Spis treści:
- Jak zrobić makowiec?
- Najlepszy sernik na Boże Narodzenie
- Co dodać do bożonarodzeniowego piernika?
- Jakie bakalie dodać do keksu?
- Ciasta bez pieczenia na Boże Narodzenie
Przedświąteczny czas wiąże się z licznymi przygotowaniami, które w większości toczą się w kuchni. Do obowiązkowej pozycji na liście zadań do zrobienia, należy oczywiście upieczenie ciasta na Boże Narodzenie. Zastanawiasz się, jakie wypieki przygotować w tym roku? W poniższym artykule znajdziesz wiele ciekawych przepisów na bożonarodzeniowe wypieki.
Sprawdź także: Jak zrobić marcepan? Ten migdałowy przysmak przygotujesz w domu!
Makowiec idealny – jak go zrobić?
Makowiec z bakaliami to jedno z ulubionych ciast Polaków, które serwujemy na Boże Narodzenie. Mak można przygotować samodzielnie, czyli namoczyć go, ugotować, zmielić oraz dodać wszelkie niezbędne dodatki, np. miód, orzechy czy bakalie. Szybszą i wygodniejszą opcją będzie skorzystanie z gotowej masy makowej z puszki, wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Tak, by w twoim cieście nie znalazły się zbędne substancje i konserwanty. W zależności od regionu Polski makowce przygotowywane są na różne sposoby. Świetnie będzie smakować zarówno w formie makowej rolady, drożdżowego placka, jak i w klasycznej wersji na kruchym cieście z kruszonką i lukrem. Sprawdź, jakie makowce wyczarowali nasi użytkownicy.
Prosty przepis na makowiec
Zobacz przepisProsty przepis na makowiec / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Mak miał ogromne znaczenie w ludowych wierzeniach. Symbolizował on bogactwo, płodność i dobrostan, dlatego na świątecznych stołach obowiązkowo musiały znaleźć się potrawy z dodatkiem maku. Ponadto, dziewczęta, które zajmowały się ucieraniem maku do wigilijnych przysmaków, miały dzięki temu szybko wyjść za mąż.
Najlepszy sernik na Boże Narodzenie
Jaki jest sernik idealny? Dla jednych będzie to ten przygotowany na kruchym cieście, drudzy uważają, że w prawdziwym serniku powinno znaleźć się sporo jajek oraz tłusty twaróg, który samodzielnie zmielimy. Istnieje również spora grupa zwolenników delikatnych, wysokich serników w stylu nowojorskim. Inną poważną kwestią, trudną do rozstrzygnięcia, jest zasadność dodawania rodzynek do sernika. Oto kilka przepisów na wyborne serniki.
Świąteczny sernik z kokosem na cienkim cieście
Zobacz przepisŚwiąteczny sernik z kokosem na cienkim cieście / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Bożonarodzeniowy sernik
Zobacz przepisBożonarodzeniowy sernik / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Co ciekawe, sernik znany był już w czasach starożytnych. Wzmianki o tym pysznym wypieku znaleźć można było w zapiskach greckiego filozofa Agimusa. Do Polski trafił natomiast za sprawą Jana III Sobieskiego, który przepis na sernik przywiózł z Wiednia.
Piernik bożonarodzeniowy – ciasto pachnące świętami
Kiedy w domu poczujesz zapach piekącego się piernika, możesz być pewny, że święta już za pasem. Tradycyjny piernik w Polsce przygotowywany był już w XII wieku. Oczywiście swój niepowtarzalny smak zawdzięcza korzennym przyprawom, do których należą między innymi: cynamon, gałka muszkatołowa, anyż czy goździki.
Najstarsze przepisy na bożonarodzeniowy piernik dojrzewający pieczony przez nasze babcie, często wymagał bardzo długiego czasu oczekiwania. Niektóre receptury zalecają odstawienie ciasta po wyrobieniu nawet na miesiąc! Jeśli jednak potrzebujesz przepisu na szybki piernik, koniecznie zajrzyj do propozycji naszych użytkowników.
Bożonarodzeniowy piernik
Zobacz przepisBożonarodzeniowy piernik / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jeżeli chcesz, żeby piernik był bardziej wilgotny, możesz przełożyć go powidłami. Świetnie sprawdzą się te przygotowane ze śliwek, nadadzą one słodko-kwaśnego akcentu, który dodatkowo podbije smak ciasta. Niektórzy decydują się również na oblanie piernika czekoladą, warstwą lukru lub oprószenie go cukrem pudrem.
Jak upiec keks?
Keks to ciasto na Boże Narodzenie z pewnością podbije kubki wszystkich miłośników bakalii. Według staropolskich wierzeń duża ilość słodkich, suszonych owoców i orzechów w cieście symbolizuje pomyślność i bogactwo na nowy rok. Natomiast nazwa „keks” pochodzi prawdopodobnie od prostokątnej formy, w której jest pieczony, czyli „keksówki”. To ciasto biszkoptowe z dodatkiem mnóstwa bakalii, między innymi: orzechów, skórki pomarańczowej, rodzynek czy suszonych moreli. Sprawdź, jak wyczarować idealny keks.
Keks z polewą czekoladową
Zobacz przepisKeks z polewą czekoladową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Skąd pochodzi keks? Ciasto to tradycyjnie przygotowywane było w Anglii. Do tej pory przygotowuje się je na święta Bożego Narodzenia.
Ciasta bez pieczenia na Boże Narodzenie
Ciasta, które nie wymagają pieczenia to wariant dla osób, którym wiecznie brakuje czasu. Dużym plusem jest również spora oszczędność prądu, w końcu rozgrzany piekarnik, który pracuje przez długi czas, pobiera sporo energii. Wariacji na temat ciast bez pieczenia jest wiele. Możesz przygotować je na klasycznych biszkoptach, użyć masy z pokruszonych, kruchych ciasteczek z roztopionym masłem lub przygotować spód na bazie orzechów, daktyli i kakao. Do tych deserów świetnie sprawdzi się kremowy serek mascarpone lub ubita śmietanka kremówka. Dodaj ulubione orzechy, kajmak lub roztopioną czekoladę. Obiecujemy, będzie pysznie. Poniżej znajdziesz najlepsze przepisy na ciasta bez pieczenia, przygotowane przez naszych użytkowników.
Ciasto bez pieczenia - snikers
Zobacz przepisCiasto bez pieczenia - snikers / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Ciasto bez pieczenia z herbatnikami
Zobacz przepisCiasto bez pieczenia z herbatnikami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Wafelek - ciasto bez pieczenia
Zobacz przepisWafelek - ciasto bez pieczenia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Ciasto bez pieczenia Afrodyta
Zobacz przepisCiasto bez pieczenia Afrodyta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Ciasto bez pieczenia na herbatnikach
Zobacz przepisCiasto bez pieczenia na herbatnikach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Świąteczne ciasto bez pieczenia
Zobacz przepisŚwiąteczne ciasto bez pieczenia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Rozpuść w mleku lub dosyp do kawy. Takie obniży ciśnienie »