprawach - może stanowić podstawę pysznego dżemu, konfitury, soku, który później zmieszany z ciepłą wodą stanie się podręcznym i błyskawicznym rozgrzewającym napojem. 

W domu możesz przygotować figi w oliwie - to naturalny antybiotyk, który wykazuje właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Wystarczy w tym celu owoce zalać oliwą z oliwek i odstawić w zamknięciu na 40 dni, a następnie codziennie zjadać jeden i popijać łyżeczką znajdującego się w słoiku płynu.

Na kaszel najlepszy będzie syrop z fig. Możesz wykorzystać te świeże lub suszone. Wystarczy je posiekać, gotować przez pół godziny w wodzie, następnie odcedzić, a do wywaru dodać cukier i świeżo wyciśnięty sok z połówki cytryny. Kolejno redukuj napar, aż osiągnie pożądaną konsystencję syropu.

Ciekawym pomysłem na domowy, naturalny środek zdrowotny są figi suszone na gardło. Ich przygotowanie jest banalnie proste. Na małym ogniu gotuj połowę szklanki mleka z kilkoma sztukami fig przez około 10 minut, a następnie pozostaw do wystygnięcia. Mleko w temperaturze pokojowej wypij, po czym zjedz ugotowane w nim owoce. Odczujesz poprawę i zmniejszenie dolegliwości bólowych gardła, a przy tym złagodzisz towarzyszący przeziębieniu kaszel. 

1. Nadziewane figi

 Nadziewane figi Zobacz przepis

Nadziewane figi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sałatka z figami

 Sałatka z figami Zobacz przepis

Sałatka z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sernik z figami

 Sernik z figami Zobacz przepis

Sernik z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Rolada z figami

 Rolada z figami Zobacz przepis

Rolada z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Gulasz wieprzowy z figami

 Gulasz wieprzowy z figami Zobacz przepis

Gulasz wieprzowy z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Modra kapusta z figami

 Modra kapusta z figami Zobacz przepis

Modra kapusta z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Tarta na cieście francuskim z figami, boczkiem i cebulą

 Tarta na cieście francuskim z figami, boczkiem i cebulą Zobacz przepis

Tarta na cieście francuskim z figami, boczkiem i cebulą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Pieczone figi z jagnięciną

 Pieczone figi z jagnięciną Zobacz przepis

Pieczone figi z jagnięciną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Feta z figami i miodem

 Feta z figami i miodem Zobacz przepis

Feta z figami i miodem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Bażant z figami

 Bażant z figami Zobacz przepis

Bażant z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Omlet jaglany z figami

 Omlet jaglany z figami Zobacz przepis

Omlet jaglany z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Naleśniki z serem i figami

 Naleśniki z serem i figami Zobacz przepis

Naleśniki z serem i figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

13. Tosty z figami i serem camembert

 Tosty z figami i serem camembert Zobacz przepis

Tosty z figami i serem camembert / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

14. Orzechowy deser kajmakowy z figami

 Orzechowy deser kajmakowy z figami Zobacz przepis

Orzechowy deser kajmakowy z figami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

15. Orzechowe ciasto z figami i miodem

 Orzechowe ciasto z figami i miodem Zobacz przepis

Orzechowe ciasto z figami i miodem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

16. Sałatka z figami, mozzarellą i prosciutto

 Sałatka z figami, mozzarellą i prosciutto Zobacz przepis

Sałatka z figami, mozzarellą i prosciutto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

17. Sałatka z figami, mozzarellą i szynką parmeńską

 Sałatka z figami, mozzarellą i szynką parmeńską Zobacz przepis

Sałatka z figami, mozzarellą i szynką parmeńską / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

18. Pizza z dwoma serami, figami i szparagami

 Pizza z dwoma serami, figami i szparagami Zobacz przepis

Pizza z dwoma serami, figami i szparagami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Najlepsze źródło witaminy C. Cytryna, brokuły czy papryka? »

Powinien być w każdej apteczce. Pomoże na wzdęcia i uspokoi drażliwe jelita »

Czy jesteś perfekcyjną panią domu? Rozwiąż QUIZ i sprawdź »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Śledź z żurawiną

Śledź w oleju z cebulką i żurawiną suszoną. Do tego ziemniaki w mundurkach. W...

Odsłon: 46

30 min
2
15 min
2
Desery Kutia

Tradycyjna kutia składa się z pszenicy, maku, miodu, orzechów, rodzynek i mig...

Odsłon: 118

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Nie tylko frytki, gofry i najlepsze na świecie czekoladki. Ciekawe potrawy kuchni belgijskiej

Belgia kojarzy ci się głównie z moules et frites? Nic w tym dziwnego – w końcu to jej narodowe danie. Wiedz jednak, że słynie ona również z wielu i...

6
Informacje Smaczne sałatki z kurczakiem. Idealne na imprezę i do pracy

Sałatka z kurczakiem to nie tylko pyszny, ale i zdrowy sposób na szybki posiłek. Idealnie sprawdzi się zarówno na lunch do pracy, jak i na rodzinny...

7
Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

2
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8